Bugün 16.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

YouTube HDR Video Yükleme Tekniği

Yüksek Dinamik Aralık (HDR)
Yüksek Dinamik Aralık (HDR) video içeriğini YouTube\’a yükleyebilirsiniz. HDR videolar, standart dijital videolardan daha yüksek kontrast ve daha fazla renk gösterir.

Kaynak: ARRI /Gökhan Topaloğlu
2016 yılı boyunca medyada çok geçen yüksek dinamik aralık (High Dynamic Range) bugünlerde içerik yaratan herkesin aklında kafa karışıklığı yaratıyor. HDR hakkında sık sorulan sorulara yanıt getiren bu yazı, konu hakkında bilinmeyenleri netleştiriyor ve ilgili tüm standartları içeriyor.

1-) HDR nedir?
HDR, normalden daha fazla kontrast oranlı görüntüleri tanımlayan High Dynamic Range (Yüksek Dinamik Aralık) teriminin kısaltmasıdır.
2-) Hangi HDR standartları var?
– Dolby Vision
– HDR10
– PQ
– SMPTE ST-2084
– Rec 2020
– Rec 2100
3-) Neden HDR çekim yapmalıyım? Avantajları neler?
UHD Premium olarak reklamı yapılmak istenen her türlü içeriğin master kaydının HDR olarak yapılması gerekir. \”Fox Studio\” tüm UHD içeriklerinin HDR olacağını açıkladı.

HDR genel olarak “daha koyu siyahlara ve daha parlak beyazlara sahip, gerçek hayata benzer renkler” şeklinde tanımlanır. Pencerenizden dışarı bakarak düşünün; HDR gerçek hayatta gördüğümüz renk zenginliğini ve yoğunluğunu yeniden yaratmayı hedefler. Bu insanı saran bir izleme keyfi sunar ve 2 boyutlu görüntülere bir derinlik hissi katar.

İzleyiciler, HDR videolarını uyumlu mobil cihazlarda ve HDR TV\’lerde izleyebilir. Ayrıca, Chromecast Ultra\’yı kullanarak bir HDR TV\’ye HDR videolar da gönderebilirler. İzleyiciler, oynatma kontrollerinde veya kalite menüsünde bir \”HDR\” rozeti görürlerse, bir video oynatıldığında HDR oynatmayı onaylayabilirler. HDR olmayan cihazlarda izleyen izleyiciler, videoyu standart bir dinamik aralık (SDR) videosu olarak görür.

HDR videoları yükle

HDR videolarının, YouTube\’da düzgün oynatılabilmesi için kodek(codec) HDR meta verisi olması gerekir. Meta verileri doğru şekilde kaydetmenin en güvenilir yolu, desteklenen bir uygulamadan dışa aktarmaktır .Standart HDR meta verilerini dışa aktarmayan renk derecelendirmesi için bir iş akışı kullanıyorsanız, videoya HDR meta verileri eklemek için YouTube HDR meta veri aracını kullanabilirsiniz. Bu araç yalnızca videonuz bir HDR aktarma işlevi kullanılarak derecelendirildiyse düzgün çalışır.

Not:
Videonuzun bir HDR aktarım işlevi kullanılarak derecelendirildiğinden emin değilseniz, bu aracı kullanmak videolarınızı kötü bir şekilde bozacaktır. Başlığında \”HDR\” olan birçok şey bir HDR aktarma işleviyle derecelendirilmedi ve bu araç bu videolar üzerinde çalışmayacak. HDR\’de kendi içeriğinizi derecelendirmediyseniz veya bir videoyu renkli derecelendirmenin ne demek olduğunu bilmiyorsanız, YouTube HDR meta veri aracını kullanmamalısınız.

Videonuzu derecelendiriyorsanız, Rec. 2020, PQ veya HLG ile birlikte. DCI P3 dahil farklı bir konfigürasyon kullanılması yanlış sonuçlara neden olacaktır.

