İHA-2 TİCARİ PİLOT EĞİTİMİ | Droneturk ® - Droneler için hazırlanan en büyük eğitim platformu
Bugün 01.12.2023 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

İHA-2 TİCARİ PİLOT EĞİTİMİ

İHA-2 EĞİTİMİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR :

İHA-2 Eğitimi Nedir ?
 • 25-150 Kg aralığındaki İnsansız Hava Araçlarını kullanmak için gerekli olan lisans eğitimidir. Havadan ilaçlama işi yapacak kişiler kendi arazinizi ilaçlayacak olsanız bile ZORUNLU olarak bu lisansı almanız gerekmektedir.
 • Eğitime 18 Yaşını doldurmuş herkes katılabilmektedir. Alacağınız lisans ömür boyu geçerlidir fakat 3 yılda toplam 12 uçuş gerçekleştirmeniz gerekmektedir. ( Cihazınız olmasa bile cihaz kiralayarak bunu çözebilmekteyiz )
 • iHA-0/1 Sertifikadır, izinsiz uçuşta 8-10 Bin Tl İdari Para Cezası bulunmaktadır.
 • İHA-2 Lisanstır. İHA-2 Hava aracını izinsiz kullanmakla, lisanssız uçak uçurmak eşdeğerdir. Para cezasına dönüştürülmeyen hapis cezası bulunabilmektedir.
 • Adli Sicil Kaydı bulunmayan , 18 Yaş Üstü, Her hangi bir sağlık sorunu ( Duyu, Görme, Psikiyatrik ) bulunmayan herkes İHA-2 Pilotu olabilir. ( Aşağıda detayları yazılmaktadır)
 • İHA-2 Derslerinde PPL Yani Pilotluk eğitimlerinden 2 dersiniz eksiktir. Çok detaylı bir eğitim görmektesiniz. Eğitmenleriniz konusunda ATPL ( Havayolu Pilotluğu ) seviyesinde yetkilendirilmiş Teorik Bilgi Öğretmenleri tarafından verilmektedir. ( Bir İHA-2 Eğitiminde 6 Branş ile 7 Eğitmen görev almaktadır )
Hangi Alanlarda Kullanılıyor ?

Tarım

Dünya'da İHA'nın en büyük kullanım alanı Zirai Alanlar. Ülkemizde de sulak alanlar, yamaç arazilerde ilaçlama işlemleri maliyetli ve zor olmaktadır. Tek cihazla Saatte 10 Hektardan daha büyük alanları otonom olarak ilaçlayabilen bu akıllı cihazlarla traktörle günde yapacağınız ilaçlama işini saat içerisinde yapabilmekte, Sulak alanlarda traktörün giremediği alanları ilaçlayabilmekte, traktörün tarlada ürünü çiğnemesi sayesinde kayıpların önüne geçebilmektedir. Sadece çiğnediğiniz ürünlerin sağladığı yarar ile ilaçlama maliyetini çıkarabilmektesiniz.

Ağaçları ilaçlamak mevcut sistemlerle mümkün olamamakta. Havadan ilaçlama yöntemi ile arazinin haritalaması çıkarılarak tek tek ağaçlar alt yapraklarına kadar otomatik olarak ilaçlanabilmekte, pervanelerin verdiği hava sirkülasyonu sayesinde alt yapraklarına kadar ilaç ulaşabilmektedir.

Havadan ilaçlama size zamandan, maliyetten, verimlilikten fayda sağlamaktadır.

Ülkemizin de bir Tarım Ülkesi olduğunu göz önünde bulundurursak İnsansız Hava Araçlarından İstifade etmek, geleceğin en büyük yatırımlarından olacaktır

Güvenlik ve Lojistik

Bildiğiniz üzere mevcut İHA-0/1 sınıfı hava araçları 30 Dk gibi sürelerle uçabilmektedir. VTOL tasarımına sahip Hibrit İHA'lar 4-6-12 saat gibi zorlu koşullar, yüksek irtifalarda otonom olarak uçuş kabiliyetlerine sahiptir. Şimdi bu kadar süre uçan cihazlarla bizler neler yapabiliriz bir düşünelim

 • Demiryollarının denetimi elle yapılabilmekte. İilerde hattın haritalaması çıkarılarak bu otonom olarak gerçekleştirilebilecektir
 • Şehir planlamaları ve kaçak yapıların tespiti şu an üzerinde çalışılan projeler arasında. Bir şehrin tamamında uzun uçuş süresine sahip bu cihazlar kullanılacaktır
 • Kıyı Emniyetinin sağlanması, kaçak avlanmalar, çevre kirliliği gibi sorunlarda deniz kıyılarında saatlerce uçabilen bu cihazlardan istifade edilecektir
 • Kargo taşımacılığı şu an konuşulan konularda. Otonom sistemlerde çok yakında bu sistemleri de görebileceğiz
 • Hava aracının büyümesi , kaldıracağı faydalı yükün artmasını sağlar. İHA-1 Hava aracı ile maksimum 10Kg a çıkarken bu, İHA-2 Sınıfı hava araçlarında 100 Kg'a kadar çıkabilmektedir.

Gündüz ve gece görüş yükleri, uzun menzilli veri bağlantıları ile aviyonik sistemlerini tasarlanarak üretilmektedir.

Saatte 3 Dolara kadar düşen uçuş maliyetleri, Modeline göre 12 Saat hatta 24 Saatlere varan uçuş süreleri, 450Km den menzillerde uçuş operasyonlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm İHA-2 Sınıfındaki hava araçlarının modelleri, özellikleri, yakıt türlerini, kullanım alanlarını, kısacası A'dan Z'ye geleceğin teknolojisini İHA-2 Eğitiminde sizlerle paylaşıyoruz, Smilatörlerimiz sayesinde uçuş deneyimlerini yaşatıyor, pratik eğitimlerimizle birebir uçuş eğitimlerini veriyoruz.

Unutmayınız İHA-0/İHA-1 VFR yani görerek şartlarda uçurulan hava aracıdır. Gece uçuramazsınız. Yatay'da 500m, dikeyde 120m. irtifanız bulunmaktadır.

İHA-2 Sınıf Olarak IFR yani Otonom uçuşlardır. ( Tıpkı yolcu uçakları gibi ) Yatay ve dikeyde bir kısıtlamanız yoktur. Gerekli tertibatı sağlaması halinde gece dahi uçuş yapılabilmektedir.

