Telsiz Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar ? | Droneturk ® - Droneler için hazırlanan en büyük eğitim platformu
Bugün 01.12.2023 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Telsiz Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar ?

Telsiz Belgesi Nedir, Nerede işime yarar ?

İHA eğitimlerinin ardından havalimanlarının 5 NM – 9 KM yarıçapında uçurulması durumunda istenen ek belge her nekadar telsiz belgesi olarak anılsa da tam ve teknik ismi “R/T telsizle haberleşme kursu” dur.

Bu belge tam olarak SHGM İzin Talep Sisteminden Havalimanlarına 9Km yarıçaplı Notam Kontrollü bir saha da uçuş izni talep ettiğiniz zaman görüldüğü üzere en altta otomatik olarak çıkmaktadır.

Yani bu belge sadece SHGM den uçuş izni talep ettiğinizde havalimanı yakınındaysanız karşınıza çıkmaktadır.

Aslında İHA Eğitimlerinde ATC Usülleri ve Havacılık Frezyolojisi dersi kapsamında Havacılık alfabesi, Standart terimler, Standart konuşma usulleri, Standart VFR meydan turu, ATC ile iletişim ve diğer konularda İHA 0 eğitimi için 1 saat, İHA 1 sınıfı için 3 saatlik eğitim müfredatta bulunmaktadır.

Fakat SHGM bu belgenin verilebilmesi için yetkili uçuş okullarında Uçak Pilot Eğitimi esnasında öğrenci pilota verildiği gibi ve kursiyerin pilot brövesini aldığında lisansına “Telsizle Haberleşme Yetkisi ” yazısı ile yetki verilmesini öngörür.

Bu eğitim 4 Saatlik bir programla verilmektedir.

Kıyı emniyetinin yetki alanına giren telsiz eğitimi ise yine tamamen Amatör Telsizler – Telsiz istasyonları ile alakalıdır. HAVACILIK ALANINDA BİR KARŞILIĞI yada SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ile hiçbir bağlantısı yoktur. Sonuç olarak KEGM – Amatör telsiz ehliyeti tanzim etmeye, SHGM yada yetkilendirdiği kuruluşlar ise İHA Talimatnamesinde de bahsi geçen “R/T telsizle haberleşme kursu” düzenlemeye yetkilidir.

 

 

Uçak Pilot Eğitimi esnasında öğrenci pilota verildiği gibi pilot brövesini aldığında lisansına “Telsizle Haberleşme Yetkisi ” yazısı ile verilen belge

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 Mayıs Kulübü tarafından eğitimlerde vermiş olduğumuz belge

Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
İHA Eğitimlerini mi araştırıyorsunuz?