Bugün 16.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Yapay zeka kalabalıktaki saldırganı tespit etti

Yapay zekanın yaşanan olaylarda kendi başına yargıya vararak karar alabilmesi mümkün mü?

Örneğin robot bir polis bir kalabalığın içinde kavga çıkaran saldırganları tanıyıp, kimin saldırgan kimin mağdur olduğunu tespit edip doğru tutuklamaları yapabilir mi?

Yapay zeka karar verebilir mi?

Veya Google’ın Pentagon’la yürüttüğü ve şu günlerde ABD’yi karıştıran silahlı yapay zeka programında olduğu gibi, silahlı bir drone yerdeki saldırgan/düşman askerleri sivillerden ayırıp doğru hedefleri vurabilir mi?

Bu sorulara cevap verecek bir çalışma yapan yapay zeka uzmanları, kalabalık içinde kavga çıkaran saldırganları tespit etmek üzere yapay zekalı bir drone’u havalandırdılar ve yapılan çalışma %88 başarıyla sonuç verdi.

Araştırmaya göre, geliştirilen yapay zeka, kalabalığın çok yoğun olmadığı anlarda, saldırıyı başlatan kişiyi %94 olasılıkla doğu tespit ediyor. 10 kişiden fazla insanın bulunduğu ortamda ise bu başarı oranı %88’e düşüyor.

Bilim insanlarının geliştirdiği yeni yapay zeka rutini, özellikle toplumsal olaylarda, kalabalık içine karışıp hiçbir ceza almayacağını, yakalanamayacağını bilerek kasten şiddet uygulayan ve saldırı düzenleyen kişileri havadan kolayca tespit etmek için kullanılacak. Böylece toplumsal olayların, protesto gösterilerinin çok daha barışçıl ve güven içinde geçmesi mümkün olacak.

Yapılan deneyin görüntülerini aşağıda izleyebilirsiniz:

 

 

Drone’lara dayalı gözetleme fikri pek çok insanı rahatsız ederken bu drone’ların gelecekte silahlanması ve insanlara müdahale etmesi ihtimali yeni tartışmalara neden oluyor. Bu tartışmalara rağmen bilim insanları toplumsal şiddet olaylarına drone’larla etkili bir şekilde müdahale edebilmenin yollarını arıyor. İngiltere ve Hindistan’daki araştırmacıların birlikte çalışarak ortaya koyduğu yeni yapay zeka algoritması toplumsal şiddet olaylarına doğrudan müdahale etmese de olayların aydınlatılmasına katkı sağlayabilir.

Bireylerin pozisyonlarını inceliyor

Araştırmacıların ”Gökyüzündeki Göz” başlıklı makale ile detaylandırdığı sistemde ana bileşen 200 dolar değerinde Parrot marka bir drone. Mobil internet bağlantısı ile drone kaydettiği görüntüleri anlık olarak yapay zekaya iletiyor. Derin öğrenme ile eğitilen yapay zeka ise bireylerin pozisyonlarını inceleyip bu pozisyonları kendisine öğretilen şiddet eylemleri ile karşılaştırarak görüntüde herhangi bir şiddet unsuruna rastladığında o kişiyi işaretliyor. Böylece şiddet eyleminde bulunan kişi görüntüdeki diğer kişilerden ayrılarak daha detaylı bir şekilde incelenebiliyor.

Geliştirilen yapay zekayı bazı şiddet senaryolarında test eden ekip, yapay zekanın başarı oranının yüzde 79 ile 94 arasında değiştiğini belirtiyor. Bu oran ilk testler için oldukça başarılı görünse de yapay zekanın gerçek hayatta kullanılması için yetersiz zira testlerin gerçek dünyayı yansıttığını söylemek pek mümkün değil. Bu durumun farkında olan araştırmacılar da testlerde, günlük hayattaki kalabalık ortamların aksine çok az insanın yer aldığını ve kişilerin abartılı hareketlerde bulunarak adeta yapay zekanın dikkatini çektiğini belirtiyor.

Öte yandan yapay zekanın öğrendiği şiddet eylemleri de sınırlı. Sadece 5 tip eylemi öğrenen yapay zeka; boğma, yumruk atma, tekme atma, ateş etme ve bıçaklama eylemlerini ayırt edebiliyor. Ayrıca yapay zeka algoritmalarının eylemi anlaması için bu eylemlerin, bilim insanlarının yapay zekaya öğrettiği şekilde gerçekleşmesi de şart. Bu nedenle yapay zekanın gerçek dünyada kullanılmadan önce eylemlerin gerçekleşme şekline yönelik yeni şeyler öğrenmesi ve çok daha fazla teste tabi tutulması gerekiyor.

Bu eksikliklere rağmen geliştirilmeye oldukça elverişli olan teknolojinin ilerleyen yıllarda kullanılma ihtimali oldukça yüksek. Tabi yapay zeka destekli bir drone’un kullanılması için ilk olarak aşılması gereken bir ikilem var. Bir drone tarafından hareketlerinin takibe alınması insanlar için rahatsız edici olsa da drone’ların kullanım amacına göre toplumdaki bireylerin taviz verebileceği düşünülüyor.

займ на карту с 18займ до зарплаты срочнозаим онлайн моментальный займ на карту онлайнзайм пенсионерам на картузайм экспресс самара

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?