İş İmkanı Var mı?

Bugün 50 Bİn Euro'ya 2 yılda aldığınız ATPL ( Havayolu Pilotluğu Eğitiminde ) bile iş garantisi yoktur. Havayolu şirketine CV bırakırsınız.

Bu yüzden hiç bir lisans size iş garantisi vermez. Bu işi yapabilmeniz için gerekli olan lisanstır bu. Siz bu hava araçları ile ne yapabilirim der, yatırım yapar, bir şirket kurmuş gibi tekliflerinizi, çalışmalarınız gerekli reklamlarla sağlarsanız o zaman kazanç elde edersiniz

Örneğin İHA-2 si var diye tarla sahibi size cihaz satın almaz. Fakat gerekli kredileri çeker, desteklemeleri araştırır, yatırımınızı yaparsanız , bu ödemeleri 1-2 yıl içinde geri finanse edebilirsiniz

Droneturk'te 2014 yılında bir iş fikri ile oluştu unutmayın. Bu konuda sizlere ilham aldığımız bir yazıyı BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ.

Süreç Nasıl İlerliyor ?
 1. Kursa ön kayıt bırakıyorsunuz. Belirli sayı toplanarak planlama yapıyoruz. Tarihi ortaklaşa karar veriyoruz. Maalesef sadece yılda bir kaç eğitim yapabildiğimiz için belirli sayı toplanması önemli. Kayıt bırakmazsanız bu sayı maalesef geç toplanır. Kurs alacak herkes kayıt yapması gerekmektedir.
 2. Sizleri Whatsapp içinde topladık, bir Zoom toplantısı yaparak , telefonla arayarak herkesin en müsait olduğu tarihi planlıyoruz.
 3. Kurs haftasında teorik eğitim ödemelerini alıyor ( O günkü koşullarla ortalama 4.000 TL civarında ) ve kontenjanınızı kesinleştirip SHGM ye ve  yoklama listelerini gönderiyor, MEB sistemine isimlerinizi giriyoruz
 4. Kursu MEB denetiminde alıyorsunuz. Toplam 92 Saat eğitiminiz var. Günde 8 Saat eğitim ile 12 Gün sürmekte. C.tesi'den başlayarak bir sonraki Çarşambaya kadar 2 haftasonu olacak şekilde programımızı yapıyoruz. Eğitim saatlerimiz 10:00 / 18:00 saatleri arasında.
 5. Teorik eğitimleri bitirdiğinizde MEB'in sınav takviminde sınava gireceksiniz. %70 başarı almanız gerekiyor. Dersleri en anlaşılır, yalın, soru-cevaplar çözerek bu sınavı geçeceğinize inanıyoruz. Sınavı geçemeyen kursiyer bir sonraki sınavı bekleyecektir. Amacımız ilk oturumda herkesin tamamlaması
 6. Teorik Eğitimi bitirdiniz, sınavı geçtiniz. Şimdi uçuş eğitimi için tarih belirliyoruz. Eğitmen ve hava aracı 36 Saatlik eğitim ( 5 Gün ) boyunca size tahsis edilecek. Uygulama Atölyesi , Simülatör Eğitimleri ve Tescilli Hava Aracı ile sahada eğitim... Bu uçuş eğitimine geldiğinizde de uçuş eğitimi ücretini ödeyeceksiniz. Yalnız Uçuşa geleceğiniz gün SINIF-2 Sağlık sertifikasını almak için Özel Emsey Hastanesinden randevu alıyoruz. Sabah 08:30'da aç olarak gelmeniz gerekiyor. İleri seviye muayenelerinizi yaptırıp SINIF-2 Sağlık Sertifikanızı alıp, uçuşa geçiyoruz.
 7. Uçuşlarınızı Logbook'unuza yazdık, tüm evraklarınızı hazırladık ve SHGM ye başvurumuzu yapıyoruz. SHGM tarafından evraklarınız tamamlanınca lisanslama işleminiz yapılıyor.
Nasıl Bir Belge Alacağım ?

Öncelikle İHA-2 Belgeleriniz İHA-0 ve İHA-1 Belgeleri gibi Yetkili Okullardan değil, Pilotluk Eğitimleri gibi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden alınmaktadır.

Aldığınız belge sertifika değil LİSANS'tır.

Eğitim Kaç Saat Sürmektedir ?

İHA-2 Ticari Pilot Eğitimi için 90 Saat Teorik, 36 Saat Uçuş Eğitimi bulunmaktadır.

Pandemi vakaları sebebiyle şu ara eğitimlerimize kısa bir ara verdik. Okulların kapanmaya geçmesi halinde MEB uzaktan eğitime dönmesi halinde sizleri sağlıklı bir şekilde eğitimlerinizi tamamlamak istiyoruz.  Okullar uzaktan eğitime dönmedikçe uzaktan eğitim söz konusu değildir.

Uzaktan eğitimlerde sisteme bağlı kalma süreleriniz kayıt altında tutulmaktadır. Günlük bağlı kalma süreleriniz tarafınıza bildirilecek, eksik saatiniz olması halinde hakkınızın yanmaması için her gün sizlere uyarılar yapılacaktır. Katılımcı eğitimlere toplam sürenin %90 oranında katılım sağlamaması halinde eğitim hakkını kaybetmekte ve eğitim ücreti iadesi sağlanmamaktadır. Katılımcı bu şartları kabul ederek eğitime başlamalıdır.

Bizler bu sebepten bir mağduriyet yaşamamanız için uzaktan eğitim süresince anlık uzaktan bağlantı sürelerinizi takip etmekte, teknik problem vb sorunlar yaşamanız halinde anında müdahale ederek çözüm odaklı eğitiminiz boyunca size destek sunmaktayız.

Yüzyüze eğitimlerde de denetimler MEB tarafından yapılacaktır.

Hangi Dersleri Göreceğim ?