Bir video HDR olarak doğru bir şekilde işaretlendikten sonra, video yükleme normal bir video yükleme ile aynı işlemi izler. YouTube, HDR meta verilerini algılar ve işler, HDR cihazlar için HDR kodları üretir ve diğer cihazlar için bir SDR aşağı dönüşüm sağlar.

Not: HDR videolar şu anda YouTube Web editörüyle düzenlenemez.

HDR video gereksinimleri

Bir video yükledikten sonra, YouTube tüm çözünürlükleri destekler ve gerektiğinde HDR videolarını otomatik olarak SDR videolarına dönüştürür.

Yükleme gereksinimleri

çözüm 720p, 1080p, 1440p, 2160p
En iyi sonuçları elde etmek için DCI genişlikleri yerine UHD kullanın (örn. 4096×1716 yerine 3840×1600).
Kare hızı 23.976, 24, 25, 29.97, 30, 48, 50, 59.94, 60
Renk derinliği 10 veya 12 bit
Renk primerleri Rec. 2020
Renk matrisi Rec. 2020 sabit olmayan parlaklık
EOTF PQ veya HLG (Rec. 2100)
Video bit hızı H.264 için önerilen yükleme kodlaması ayarını kullanın .
Ses Önerilen yükleme kodlaması ayarıyla aynı

HDR video dosyası kodlaması

 

Aşağıdaki konteyner ve codec çiftleri çalışmak için test edilmiştir. HDR meta verisine sahip diğer yüksek kaliteli 10 bit codec bileşenleri de işe yarayabilir.

Container Kodlama
MOV / QuickTime H.264 10 bit

VP9 Profil 2

ProRes 422

ProRes 4444

DNxHR HQX

MP4 H.264 10 bit

VP9 Profil 2

DNxHR HQX

MKV H.264 10 bit

VP9 Profil 2

ProRes 422

ProRes 4444

DNxHR HQX

HDR meta verileri
İşlenebilmesi için, HDR videolarının doğru transfer fonksiyonu (PQ veya HLG), renk primerleri (Rec. 2020) ve matris (Rec. 2020 sabit olmayan parlaklık) ile etiketlenmesi gerekir.

PQ sinyalini kullanan HDR videolar aynı zamanda ana ekranda (SMPTE ST 2086 ana meta veriler) ve içeriğin parlaklığı (CEA 861-3 MaxFALL ve MaxCLL) hakkında bilgi içermelidir. Eksikse, şu anda en yaygın kullanılan HDR master ekranı olan Sony BVM-X300 master ekranı için değerleri kullanırız.

HDR geliştirme araçları

1-) DaVinci Resolve

Blackmagic\’in DaVinci Resolve yazılımı , sürüm 14 veya daha yeni, HDR meta verilerini dışa aktarıyor. Bundan yararlanmak için:

 1. Proje Ayarları\’na gidin ve \”Renk Yönetimi\” penceresini seçin.
 2.  Renk Bilimi Olarak Yönetilen DaVinci Resolve YRGB Color\’ı seçin .
 3. Ya seç Rec.2100  ST2084,  ya Rec.2100  HLG  Çıktı Renk Alanı olarak.
 4. QuickTime kabını kullanarak desteklenen bir codec bileşeni ile dışa aktarın.

Not: Bu adımların, YouTube\’un HDR\’yi derecelendirdikten sonra bir HDR yüklemesini tanıması için gereklidir. HDR\’de nasıl izleneceği ve notlandırılacağı ile ilgili öğreticiler için web\’i kontrol edin.

2-) Adobe Creative Suite (Premiere Pro)

Premiere Pro ve After Effects, HDR meta verilerini, H.264 10-bit gibi bazı codec bileşenleriyle dışa aktarabilir.

 1. Dışa Aktar> Medya iletişim kutusunu açın.
 2. H.264 gibi desteklenen bir codec bileşeni seçin.
 3. Bu kodek için 10 bitlik bir profil seçin (H.263 için High10\’u seçin).
 4. Rec için kutuları işaretleyin. 2020 Renkli Primerler, ardından Yüksek Dinamik Aralık.

