Bugün 21.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Yeni Ambulans Sistemi: Drone Ambulanslar

Sağlık alanındaki gelişmeler olası risklere karşı daha hızlı müdahaleyi gerektiren durumlara karşı sürekli gelişim gösteriyor. Bu bakımdan hizmet için geliştirilen bu teknolojilerden bir tanesi de Drone Teknolojisi olmuştur. Yalnızca alışverişinize ve fotoğraf çekiminize yardım etmekle kalmamakta olan Droneler bilim insanlarının yaptıkları çalışmalarla, içerisinde Defibrilatörler taşıyarak kalp durması anında hayatınızı kurtaran bir görev de taşımaktadır.

Hayat Kurtaran Drone’lar

Dünyada milyonlarca insan hastane dışında ani kalp durması sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. İstatistik açıdan ortaya dökülen veriler gösteriyor ki hastane dışında kalp durması ile karşı karşıya gelen insanlardan onda biri hayatını kaybetmektedir. Defibrilasyon olmadığı takdirde insanların hayatta kalma oranı çok azdır. Bilim insanlarının yaptığı çalışmayla ambulansın daha kısa sürede gelip defibrilasyon aracılığıyla yardım etme olasılığı daha yavaş ve zaman kaybı yarattığından droneların içerisine yerleştirilmiştir. Birkaç deneme ile bu sistemin çalışıp çalışmadığını görmek isteyen bilim insanları, itfaiye araçlarına yerleştirilmiş dronelara defibrilatör yerleştirerek, kırsal bir bölgede son sekiz yılda en çok görülen kalp durması vakalarının olduğu yerlere göndermişlerdir. Yapılan denemeler sonucu bir dronenin gönderilmesinden acil durum yerine ulaşana kadarki geçen süre 5 dk  21 sn olarak hesaplandı. Bir ambulansın olay yerine varış anı 22 dk olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu sistemin vakaya daha çabuk ulaştığı tespit edildi. Aynı zaman da Droneler içerisinde bulundurdukları defibrilatörün kullanımına dair ses talimatları vererek nasıl kullanıldığını da göstermiş olmaktadır. Bu sayede sağlık teknisyeni yahut sağlık çalışanı olmamasına rağmen dronenın vermiş olduğu talimatlara uygun olarak defibrilatör çalıştırıldığında birçok kalp durma vakası önlenebilmiş olur.

Bu sistemin başarılı olduğunu gören İngiltere Ulusal Sağlık Servisi nakil kan, organ, biyolojik, kimyasal, nükleer tıbbi durumlar içinde Dronelardan yardım alınabileceğini bildirmiştir. Yapılan denemelerle başarılı görülen bu sistem, bilim insanlarının devam ettirdikleri çalışmalarla sürelerinin 1-2 dk ya düşürülmesi beklenmektedir.  Bu kapsamda yakın gelecekte drone ambulanslar büyük bir kurtarıcı özellikleri göstereceklere benziyorlar. мгновенный займ на кивизайм без справок и поручителейдолгосрочный займ без отказа займ в екатеринбургеонлайн займ на карту безработныммфо деньги в займ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?