1) Hava Aracı Genel Bilgisi -Gövde ve Sistemler -Elektrik ve Motor (Enerji Sistemi) -Acil Durum Donanımı - 14 SAAT

Hava aracı bilgisi: Hava aracı tanımı ve İHA; İHA kabiliyeti ve görevleri; İHA sistem tasarımı; İHA bileşenleri ve sistemleri; Havacılık terimleri ve tanımlar; Yakıt sistemeleri; LIPO bataryalar; Servolar - Temel uçuş prensipleri ve kanunlar: Sabit ve döner kanat; Rotor ve çoklu-rotor; Motor, rotor ve hareket mekanizmaları; Elektrikli ve benzinli motorlar; Kanat ve pervane profili; Pervaneler ve kanatlar - Kısıtlamalar: Operasyon zarfı; Stabilite; Kütle; Ağırlık merkezi; Faydalı yüklerin uçuşa etkisi - Komuta ve kontrol: Otonom uçuş; Görerek uçuş; Manuel müdahale ve devre dışı bırakma; Uçuş kontrol modları - Alet düzeni - Kütle ve denge

2) Operasyonel Usüller (İşletme Yöntemleri) - 8 SAAT

Planlama öncesi: Tasarlanan görevin değerlendirilmesi - Saha değerlendirmesi - Emniyetli operasyon ortamının oluşturulması: Tehlike tanımlaması; Risk değerlendirmesi; Basitleştirici önlemler; Arazi sahibinin izni - Durumsal farkındalık: Bölge; Hava sahası; Hava alanları; Manialar; Toplum - İletişim: Yalnız çalışma; ATC ile iletişim; Diğer kullanıcılarla birlikte çalışma - Uçuş öncesi: Uçuş öncesi kontroller; Takılı parçaların, faydalı yüklerin emniyeti; Uçuşa elverişlilik; Arıza kontrolleri; Batarya koşulları; Hava durumu - Uçuş sırasında: Uçuşu izleme; Batarya durumu; Görsel görüş hattı; Çarpışmayı önleme ve ayrıştırma - Uçuş sonrası: Uçuş sonrası faaliyetler; Uçuş ayrıntılarının kayıt edilmesi ve geri bilgilendirme; Uçuş sonrası bakım - Acil durum müdahaleleri: Kontrolün kaybedilmesi ve sürüklenme; Yanlış işlemler; Tahsis edilmiş sahanın açık olmaması; Havaaracı çarpışmasının önlenmesi; Çarpışmadan kaçınma - Güvenlik: Havaaracına ve kumandalarına serbest erişim

3) Uçuş Planlama ve İzleme - 11 SAAT

İHA operasyonları: Uçuş planı ve uçuş hazırlığı; Uçuşa karar verme; Operasyon zarfı; Emniyetli ve güvenli uçuş; Uçuşların kayıt edilmesi ve bildirim - Emniyetli operasyon: Havacılık prensipleri; Havaaracının uzaktan kumanda edilmesi gerekleri; Tehlike tanımlaması; Risk değerlendirmesi - Uçuş emniyeti: Çarpışmanın engellenmesi; Fark edilme ve kaçınma - Mesafe; İrtifa; Sürat; Dikkat - İnsanlar, kalabalıklar ve topluluklar üzerinde uçuş: Üçüncü taraf güvencesi

4) Meteoroloji - 9 SAAT

Meteorolojinin tanımı; CAVOK, SKC ve NSC - Hava bilgisi kaynakları ve yorumlama: Hava raporu kaynakları; Farkındalık; İHA operasyonları için raporlar, tahminler ve meteorolojik konvansiyonlar; Değerlendirmeler - Yağış, bulut ve kumulonimbus etkileri - Faktörler: Rüzgâr; Sıkışma; Maskeleme; Buzlanma; Türbülans; Konveksiyon, adveksiyon - Atmosfer ve görüş faktörü; Meteorolojik görüş; Şehir etkisi - Sıcaklık ve basınç farklılıkları - Operasyonel zarf

5) Hava Hukuku ve ATC Usulleri - 9 SAAT

Sorumluluklar: Sözleşmeler ve uygulamalar; Kişisel haklar ve yasal sorumlulukar; Mülkiyet hakları ve izinler; Operasyon sahası ve erişim; Uçuş öncesinde/sırasında/sonrasında yapılacaklar - Havacılık frezyolojisi: Terminoloji; Havacılık alfabesi; Standart terimler; Standart konuşma usulleri - ATC usulleri: Standart VFR meydan turu; ATC ile iletişim; Diğer paydaşlarla bilgi paylaşımı - Hava seyrüsefer talimatları: İlgili terimler ve tanımlar; Çarpışmanın önlenmesi (algılama ve sakınma) - Türkiye havacılık (hava sahası) düzenlemeleri: Genel bakış; Hava sahası ve uçuşa yasak bölgeler - İHA mevzuatı: Kurallara genel bir bakış; İHA pilotu lisanslandırma; İHA kayıt ve tescil - Olay ve kaza bildirimi: Genel ve özel kurallar; Kural ihlali ve olay bildirimi; Kaza inceleme - Sigorta: Hava aracı ve üçüncü taraf güvencesi

6) Seyrüsefer - 13 SAAT

Konumlandırma: Dünya, ay ve güneş sistemi, yörüngeler; 3 boyutlu konumlandırma; Referans sistemleri - GPS prensipleri - Harita okumaları: Ölçek; İrtifa; Yükseklik; Mesafe - Havacılık haritaları: Özel haritalar; Yorumlama - Operasyon kuralları: Uçuş prosedürleri ve temel eğitim; Acil durumlar - Hava sahası genel bilgisi: Uçuş bilgilendirme bölgesi (FIR) - Hava sahası sınıflandırması: Ayrıştırma ilkeleri; Tehlikeli sahalar; Uçuşa yasak bölgeler; Kısıtlanmış sahalar; Geçici hava sahası kısıtlamaları - Özel hava sahası türleri: Hava limanı trafik bölgesi (ATZ); Kontrollü hava sahası (CTR); Ayrılmış hava sahası (Planör, paraşüt faaliyet sahaları) - Bilgi yayınları ve teyitler/onaylar: Türkiye havacılık bilgi yayınları (AIP, AIC, NOTAM); Üçüncü taraflar - İHA operasyonları: Görsel görüş hattı; Operasyon zarfı; Emniyetli ve güvenli uçuş; Risk değerlendirmesi

7) Uçuş Prensipleri - 11 SAAT

Aviyonik sistemler: Görüntüleme sistemleri; Yer kontrol istasyonu bileşenleri; Transponder; Algıla ve sakın; Kumanda/Kontrol sistemleri; Faydalı yükler ve sensör sistemleri - Kumanda edilebilir sistemler: Giriş ve tanım; İHA kumanda donanımı ve yazılımı; Yer istasyonu donanımı ve yazılımı; Entegrasyon sorunları; Otopilot ve elle kumanda; Radyo kontrol sistemleri - Komuta ve kontrol: Veri bağı frekansları ve spektrum; Veri bağlantıları ve kontrolleri - Performans

