Bugün 05.07.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Şilili direnişçiler, lazerle drone düşürmeyi keşfetti Kaynak: Şilili direnişçiler, lazerle drone düşürmeyi keşfetti

Latin Amerika ülkesi Şili’de haftalardır devam eden sokak gösterilerinde polise ait bir drone, göstericiler tarafından lazer kullanılarak düşürüldü. Görüntülerde eylemcilerin, onlarca uzun menzilli lazeri havada asılı duran drone’a doğru tuttuğu ve ardından aracın yavaş yavaş aşağıya indiği net şekilde görülüyor.

Ülkede devam eden eylemlerde bir süre önce de protestocular, polis veri tabanını hackleyerek çeşitli bilgiler sızdırmış, bazı polislerin isimleri ve adresleri internetten yayınlanmıştı.

Teknik olarak mümkün mü?

Başkent Santiago’daki Bağımsızlık Meydanı’nda kaydedilen videonun yaygınlaşması üzerine teknoloji üzerine İspanyolca yayın yapan FayerWayer‘de konu üzerine bir haber yayınladı. Drones de Carreras Chile’nin CEO’su ve konu hakkında uzman Ivo Zuffi, lazer ile drone düşürmenin ‘teknik olarak mümkün’ olduğunu belirtti.

“Pil eksikliği durumunda kontrollü iniş olur, bu alçalış düzensizdi”

Zuffi, “Drone’un inişteki alçalışı düzensizdi… pil eksikliği durumunda drone, kontrollü bir inişe geçer. İnternette lazerlerin drone sensörlerini nasıl etkilediğini gösteren pek çok video var” dedi. Drone’lardaki bazı sensörlerin bir tür ‘video kamera türü’ olduklarını ve güneşten bile etkilenebileceğini söyledi. Zuffi, sözkonusu drone’a yöneltilen lazerler göz önünde tutulduğunda, düşüşü bunların sağlamış olma ihtimalinin olduğunu ancak tam olarak neler yaşandığını sadece videoya bakarak söyleyemeyeceğini ifade etti. Şirket CEO’sunun görüşüne göre drone’ları lazer saldırılarından kurtarma teknikleri geliştirilebilir, ancak sensörlerin hasar görme riski hâlâ mevcut. Eylemcilerin daha önce polis helikopterine tuttukları lazerlerin yansıttığı görüntü, aracın içinden kaydedilmişti.

  займ по паспортным даннымзайми просто займсамый безотказный займ получить займ на кивизайм 20000 на картуmoneyman займ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?