Bugün 16.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Soğukta Drone Uçuşu

 

Kış aylarının gelmesiyle drone meraklıların aklını kurcalayan bir konu, soğuk havada uçmanın riskleridir. Soğukta drone uçurmak mümkündür, ancak dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

  1. Karlı ve yağmurlu havalarda uçmanın en büyük riski, drone’un su almasıdır. Droneların büyük çoğunluğu su geçirmez değildir. Yağmur, daha riskli olmakla birlikte, şiddetli kar yağışında da drone su alarak riske girebilecektir.
  2. Rüzgar şiddetliyse, uçuş güvenliği riskli olabilir.
  3. Soğuk hava, bataryaların hızlı deşarj olmasına yol açarak uçuş sürenizi kısaltacaktır.

Sıcaklığın sıfırın altına düşmediği durumlarda, bu uçuş açısından ciddi riskler oluşturmaz. Sıcak bir günde yaptığınız 20 dakikalık uçuş süresinin 10 dakikaya düşmesi, daha kısa süre uçmaktan başka ciddi bir risk oluşturmayacaktır.

Ancak aşırı soğuk havalarda soğuk nedeniyle ani pil deşarjı söz konusu olabilir. – 20 derecede uçarken ani bir deşarj halinde daha pil göstergesine yansımadan pilin bitmesi, kontrollü bir iniş yapmanıza dahi engel olabilir. Sıcaklığa ek olarak rüzgar da deşarjı hızlandıracaktır.

Soğukta uçuş yapılacaksa, uçuş öncesi hazırlıkların (pil takma, pervane takma v.s.) kapalı bir ortamda yapılması ve soğuğa çıkarıldıktan hemen sonra uçuşa başlanması faydalı olacaktır. Çalışan droneda pilin soğuması daha yavaş olacaktır. Ayrıca yedek pilleri de sıcak tutacak şekilde sarmak ve çantaya koymak yararlı olacaktır.

Soğukta önemli çekimler yapmanız gerekiyorsa, bu işe yönelik üretilen dronelara yatırım yapmanız faydalı olacaktır. Örnek olarak DJI Inspire 2, soğuk havalarda çalışabilecek pil ısıtma sistemine sahiptir.

 

Gerekli önlemleri aldıktan sonra kışın uçmak isterseniz, güzel fotograf ve filmler için beyaz dengesini ve pozlamayı manuel olarak ayarlamak ve ND filtre kullanmak faydalı olacaktır. laim займзайм онлайн 30000займ 100000 срочно на карту займ моментальноkonga займ личный кабинетяндекс займ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?