8) İnsan Performansı ve Kısıtlamaları - 6 SAAT

İyi havacılık uygulamaları - Sağlık gerekleri: Ekip sağlığı önlemleri, alkol, ilaç ve tedavi, Sağlık kısıtlamaları - Yorgunluk ve dikkat eksikliği: Uçuş süreleri ve iş yükü, uçuş zamanları, Çalışma saaatleri - Açık havada ve yalnız çalışma: Havanın etkisi; Uzaktan ve yalnız çalışma; Derinlik algılama; Kör nokta; Tarama teknikleri; Karar süreçleri - Sosyal baskı, stres ve güven: Ekip ve meslektaş yönetimi; Halk ve üçüncü taraflar; Müşterilerden kaynaklanan stres ve baskı

9) İletişim - 5 saat

VFR iletişim - IFR iletişim

10) Bakım ve Onarım - 3 SAAT

- Kontroller ve bakım: Uçuş öncesi kontroller ve bakım; Uçuş sonrası ve bakım; Dönemsel kontrol ve bakım - Kaza sonrası bakım ve onarım - Vaka incelemesi - Sistem bakımı ve onarımlar: Havaaracının ve takılı parçaların güvenliği, İmalatçının tavsiyeleri, Emniyetli uçuş gerekleri

Eğitim Ücreti Ne Kadar ?

Daha önce Droneturk'ten İHA-1 Eğitim Sertifikası Alan Kursiyerler için :

90 Saatlik Teorik : 4.000 TL
36 Saatlik Uçuş Eğitimi : 15.000 TL

UÇUŞ EĞİTİMİNE GELMEDEN AŞAĞIDAKİ İNDİRİMLERDEN BİRİNİ SEÇEBİLİRSİNİZ.

 • Aynı soyisim, aynı şirket veya aynı askeri birlik personeli 2. kişilerde %20 indirim
 • Minimum 3 kişi aynı anda katılan aynı şirket / askeri birlik kursiyerlerimizin her birine %20 indirim
 • Daha önce Droneturk'ten İHA-1 Eğitimi alan kursiyerlerimize 1000 TL indirim

Uçuş eğitimi ile ilgili detaylar telefonda bilgi verilecektir.

Bir sonraki kursa ön talep açmak istiyorum

Size Ulaşmak İstiyorum

0850 850 8875 (TURK) ARAYIP 2'Yİ TUŞLAYINIZ. AŞAĞIDAKİ LİNKTEN BİZE DİREKT YAZABİLİRSİNİZ

Belge ne kadar süre geçerli ?

İHA-2 Belgeleri de İHA-0 ve İHA-1 den farklı olarak 3 yılda 12 Uçuş Yapmak kaidesiyle sürekli geçerli olacaktır.

3 Yılda İHA-2 Hava aracı ile 12 Uçuş tamamlayamayan kursiyerlerimiz için özel uçuş programları düzenlenecektir.

Hangi Hava Aracı ile Uçuş Eğitimi Alacağım

Uçuş güvenliği, stabilitesi, kullanım kolaylığı ile kendini kanıtlamış JOYANCE ile alacaksınız. Hava Aracımız TC-I0028 Kuyruk numarasına sahiptir. 31 Kg ağırlığa sahip olup şu an ilaçlama Droneleri arasında Fiyat / Performans / Güvenlik olarak en tercih edilen üründür.

 

Eğitim Tarihleri : Teorik eğitimler 14 Gün süreceği ve katılımcıların tamamına yakın kesimi 14 Gün süren bu eğitimlere zaman ayıramadığı için , aynı zamanda pandemi vakalarının yüksek seyretmesi sebebiyle okulların uzaktan eğitime geçmesini beklemekteyiz.

Ücret : 4.000 TL ( Sadece teorik Eğitim Ücreti )

Katılım Koşulu : 18 Yaşını Doldurmak, Adli Sicili Bulunmamak.

İstenen Evraklar : Kursa katılım için aşağıdaki resmi formun doldurulması yeterlidir. Kayıt sonrası tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Bilgi için aşağıdaki detayları dikkatlice okumanızı rica ederiz. İnceledikten sonra daha fazla bilgi için 0850 850 8875 arayabilirsiniz. Daha önce Droneturk’ten İHA-1 Eğitimi aldıysanız lütfen kayıt yapmadan bize ulaşınız.

Uçuş Eğitim : Teorik eğitim bitiminde randevu ile gerçekleştirilecektir. Uçuş Eğitim kişiye özel olup zorunlu 36 Saatlik bir eğitimdir. 18 Saati Simülatör, 18 Saat tescili İHA-2 Hava Aracı ile birebir eğitmenle gerçekleştirilmektedir. Detaylı bilgilendirme ayrıca yapılacaktır.

 

 

İSTANBUL İRTİBAT OFİSİMİZ

Okulumuzun Merkezi Samsun’dadır. İstanbul’da mesleki eğitimler, arge çalışmaları ve ücretsiz etkinliklerimizi Başakşehir LivingLab İnovasyon ve Teknoloji Merkezi içerisinde vermekteyiz.

 

 

 

BİLGİSAYAR SINIFIMIZ

BAŞAKŞEHİR LİVİNGLAB İNOVASYON VE TEKNOLOJİ MERKEZİ

Her ay düzenlediğimiz ücretsiz etkinliklerimizi resmi hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

 

* İHA-2 Eğitimlerini tamamlayan tüm kursiyerlerimizin eğitimleri tamamlaması halinde uçuş okulumuzda Pilot Eğitmeni hocamızla BİREBİR 1 Saatlik Misafir olarak uçuş deneyimi yapılacaktır.

 

* İHA-2 Eğitimlerini tamamlayıp pilotluk kursuna devam edecek kursiyerlerimize çok özel fiyat imkanları sağlanacaktır.

