Sertifika Sorgulama

Anasayfa » Sertifika Sorgulama
Sertifikamı Nasıl Yükleyeceğim?
E-Nabız’dan Raporunuzu Kontrol Edin

Son 2 yıl içerisinde ehliyetinizi yenilediyseniz aşağıdaki bölümde raporunuz indirilebilir şekilde bulunmaktadır. Eğer indirme seçeneği yoksa belgenizi süresi geçmiştir. Yeniden aşağıdaki şekilde belgenizi alabilirsiniz.

1- E-Devletten Form Doldurunuz

Belgenizi yüklemeden önce Aile Hekiminden “SÜRÜCÜ OLUR SAĞLIK RAPORU” almanız gerekmekte. Aile hekimleri Pandemi yoğunluğundan dolayı form doldurmak istemeyerek sizi direkt Devlet Hastanesine sevk edebilmektedir. Bu yüzden Aile Hekiminize girmeden E-Devletten “KİŞİSEL SAĞLIK BİLGİ FORMU ” doldurmanız gerekiyor. Aşağıda ekran görüntüsü paylaştık. Kişisel yazınca form direkt çıkıyor, Yeni Başvuru kısmından da aşağıdaki form ekranı geliyor. Formu doldurunca birşey yapmanıza gerek yok.

2- Aile Hekimine Gidiniz

Unutmayınız ki sizin sistemden doldurduğunuz form Genel Sağlık Muayene Formudur. O yüzden Aile Hekiminize E-Devletten formu doldurdum fakat bana SÜRÜCÜ OLUR SAĞLIK RAPORU lazım demeniz gerekiyor. Size vereceği form aşağıdaki gibidir. Başlığı aynı ise bunu bizlere sormanıza gerek yoktur. Doğru bir formdur. İster E-Nabız’dan sistemden indirip, ister size verdiği raporun telefonla fotoğrafını çekip yükleyiniz. Jpg, PDF farketmez. Sağlık Raporunda resim bulunmasına gerek yoktur. 
Aile hekimizden herhangi bir sebepten sağlık raporu alamadıysanız Özel Hastanelerden ücreti karşılığında hızlıca alabilirsiniz.
Sağlık raporunu almak kesinlikle sizlerin sorumluluğundadır. Sağlık raporunu almadan belgenizi yüklemeyiniz !
RAPOR ÖRNEĞİ : 

3- Belgelerinizi İndirin

Aşağıda yer alan bölümde TC nizi yazarak sadece VESİKALIK ve SERTİFİKA’nızı indirin
Sertifika Önlü/Arkalı çıkan ehliyetinizdir. Yanlışlıkla Katılım Belgesini kesinlikle yüklemeyiniz. Belgeniz geçersiz olur.

4- SHGM Sistemine Girin

iha.shgm.gov.tr sitesinden Bireysel Giriş yapın ve İHA Pilot Kayıt Başvurusu’nu tıklayın. Sırasıyla indirdiğiniz evrakları yükleyin.

5- Belgenizi Kontrol Edin

SHGM sisteminden sırasıyla Bilgilerim / Pilotluk yetkilerimden lisansınızın onayını kontrol edebilirsiniz. Lisansınızın onayı 3 Hafta sürebilmektedir. Çünkü SHGM Adli Sicil Kaydınızı Adalet Bakanlığı sorgusundan kontrol ederek lisans onaylaması yapmaktadır.  Beklemeniz gerekmektedir. Lisansını yüklemeyen kursiyerler İHA Pilotu olamaz.

Kimlerin Lisansı İptal Olur ?