Not: Bu adımların, YouTube\’un HDR\’yi derecelendirdikten sonra bir HDR yüklemesini tanıması için gereklidir. HDR\’de nasıl izleneceği ve notlandırılacağı ile ilgili öğreticiler için web\’i kontrol edin.

Ortak sorunlar
1-) Yanlış renk alanı işaretlemesi

Sinemada, DCI (~ D50) veya D65 beyaz noktalarla, DCI P3 renk alanında HDR içeriğinin master edilmesi yaygındır. Bu, tüketici elektroniğine teslimat için desteklenen bir format değildir. Mastering yaparken, Rec\’i seçin. 2020 renk primerleri (Rec. 2100 standardı, birçok uygulamada Rec. 2020 rengini ifade eder).

Yaygın bir hata P3\’te ustalaşmak, ardından sonucu Rec kullanarak etiketlemektir. 2020 primerleri. Bu, değişen tonlarla doygun bir görünüme neden olur.

2-) SDR dönüşümü üzerinde daha fazla kontrol

YouTube\’un otomatikleştirilmiş SDR indirmesi, çaba göstermeden iyi sonuçlar verebilecek uygun bir seçimdir. Bununla birlikte, zorlu kliplerde mükemmel sonuç vermeyebilir. Tüm malzemeler için mükemmel çalışacak şekilde otomatik SDR dönüşümünü iyileştirmeye çalışıyoruz.
YouTube’un SDR’sinin düşürülmesine bir 3D Bakma Tablosu veya LUT şeklinde bir ipucu vermek mümkündür. Bu LUT\’yi üretmek için:
 1. Herhangi bir renk yönetimi uygulamadan HDR\’nizi teslim edilebilir bir renk derecelendirme uygulamasına yükleyerek başlayın.
 2. Mastering ekranınızı Rec olarak ayarlayın. 709 renk ve Gamma 2.4 aktarma işlevi.
 3. Rec\’den dönüştürülen mevcut bir LUT uygulayın. 2020 + ST. 2084 ila Rec. 709 ve ardından sonraki düğümlerde, istediğiniz görünümü elde etmek için birincil düzelticileri, eğrileri ve tuşları ayarlayın.
 4. LUT\’u .cube biçiminde, HDR\’nin teslim edebileceği klasöre verin.
 5. Hem LUT hem de HDR videoyu seçin ve bunları meta veri aracına sürükleyip bırakın.

Bu araç BVM-X300 için meta veri uygulayacak ve ayrıca SDR\’nin düşürülmesine ilişkin ipuçları sağlamak için LUT\’yi paketleyecektir.

Not: Şu anda, SDR\’nin düşürülmesinin iptali için mekansal ya da zamansal kontrol yoktur. Bu, Blur gibi kontrolleri içeren elektrikli camların ve anahtarların gerektiği gibi çalışmadığı ya da bireysel çekimler için geçerli ayarlamalar olmadığı anlamına gelir.

3-) Gölge ve Gürültü

PQ\’da master yaparken (ST 2084), sinyal aralığının büyük bir kısmı gölge ayrıntısına ayrılmıştır. ProRes ve DNxHR gibi dijital ara kod çözücüler, görüntü aralığında ayrıntıları korur. Bu, videolarınızın görüntüdeki vurgularla görsel olarak maskelenebilecek daha karanlık görüntü bölgelerinde çok fazla gürültü ile sonuçlanabileceği anlamına gelir.
YouTube\’un video işlemesi akış bit oranlarına ulaşmak için bazı sesleri ortadan kaldırabilir. Yükleme için oluşturmadan önce videonuzu kınayarak daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz. Denoising, videonuzun akış sırasında çok \”sıkıştırılmış\” göründüğü durumlarda da yardımcı olabilir.

Bu vakanın daha iyi ele alınması dahil olmak üzere, YouTube videolarının kalitesini baştan sona iyileştirmek için sürekli çalışıyor..

 

 

займ денег по паспортузайм для мужчинзайм онлайн через контакт как получить займ на qiwiзаймер первый займзайм на карту езаем

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?