 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR :

BÖLGELERE GÖRE KURS TALEPLERİ

HANGİ İLDE, KAÇ KURS TALEBİ ALDIK

KURSİYERLERİMİZ NELER SÖYLEDİ

KURSİYERLERİMİZİN YORUMLARINI OKUMAK İÇİN LÜTFEN BURAYI TIKLAYIN

Droneturk Havacılık A.Ş - Drone Eğitim Merkezi IconDroneturk Havacılık A.Ş - Drone Eğitim Merkezi

Karadeniz Mah. Eski Edirne Asfaltı Cad. No:408 Venezia Mega Outlet J021

4,9 272 reviews

 • Avatar OSMAN YUSUFOĞLU ★★★★★ 2 months ago
  DRONETÜRK KESİNLİKLE İHA EĞİTİMLERİ KONUSUNDA PROFESYONEL BİR EKİBE SAHİP TÜRKİYE'DEKİ EN SEÇKİN KURUMDUR BENCE.ÇÜNKÜ GEREK EĞİTİM VEREN HOCALARI OLSUN,GEREK TEKNİK PERSONEL,GEREK GÜZİN HANIMIN İŞLERİ EKSİKSİZ TAKİBİ VE ÖZELLİKLE MUSTAFA KAÇAN HOCAMIZIN GÜLER YÜZLÜ KİŞİLİĞİ ,ANLAŞILIR DÜZEYDE DERS ANLATIMI OLSUN VE SORULARA EKSİKSİZ VE NET BİR ŞEKİLDE CEVAP VERMESİ VE SORUMUZ OLDUĞUNDA ARADIĞIMIZDA BİZLERE CEVAP VERİP BİZİ AYDINLATMASI … More KESİNLİKLE BAŞKA BİR KURUMDA BULAMAYACAĞINIZ BU DAVRANIŞLARDAN ÖTÜRÜ ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM.İYİKİ VARSIN DRONETÜRK... SİZDEN BU TİCARİ EĞİTİMLERİ ALDIM.
 • Avatar Muhammed Emin Peker ★★★★★ 6 months ago
  Uzun bir süredir facebook dronetürk platformundan takip ediyordum. Facebook gruplarında kişi ayırt etmeden her sorunu olanın sorununa derman oluyorlar, drone sevdasını insanlara aşılamak için uğraşıyorlar. En sonunda nasip oldu Başakşehir Living labda İha 1 ehliyeti için kurslarına katıldım. İha 1 ehliyeti için Mustafa Hoca ve Süleyman hocadan derslerde altın değerinde bilgiler öğrendim. Bunları bir harita Mühendisi ve drone sektörünü, fotogrametriyi takip eden … More birisi olarak söylüyorum. Kurs sırasında nerdeyse ticari sırlarını bile kırk yıllık dostmuşsunuz gibi samimi bir şekilde yeri gelince anlatıyorlar.Tecrübelerini anlatarak yol göstermeleri, çok ince detayları sizinle paylaşmaları, sorduğunuz her soruyu aklınızda ki soru işareti gidene kadar açıklamaları, sizlere arkadaştan öte dost gibi davranmaları, sıcakkanlılıkları, cömert ikramları ; bu işi sadece ehliyet kursu olarak görmediklerinin en büyük işaretlerinden bazıları. Tek bir dakikasını bile kaçırmamanız gerektiğini düşündüğüm kaliteli bir eğitim veriyorlar. Kursa katılabilmek için kurs süresi boyunca İstanbulda gidiş dönüş toplam 6 saatlik yolculuk yaptım. Değdi mi? Sonuna kadar. Anlatılmaz yaşanır. İha 1 ehliyeti alacak arkadaşlar için şiddetle tavsiye ediyorum. Yalnız bu adamların kıymetinin bilinmesi lazım. Derse geç kalmamanızı, anlattıklarını not etmenizi tavsiye ederim. Kurs gününden önce anlatacakları konular hakkında sizleri bilgilendiriyor. Bu sektöre çok uzak olsanızda bu konuları internetten biraz araştırıp derse katılırsanız daha iyi verim alabilirsiniz. Çünkü anlatılanlar her zaman karşımıza çıkan terimler değil. Sabaha kadar yazarım da yorgunum. Verdikleri eğitim için, gösterdikleri sabır, ilgi, alaka ve dostluk için teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. İşleri rast gitsin.
 • Avatar Sefa Yamalı ★★★★★ 2 months ago
  Herkesin dert ettiği bir konu vardır Drone ehliyetini nasıl alırım :)) Bende bu konuda rahatsızdım rahat uçamıyordum hep diken üstündeydik taaaki Yusuf abim Droneturk ten ehliyetini alana kadar..Öncelikle bana öncü olan Yusuf Sarı Abime teşekkürü borç bilirim.Zoom üzerinden güzel bir eğitim gerçekleştirdik.Hocalarımızın ilgisi alakası şahsen benim çok hoşuma gitti bir hoca değilde abi kardeş ilişkisi gibi yaklaşımları var.Kendileri bu konuda gerçekten çok profesyonel.Her … More sorunuza cevap alabiliyorsunuz 🙂 Güle eğlene eğitimimizi bitirdik..@Droneturk Eğitimlerine katılacak arkadaşlar Gönül rahatlığıyla katılabilirlerİyi uçuşlar dilerim
 • Avatar Saban Geckil ★★★★★ in the last week
  Tüm eğitim alan öğrencileriyle büyük bilgi birikimlerini eşit derecedeki paylaşan ve böyle bir platformda bizlere verdiğiniz emek için başta hocalarımıza aynı zamanda tüm ekininize teşekkürlerimi sunarım. Bol uçmayı seven insanlarla buluşarak uctuğunuz günler sağlıkla sizinle olsun.
 • Avatar SPEEDTİME (Traveler) ★★★★★ a week ago
  Tecrübeli öğretmen kadrosu, pandemi sürecindeki teorik eğitim konusundaki kalitesi harika. IHA-1 ticari grup eğitimine katıldım. 36 saatlik eğitimi 5 gün içerisinde online olarak tamamladık. Değerli hocalarım gerçekten yıllardır bu konuda tecrübesi olan, hem hobi hem de ticari olarak bu işle ilgili olan kişiler. Gerek uçuş gerekse yasal mevzuatlarla ilgili her türlü sorumuza özenle cevap verdiler.Basta DRONETURK'te emekleri buyuk olan MUSTAFA KACAN'a, Egitmenlerimiz … More Osman Vivli ve Suleyman Küçükbaşol Hoca⁩m ile Güzin Hanım'a teşekkür ederim.
 • Avatar Umut TÜRKMEN ★★★★★ a week ago
  IHA-1 274. grup eğitimine katıldım. 36 saatlik eğitimi 5 gün içerisinde online olarak tamamladık. Değerli hocalarım gerçekten yıllardır bu konuda tecrübesi olan, hem hobi hem de ticari olarak bu işle ilgili olan kişiler. Gerek uçuş gerekse yasal mevzuatlarla ilgili her türlü sorumuza özenle cevap verdiler. Ve cevaplardan tecrübe akıyordu. Sanki hocalarım bizlerle anılarını paylaştı. Bu da akılda kalıcı olması açısından önemli. Tüm eğitmenlerime çok teşekkür … More ederim. 👏🏻👏🏻👏🏻
 • Avatar Saim Semih Celebi (Semih Çelebi) ★★★★★ 2 weeks ago
  Drone alacaksanız, kullanacak veya kullanıyorsanız kesinlikle ve öncelikle gitmeniz gereken adrestir Droneturk.
  Ben uzun süredir işine ve kursiyerlerine bu kadar saygı gösteren kurum görmedim.
  Mustafa Bey ile Süleyman Bey'e emekleri için güleryüzlü yaklaşımları için çok teşekkür ederim.