SHGM lisans başvurunuzdan sonra okuldan almış olduğu Katılımcı ve Yoklama listesi ile eşler. Eğer lisansınızı uzun süre içinde yüklenmemesi halinde lisansınız kabul edilmeyebilir. Bu yüzden yeniden eğitim almanız gerekebilir. Droneturk olarak kursiyerlerimizin memnuniyeti açısından ücretsiz yeniden eğitime alarak yeni belge verebilmekteyiz. Yalnız eksiksiz yeniden derslere girmeniz zorunludur.
SHGM Adalet Bakanlığı sisteminden sorgulama yapar. Sizlerden kurs öncesi Adli Sicil Evrakı KVK gereği alamıyoruz. Fakat kursiyerlerimize bunu dile getiriyoruz. Dolayısı ile böyle bir kaydınız varsa sicil kaydınızı sildirebilirsiniz
Herhangi bir suçtan ceza almış ve bu cezası kesinleşmiş kişilerin, cezaları adli sicil kaydına işlenir. Ceza ile ilgili sorumluluklar ve yükümlülükler yerine getirildikten sonra da bu cezaların adli sicil kaydından silinmesi gerekmektedir. Aksi takdirde özellikle özel ve kamu alanındaki işe girişlerde bu husus engel teşkil etmektedir.
Hakkında Türk  mahkemeleri  veya  yabancı  ülke mahkemeleri  tarafından kesinleşmiş ve Türk hukukuna göre tanınan mahkûmiyet kararı bulunan Türk vatandaşları ile Türkiye’de suç işlemiş olan yabancılara ait bütün adlî sicil kayıtları, Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ndeki merkezî bilgi işlem sisteminde tutulur. Anılan kayıtların güncelleştirilmesi, düzenlenmesi, düzeltilmesi ve on-line sistemle mahallî adlî sicillere ulaştırılması görevi de merkezi adlî sicil tarafından yerine getirilir. (Adli Sicil Yönetmeliği md. 4).
Adli Sicil Kaydı Nasıl Silinir?
Adlî sicildeki bilgiler;
Cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması,
Ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikâyetten vazgeçme veya etkin pişmanlık,
Ceza zamanaşımının dolmasına ilişkin bildirme fişinin Genel Müdürlükteki merkezi sisteme girilerek güncellenmesini müteakip
Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından silinerek arşiv kaydına alınır.
Genel af halinde silme işlemi Genel Müdürlükçe re’sen yapılarak kayıtlar arşive alınır.
Adli Sicil ve Arşiv Bilgilerinin Silinmesi
Arşiv kayıtları;
a) İlgilinin ölümü üzerine,
b) Anayasanın 76.maddesi ile TCK dışındaki kanunlarda bir hak-yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren;
Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla onbeş yıl geçmesiyle,
Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmaksızın otuz yıl geçmesiyle,
Diğer mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren beş yıl geçmesiyle,
c) Fiilin kanunla suç olmaktan çıkarılması hâlinde, bu suçtan mahkûmiyete ilişkin adli sicil kaydı ve arşiv kayıtları, talep aranmaksızın,
d) Kanun yararına bozma veya yargılamanın yenilenmesi sonucunda verilen beraat veya ceza verilmesine yer olmadığı kararının kesinleşmesi hâlinde, önceki mahkûmiyet kararına ilişkin adli sicil kaydı ve arşiv kaydı,
Genel Müdürlükçe tamamen silinir.
Adli sicil kaydının silinmesi, Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne verilecek bir dilekçe yoluyla olur.
Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, Kanundan kaynaklanan yükümlülükler ve sorumluluklar yerine getirilmiş olsa bile adli sicil kaydı ve arşiv kaydı silinmemiş olabilir. Bu nedenle bu durumdan kaynaklanan mağduriyetlerin bir an önce önüne geçilmesi gerekir. Bu çerçevede işlemlerin hızlı bir şekilde halledilebilmesi için alanında uzman bir Ceza Avukatından profesyonel hukuki yardım alınması tavsiye edilmektedir.

Whatsapp
Mustafa KAÇAN
Mustafa KAÇAN
Merhaba!
Droneturk'ten ben Mustafa KAÇAN. Sormak istediklerin için buradayım.
1