Bugün 18.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Time Dergisinden Detaylı Drone Raporu

Teknolojinin geldiği noktaları gördükçe ve yenilikler ardı ardına geldikçe çok kısa zaman dilimlerinde yeni bir devre girmiş oluyoruz. Bu birkaç sene de drone çağı olarak adlandırılabilir. Time Dergisi de bunu düşünerek aynı isimle bir kapak yazısı hazırladı. Daha önce haberini paylaştığımız drone’larla Time Dergisi kapağının içeriği olan bu yazıyı sizinle paylaşıyoruz:

Mariana Kasırgası geçtiğimiz Ekim ayında Porto Riko’yu vurduğunda birçok elektrik hattı bundan zarar görmüş ve iletişim çok güç hale gelmişti. ABD’de yaşayan 5 milyona yakın Porto Rikolu sevdiklerinden haber alamamanın üzüntüsünü yaşarken AT&T farklı bir çözümle bu sorunu aştı. The Flying COW (Uçan İnek) adı verilen drone sistemleri ile 40 mil mesafeye kadar sinyal iletimi gerçekleştirdiler ve Porto Riko’nun dünyayla bağlantısını sağladılar. “Biz bunu hayata geçirdiğimiz andan itibaren birçok kişi hemen bağlantıya geçti” diye açıklama yapan AT&T’nin insansız hava araçları program direktörü Art Pregler aslında yapılan işin ne kadar önemli olduğunu vurguluyordu.

Drone Çağı

Drone’lar yıllardır askeriyede ve hobiciler arasında bilinen ve kullanılan bir teknolojiydi. Çoğunluğa hitap etmiyordu. ABD ordusu, 2001 yılından itibaren El-kaide gibi gruplarla mücadele etmek amacıyla insansız hava araçlarını kullanmaya başladı ve böylelikle drone çağı da başlamış oldu. Drone’lar orduların önemli parçalarından biri olduğu halde sivil kullanımda belirli bir noktaya gelmesi daha uzun sürecekti.

Ama artık bu değişti. 2017 yılında dünya çapında 3 milyona yakın drone satışı gerçekleşti. Satılan bu drone’ların 1 milyona yakını ABD’de kayıt ettirilmiş durumda. Tüketiciye yönelik bu drone’lar dikey kalkış yapabilen, helikopter benzeri veya uzaktan kumanda edilen uçaklar gibiler ama daha farklılar. Bu drone’larda wi-fi, kamera, GPS ve engelleri fark eden sensörler bulunuyor. Aynı zamanda teknolojiye meraklı çiftçiler tarafından ilaçlamada, arazi kontrolünde; araştırmacılar tarafından hava kirliliğinin ölçülmesinde; Hollywood stüdyolarında aksiyon sahnelerinin çekiminde bile kullanılabiliyorlar. Hatta, drone’lar hayat bile kurtarabiliyorlar. Kaybolan dağcıları arama kurtarma çalışmaları gibi birçok kere kullanılmış ve tahmini bir rakama göre 65 kişinin kurtarılmasını sağlamış durumdalar. Bunlara ek olarak tabii ki amatör meraklılar tarafından da fotoğraf çekimi vb. gibi durumlarda da kullanılıyorlar.

Drone’ların Yükselişi

Ticari alanda da kullanımı yaygınlaşan drone’lar ilk başlarda gayrımenkul sektöründe kullanılıyor ve birkaç girişimcinin sayesinde pizza dağıtımında görev alabiliyorken bugün şirketler çok farklı alanlarda drone kullanarak bütün endüstrinin değişmesine imkan tanıyorlar. Amazon, drone’la teslimat yapma konusunda çalışmalarını sürdürüyor ve görülüyor ki drone’lar dakikaların bile kıymetli olduğu birçok durumda (organ nakli gibi) kullanılabilecekler. Facebook, internet gitmeyen ücra köşelere interneti ulaştırmak adına drone’ları kullanmayı planlıyor, Shell açıkdenizdeki petrol platformlarının sorunsuz çalışması için bu teknolojiyi bünyesine dahil ediyor. Aynı zamanda yatırımcılar, drone start-up’larına yüzlerce milyon dolarlık yatırım yapıyorlar. Drone sektörü ise Çin’in kontrolünde. DJI, bu pastadan %72 gibi bir oranda pay almış bir firma ve merkezi Çin’in silikon vadisi Shenzhen’de bulunuyor.

Bütün bu yatırımlar fırsatları artırdığı gibi endişeleri de artırıyor. Özel hayatın gizliliği gibi önemli konularda artan endişeler bunun bir örneği. Drone’lar, bazı hapishanelere uyuşturucu sokmak amacıyla bile kullanılabiliyor. ABD ordusu milyonlarca dolar harcayarak teröristlerin bu cihazları tercih etmelerine önlem almaya çalışıyor. Havadan görüntülemeler konusunda endişeli olan kişiler bazı yerlerde meseleyi ele almaya başladılar bile. ABD’nin Kentucky şehrinde arazisinin üstünden uçuş yapan drone’u tüfeğiyle etkisiz hale getiren adam gibi. Daha sonra kendisi bir tişört tasarımı yapmış ve üzerine drone katili yazdırmış. DJI da, yetkili merciler için bir açıklama yaparak drone uçuşuna yasak bölgelerde uçuş yapan kişilerin tespiti için çalışmalarda bulunduğunu ifade etti.

Yepyeni Bir Sektör

ABD’de 122 binden fazla lisans sahibi profesyonel drone pilotu bulunuyor ve ticari uçuşlar yapıyorlar. Kullanılan drone’lar, bir kutu kola ile mini buzdolabı büyüklüğü arasında değişebiliyor ve yüksek çözünürlüklü kameralar ve termal görüntüleme cihazları gibi çeşitli yükler taşıyabiliyorlar.

Drone kullanımındaki artış yetkililer için de bir meydan okuma gibi. FAA, drone kullanımı için yönetmelikleri hayata geçiriyor. Örneğin ABD’de uçuş yapan pilot, drone’u görüş mesafesinden çıkaramıyor ki bunun gibi kurallar drone girişimcileri tarafından gelişen sektörü engelleme olarak görülüyor. Amazon, pilotun görüş mesafesinden çıkmadan bir drone ile size nasıl diş macunu ulaştırabilecek ki? İşte bunun için ABD’de Ulaştırma Bakanlığı drone uçuşu yapan firmalar için 10 eyalette pilot program yürütüyor. Bu programda firmalar güvenlik ve inovasyon arasında denge kurarak çalışmalar yürütüyorlar. NASA gibi kurumlar da kalabalık hava sahalarında güvenli uçuşlar yapmak için çalışmalar yürütüyor.

Yapay zeka ve otomasyondaki gelişmeler, büyük çaplı drone filolarının aynı anda yönetecek, verimliliğini artıracak, kapasitesini maksimum hale getirecektir. Aynı zamanda global taşımacılık firmaları helikopter büyüklüğünde drone’lar üretip taksi olarak kullanmanın üzerinde duruyor ve bu konuda çalışmalar yapıyorlar.

Kabul edin ya da etmeyin, gökyüzü gelecekte oldukça kalabalık drone çağı ile geçecek. займ онлайн на карту с плохой кредитной историейсрочный займ на кивизайм смс финанс займ в уфе срочнозайм по просроченному паспортубыстрый займ на карту без проверки кредитной истории

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?