  Ufkunuzu açan sizi bilgilendiren bilinçli bir eğitim almak isteyenler iyi bir drone eğitimi arıyorlarsa droneturk.com.tr adresini ziyaret edebilirler.
 • Avatar Can Arda BAKAR ★★★★★ 4 months ago
  20 Ocak Tarihinde gerçekleştirilen 262.Dönem İha eğitimine katıldım.- Bütün hocaların tam belirtilen saatlerde sisteme girmeleri,- Dersleri açık anlatılır bir üslup ile sunmaları,- Sorulan her soruya özveri ile cevap vermeleri,- Konuya hakimlik seviyeleri,- Her anlamda yardımcı olmaları vb.yukarıda belirmiş olduğum maddelere ek yapabileceğim daha çok olumlu yönleri olduğunu belirtmek istiyorum. Her şey için çok teşekkür ederim. Herkes'e tavsiye ediyorum.
 • Avatar Recep Tarık Atmaca ★★★★★ 4 months ago
  Eğitim kalitesini bir kenara bırakıyorum ve şunu söylüyorum sabah 9:00 dersine uyuyakaldim beni arayarak derse uyandırdılar Güzin hanım uyandırmasa devamsızlıktan kalacaktım o derece bir ilgi varSırf şu tavıra 5 puan verilir net!
 • Avatar Emre Öztürk ★★★★★ 6 ay önce
  Butun hocalar superdi Güzin hanim her turlu sorunda cok ilgiliydi emeği geçen herkese tesekkur ederim. HAYATTA BIR KERE OLSA BILE KESINLE TANISILACAK INSANLAR DRONE TURK ARTIK BIR AILEM TAVSIYE EDERIM DESEM AZ KALIR HERKEZ BU AILEYE GIRMELIDIR.
 • Avatar Enes Danışman ★★★★★ 6 ay önce
  Hocalarımız bir bir yardımcı oldu ben 18 yaş altı olmama rağmen sevgiyle karşılayıp sorularıma çözüm oldular başta guzin hanım bize en çok yardım eden kişi ona çok teşekkür ediyorum . Ve mustafa hocamız o drone türkün sahibi oda sanki bizi arkadaş olarak görüp bize destek sağladı onada teşekkür ederim yani güvenle katılabilirsiniz . Kelimeler yetmez ama ben kısa tutmaya çalıştım
 • Avatar EŞREF AYDIN ★★★★★ a week ago
  Tecrübeli öğretmen kadrosu, pandemi sürecindeki teorik eğitim konusundaki kalitesi harika. IHA-1 279. grup eğitimine katıldım. 36 saatlik eğitimi 5 gün içerisinde online olarak tamamladık. Değerli hocalarım gerçekten yıllardır bu konuda tecrübesi olan, hem hobi hem de ticari olarak bu işle ilgili olan kişiler. Gerek uçuş gerekse yasal mevzuatlarla ilgili her türlü sorumuza özenle cevap verdiler.Basta DRONETURK'te emekleri buyuk olan MUSTAFA KACAN'a, Egitmenlerimiz … More Osman Vivli  ve Suleyman Küçükbaşol Hoca⁩m ile Güzin Hanım'a teşekkür ederim.IDRONETURK
 • Avatar Atinc Zor ★★★★★ 3 months ago
  IHA-1 265. grup eğitimine katıldım. Öncesinde bir çok kursu araştırdım ve DroneTurk güven verdiği için kendilerini tercih ettim. 36 saatlik eğitimi 5 gün içerisinde online olarak tamamladık. İlk başta uzaktan eğitimin çok verimli olmayacağını düşünmüştüm ancak beklediğim gibi olmadı. Eğitmenler gerçekten yıllardır bu konuda tecrübesi olan, hem hobi hem de ticari olarak bu işle ilgili olan kişiler. Çok ilgi gösteriyorlar. Çok fazla bilgi sahibiler ve aklınıza … More gelebilecek her türlü soruya cevap verebiliyorlar. Bu önemli. Özel ders tadında geçti eğitim. Uzaktan eğitim bir avantaj ve yakın zamanda kalkacak sanıyorum. Onun için fırsat varken IHA 1 ve IHA 2 eğitimlerini evinizin konforunda almayı kaçırmayın derim.
  Program iyi organize edilmiş. Whatsapp grubu kuruluyor ve ders katılım bilgileri ve derste işlenen konularla ilgili paylaşımlar buradan yapılıyor. Eğitim bitince de grup iptal edilmiyor. Drone konusuyla ilgili network kurulmasına çok faydalı.
  Herkese şiddetle tavsiye ederim. Bedavaya drone eğitimi veriyorum diyenlere inanmayın. Onlar sportif uçuş için. 20 soru vevaplayarak kendiniz de alabiliyorsunuz. paranızı kaptırmayın; profesyonellerle çalışın. Son pişmanlık payda etmiyor. 🙂
  Tüm eğitmenlerin eline sağlık. Çok memnun kaldım.
 • Avatar Rıfat KARATAŞ ★★★★★ in the last week
  İlk İHA sertifikası almayı düşündüğümde uzaktan online eğitim verileceğini söylediler başta biraz kararsız kaldım ama iyiki dronetürkü seçmişim diyorum şimdi gayet ilgililer yardımcı oldular öyle Ki sabah ki eğitim de uykuda kalmıştım eğitimde yoksunuz diye uyandırdılar sağolsunlar daha ne olsun 😊 Başta Mustafa Hoca olmak üzere eğitmenlere ve çalışanlara teşekkür ederim DRONETÜRK
 • Avatar Ulaş Enis Kaya ★★★★★ a month ago
  Eğitimle geçen 37 yıllık hayatımda keyfine doyamadığım 12 saat süren bir eğitim aldım kendilerinden. Görsel olarak zihinlere kazınan bilgilerden ziyade Sn. Mustafa KAÇAN'ın eşsiz anlatımı beni İHA sektörüne bir adım daha ilerletti. İnsansız havacılıkta planladıkları, hayalleri ve projeleriyle ne kadar vizyon sahibi bir insan olduğunu gözler önüne seriyor. Bu yolda size çok çok başarılar diliyorum hocam.
 • Avatar fatih ince ★★★★★ a week ago
  Bende ilk kayıt esnasında sizler gibi uzaktan eğitim nasıl olur ki diye düşünenlerdenim. Fakat iha-1 lisansı almak için 265. Uzaktan eğitim iha-1 kursuna başvuru yaptım ve katıldım. Gayet profesyonel bir şekilde eğitim aldığımı düşünüyorum. Eğitmenlerimiz alanında kendilerini kanıtlamış ve yeterince tecrübe sahibi hocalardı. İha hakkında hiçbir şey bilgisi olmayan ve ilgilenmek isteyen bir kişiyi bile verdikleri egitim neticesinde bende kendi drone mu yaparım … More düşüncelerine sürükleyebiliyorlar. Kesinlikle tavsiye ederim. Kesinlikle drone a binlerce para vermeden bu kursu alın derim ufkunuz gelişecektir ve daha doğru karar vererek size yarayan drone u alacağınızdan eminim. Emeği geçen hocalarıma teşekkür ederim. Bende artık bu ailenin bir parçası olduğum için şanslıyım...
 • Avatar Ameer Ezzaman ★★★★★ 5 ay önce
  Thank you very much .. Bu harika merkezi yardımsever herkese tavsiye ediyorum ve sizi tanımak için harika bir fırsattı.IDRONETURKSALAMA

