Bugün 16.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Nokia, Tsunami Felaketine Dronelarla Engel Olmaya Çalışacak

tsunamiFinlandiya merkezli telekomünikasyon şirketi Nokia, tsunami ve diğer felaketlerde droneların potansiyel kullanımını test ediyor. Bu amaçla Japonya’nın Sendai şehrinde bir test uçuşu gerçekleştiren firma, drone’u kontrol etmek ve iletişim kurmak için özel bir LTE ağı kullandı.

Japonya’nın Tohoku Bölgesi’nin merkezinde yer alan 1 milyon nüfuslu Sendai şehri, 2011 yılında yaşanan büyük Japonya depreminin neden olduğu tsunami ile yerle bir olmuştu. Yaşadığı trajedinin ardından yeniden yapılanma sürecine giren Sendai, tsunami ve deprem gibi afetlerin risk seviyelerini azaltmak için uluslararası ortaklarla pek çok proje geliştiriyor. Bunlardan birisi de Finlandiya merkezli telekomünikasyon şirketi Nokia.

Tak-çalıştır dijital otomasyon bulut teknolojisini kullanarak Sendai’de özel bir LTE şebekesi kuran Nokia, HD ve termal kamera ile hoparlör monte ettiği dronelar aracılığıyla havadan izleme yapmayı ve gerçek zamanlı uyarı mesajları iletmeyi planlıyor. Tsunaminin harap ettiği kıyı bölgelerindeki ilk deneme uçuşunu başarıyla gerçekleştiren Fin şirket, iletişim kurmak için özel bir LTE ağı kullanmanın farkındalığı artırmak ve bir felaket sırasında etkilenen insanlara ulaşmak için etkili bir araç olduğunu kanıtladı.

 

Bir tsunami simülasyonu gerçekleştiren Nokia, drone aracılığıyla kıyı bölgelerindeki insanlara hızlı bir şekilde uyarı mesajı göndermeyi başardı. Afetin vuracağı potansiyel konumları dronelardan elde edilen kamera görüntüleriyle gerçek zamanlı olarak izleyen uzmanlar, drone kullanarak insanlara tahliye rotası çizdi.

займ в уфе срочнозайм по просроченному паспортубыстрый займ на карту без проверки кредитной истории займ турбозаймонлайн займ на карту под 0займ онлайн без фото

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?