Bugün 16.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Yeni İHA Talimatı ve Drone İzinleri

Yüzbinlerce drone kullanıcısının kolaylıkla uçmasını sağlayan yeşil bölgeler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmeye başlandı.

Hep merak edilen yeni talimat ile drone izinleri nasıl olacak konusunu güzel bir şekilde anlattık.

Kısaca özetlemek gerekirse

1) Uçuş için risk olmayan yeşil alanlar belirlendi ve şu an %5 i yayında. %95 yeşil alanlar birden bir kaç aya yayınlanacak.

500 Gr altındaki cihazlar SHGM sistemi üzerinden Sportif/Amatör kaydını yaparak Cihazlarını Kaydetmeden bu uçuş alanlarını görebilecek. 500 Gr üzerindeki cihazlar cihazlarını kayıt ettiği için zaten bu alanlar görebilmektedir.

2) Yeşil alanlarda 500gr altındaki cihazlar İZİNSİZ uçabilecek. 500Gr üzerindeki cihazlar Sportif/Amatör lisansı ile uçuş izni aynı gün onaylanacak. Yani yeşil alanlarda uçmak için Drone sigortası yaptırmaya ve ehliyete gerek kalmayacak.

3) Yoğun insanların olduğu SARI alanlarda sadece 500Gr üzerindeki cihazlar TİCARİ olarak uçuş yapabilecek. Drone Ehliyeti ve Drone Sigortası burada gerekli olacak.

Yeşil alan haricindeki alanlarda 500Gr altı cihazlar uçamayacak. Cezası kabahatler kanunu değil normal iHA’larla aynı cezaya tabi olacak.

4) Risk teşkil eden kırmızı bölgelerde FR19 formu ile özel izin alınabilecek. Bu alanlarda uçuşların rahat şekilde gerçekleşmesi için İHA Hafif Ticari İşletmesi olmak gerekiyor.

Hafif ticari işletmesi olmak için ticari hesaba minimum 5 İHA-1 aracı , organizasyon şeması, yönetim, Bakım-Onarım El kitabı, Risk Analizi gibi gereklilikler bulunuyor. İHA Hafif Ticari İşletmeleri 3 Aylık Bloklar halinde izinler alabiliyor.

Drone sigortasında Droneturk olarak çok yakında açıklanacak bir çalışma bulunuyor.

SHGM tarafından çok yakında eğitim okullarına da denetimler başlıyor. Mevzuata aykırı belge alan kullanıcıların da denetleneceği bu çalışmada mevzuata aykırı eğitim alan kullanıcılara ve okullara çeşitli cezai işlemler geliyor.

Aldığınız eğitimlerde eğitimin yapıldığı sınıfta imzanızın alınması, toplu fotoğraflarınızın çekilerek şikayet halinde ibraz etmeniz önem arzetmektedir.

Uzaktan eğitim SHGM tarafından yasaklanmış olup, bu duyuruyu kurum web sitesinden açıkca duyurusunu paylaşmıştır.

İlerde doğabilecek hukuki sorumluluklarda mağdur olmamanız için sadece mevzuata uygun eğitim veren kuruluşları tercih ediniz.

Eğitimler ve uçuş izinleri ile Merak ettiğiniz tüm konuları bu başlık altında sorabilirseniz, ekibimiz sizler için cevaplayacaktır

Keyifli uçuşlar …

İlgili Haberin Linki :https://www.haberler.com/dronelar-icin-yesil-alanlar-artacak-12386442-haberi/

займ в сбербанкезайм экспресс телефонзайм вивус

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?