TEKNİK ÇALIŞMALARI YÜRÜTTÜĞÜMÜZ İDARİ YERİMİZ

OKULLARA TÜBİTAK VE TEKNOFEST DANIŞMANLIĞI  VERDİĞİMİZ LİVİNGLAB İÇERİSİNDE YER ALAN SALONUMUZ

SİMÜLATÖR MERKEZİ

İHA'lara merak salan herkesi Sabit Kanat, Racing, Uçaklar, VTOL, SİHA ve tüm hava araçlarını İstanbul Başakşehir LivingLab'de bulunan tesisimizde İHA'larla tanıştırıyoruz. Aynı zamanda burada Bakım-Onarım için atölyemiz de bulunmaktadır. Özellikle öğrencilerimize kapılarımız her zaman açıktır.

DRONETURK YETKİLİ OKUL MU ?

2020 yılı itibariyle 19 MAYIS HAVACILIK A.Ş Milli Eğitim Bakanlığı'ndan tüm İHA sınıflarında (İHA 0-1-2-3) onaylı tek İHA Uçuş Okulu olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Merkezi Samsun'da bulunmaktadır.

İletişim bilgilerinde de aramış olduğunuz 0850 850 88 75 ve egitim@droneturk.com.tr adreslerini göreceksiniz. Droneturk 19 Mayıs Havacılık A.Ş şirketimizin markasıdır ve dolayısı ile yetkili okuldur.

DRONETURK 19 MAYIS HAVACILIK A.Ş'NİN KURUMSAL MARKASIDIR

İHA-0 MI İHA-1 Mİ ALACAĞIM ?

Öncelikle en iyisi diye birşey yoktur. Hedefinizde bu varsa direkt PPL eğitimleri ile Pilot olabilirsiniz.

Eğer hobi olarak bu alanla ilgileniyorsanız, sadece yerleşim alanı içinde uçuş izni alarak DJI Mavic, Phantom vb 4Kg altı cihazlar kullanacaksanız İHA-0

Bu alanın tekniğini merak ediyorum, kendimi bu alanda geliştireceğim, Zirai İlaçlama, profesyonel Haritalama , Emniyet Mensubu , Askeri Personel vb olup 4Kg üzeri cihazlar kullanacaksanız İHA-1 eğitimlerine katılabilirsiniz

İyisi, kötüsü diye birşey yoktur. İhtiyacınız olan hangi eğitimse ona katılabilirsiniz. Piyasada iHA-0 Ticari değildir söylemlerine çok kulak asmayınız. Maalesef bazı okulların pahalı olan İHA-1 Eğitimlerine yönlendirme çalışmasıdır. B ehliyeti ve E Ehliyeti olarak düşünebilirsiniz. iHA-2 eğitiminin içeriklerini İHA-1 Eğitimlerinde detaylıca anlatmaktayız

SİZ NASIL İHA-2 VE İHA-3 YETKİLİ OKULU OLDUNUZ?

Bir İHA Uçuş Okulunun İHA-2 verebilmesi için kuruluşun ATO Yani Havayolu pilotu yetiştirecek (ATPL) Onaylı Uçuş Okulu olması yada İHA-2 üreticisi olması gerekmektedir. Halihazırda ülkemizde İHA-2 üretimi için yetkili kuruluş bulunmamaktadır.

Droneturk, NorthFLY gibi (Ayrıntılar için www.northfly.aero) SHGM tarafından Uçuş Okulu dahil bir çok alanda yetkili 19 Mayıs Havacılık A.Ş ye bağlı olarak faaliyet gösteren 7 Havacılık markasında biridir.

19 Mayıs Havacılık AŞ bünyesinde Samsun Çarşamba Havalimanında ve Tekirdağ Çorlu Havalimanında toplam 10 Eğitim Uçağımız bulunmakta olup bu uçaklar ile ATPL (Havayolu Pilot Eğitimleri) İcra edilmektedir.

Operasyon ekibimizde Pilotaj eğitimi veren eğitmenlerimiz sayesinde İHA ile 2016 Yılından bu yana Droneturk markası ile 300ü aşan eğitim sayısı, gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge'ler sayesinde Hem İHA Alanında lider pozisyonumuz, hem de ilk özel İHA-2 ve İHA-3 Yetkili Kuruluşu olduk.

ŞİRKETİNİZİN FAALİYET ALANLARI NELERDİR?

BU ÜCRETSİZ VERİLEN BELGELER NEYDİ ?

Bu soruya cevap vermek için videoyu aşağıya bırakıyoruz. Sonuna kadar izleyiniz

BİR SÜRÜ OKUL VAR, SİZ NE ZAMANDIR BERİ VARSINIZ ?

İHA Talimatnamesi 2016 yılında yazıldığını biliyorsunuz. Daha talimatname yokken, o listedeki okulların hiç biri yokken 2015 yılında 400 Kişilik yaptığımız bir etkinlik videosunu ( Yüklenme tarihine dikkat edin ) izleyin. Droneturk bugün 19 Bin Tecrübeli pilotun birleştiği büyük bir topluluktur.

EHLİYETİ ALINCA İŞ BULABİLECEK MİYİM ?

Maalesef bu başlığı hiç atmak istemiyorduk ama mecburuz. Çünkü PTT Alımlara başladı, Kargolar Droneler ile taşınacak hemen ehliyetinizi alın , biz 1 değil 2 değil 5 sertifika veriyoruz vb şeklinde bbir çok reklam İnstagramda vs karşınıza çıkmıştır. Evet bir hiç sponsor reklam vermiyoruz. Çünkü sanki onlarla aynı kulvardayız gibi hissediyoruz . Sizi de rahatsız ediyor bu durum farkındayız fakat Türkiye'nin de maalesef durumu bu.

Bu aldığınız bir sertifika. Evet E Devletten karşınıza çıkan resmi bir sertifika. Fakat hangi okul diplomayı verince size iş vaadinde bulunur ki ? 1,5 günde aldığınız belge ile tüm iş kapıları sonuna kadar açılmış değil bunu unutmayın

Ama burada iş size düşüyor. Belgeyi alsanız da meslek öğrenmeniz lazım. İşte Droneturk'ün arada düzenlediği etkinlikler, paneller, toplanmalar, 19 Bin kişilik Sosyal Grup bu sebepten... 25Kg'lık Matrice 600 Altına 300Bin dolarlık Renkli Lidar'ı bağlayıp 4 Günde aldığınız eğitimle elinize kumanda vermez hiçbir kurum. Yada düşürürsen parasını alırım ama dese o kumandayı aynı özgüvenle tutar mısınız ?

Yani siz belgeye değil tecrübeye odaklanın. Bu ülkede tecrübeli kimse aç ve açıkta kalmaz unutmayın. Tecrübe de sizin araştırmanız, geliştirmeniz ve çabalarınızla olmaktadır. Unutmayın...

DRONE KULLANDIRIYOR MUSUNUZ?

Kesinlikle evet. Zaten bu yasal zorunluluk. Farklı İHA'larla uçuş eğitimine geçmeden sizlere gerçek simülatörlerle ilk deneyimlerinizi yaşatıyoruz

HOBİ İÇİN UÇUYORUM, BU SERTİFİKAYI ALMAK ZORUNDA MIYIM?

5 Temmuz 2019 yılından önce yerleşim alanı dışında özgürce uçabiliyorduk. Fakat Askeri eğitim alanları üzerinde uçuş yapan kullanıcılar, "burası şehiriçi değilki" diye savunma yapınca SHGM hobi olarak uçurabilmeniz için iha.shgm.gov.tr adresinde Uçuş Bölge Haritası linkinde risksiz Yeşil Alanlar işaretlemiştir. Yani hiç bir güvenlik sorunu olmayan alanlar. Yeşil alan demek yeşilli değildir. Sadece yeşil işaretle belirtilen güvenli alandır

Burada 500Gr altı cihazları izinsiz, 500 Gr üzerini Sistemden ÜCRETSİZ aldığınız Sportif lisansınızla izinli uçurabilirsiniz.

Yerleşim alanı içinde kesinlikle Sportif uçuş izni alamazsınız. Ticari uçuş demek ticaret yapmak, para kazanmaktan çok iş için yapılan uçuşlardır. Bu izinlerin Red olması, cezai yaptırımlar bu sebeptendir

Kısacası devlet yerleşim alanı içinde sadece işiniz varsa o zaman gerekli eğitimleri tamamlayarak Ticari olarak uçun der. Ticari uçuş izinleri de eğitimler sırasında göreceğiniz bir derstir. Eğitimler bunun içindir

CİHAZIM OLMADAN SERTİFİKA EĞİTİMİ ALABİLİR MİYİM?

Evet. Tıpkı otomobiliniz olmadan araç ehliyeti aldığınız gibi cihazınız olmadan da bu seritikayı alabilirsiniz. Önemli olan gerekli olan eğitimleri almanızdır.

KAÇ YAŞINDAKİLER BU SERTİFİKAYI ALABİLİR, NE KADAR GEÇERLİ

12 Yaşını dolduran herkes İHA-0
15 Yaşını dolduran herkes İHA-1 Ticari Pilot Sertifikası alabilir. Belgeleriniz ömür boyu geçerlidir. 2021 yılına kadar sınav bulunmamakta olup eğitimi tamamlaması yeterlidir.

18 Yaşını dolduran herkes İHA-2 Belgesi alabilir

18 Yaşından küçükler TİCARİ İZİN ALAMAZ !

Belge veren kurumun gerekli şartları karşılamasına yukarda yazdığımız ayrıntılara dikkat ediniz.

EĞİTİME GELİRKEN NE GETİRMELİYİM ?

Not alacağınız ajandanızı kapıp gelin. Başka birşeye gerek yok. Cihaz vs getirmeyiniz.

BULUNDUĞUM ŞEHİRDE EĞİTİM ALAMAZ MIYIM?

Maalesef . Eğitimler sadece okulların merkezinde yapılmaktadır. Okulumuzun merkezi Samsun'dadır.

DRONETURK KİMDİR ?

 

быстрый займ город ставропользайм на карту 18 летбыстрый займ на киви кошелек онлайн без отказа смс финанс займ на картувзять займ кивизайм в самаре

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
İHA-2 Eğitimleri hakkında bilgi almak ister misiniz?