Bugün 20.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Lut Dosyası nedir? Ne için kullanılır? Droneturk özel Lut Dosyası

osiris log-52$Renk düzenlemesi kurgunun olmazsa olmaz ögelerinden biri haline gelmiştir. Lakin bu özellik sayesinde çamur gibi bir görüntüyü bile eli yüzü düzgün bir görüntü haline getirebiliyorsunuz.

Bir renk düzenlemesinden önce çekim esnasında nasıl ki White Balance ( Beyaz Ayarı ) Contrast gibi temel ayarları yapmış olsanız da , ikinci aşamada kurgu da Color Correction yaparak bütün ince ayarları da yapmanız gerekmektedir. Bunlar özünde Contarst, Renk Doygunluğu ve Balance dediğimiz 3 temel öğede toplanmıştır.

Eğer ki doğru bir  beyaz ayarınızı yapmışsanız, çekim modlarında da herhangi bir işlem yapmayıp ham halde kayıt aldıysanız, kurguda Color Grading işlemine geçebilirsiniz…

Color Grading Nedir ?

Color correction; ( Yani kontrast, wb ve duygunluk ayarlarınız ) yapildiktan sonra filme temali rengini verme işlemidir. Yönetmenin istegi dogrultusunda gerçekleşir. Sıkca Color Correction ile karıştırılsa da filme renk katma işlemidir. Görüntü kaydı ne kadar kaliteli ve işlenmemişse o kadar iyi sonuç elde edilir. Yani başarılı bir Color Grading işlemi için videonuzun mümkün olduğunca ham olması gereklidir. Bunun için bir çok makinede D-Log, S-Log, Cine-Log isimleri ile sonradan Color Grading yapmanıza olanak sağlayacak modlar bulunmaktadır. Başarılı bir grading işlemi  yapanı az bulunur. Çünkü bu gerçekten de uzmanlık gerektiren birşeydir.

Günümüzde bu işlemleri daha kolay hale getirilmesini sağlayan hazır Lut dosyaları bulunmaktadır. İstediğiniz her tona uygun Lut dosyaları sayesinde sinematik tonlar elde etmeniz sağlanır. Yani mantık şudur. Siz siyah beyaza yakın en basit tonlarda çekiminizi yapın, bizde çeşitli ayarlarda yazdığımız hazır kontrast ve tonlardan oluşan Lut dosyasını eklediğimiz zaman sinema tonlarını hazır edelim. Bu işleme Color Grading diyoruz. Yalnız yukarıda da belirttiğim gibi bu işleme geçmeden önce görüntülerinizin işlenmemiş halde olması gereklidir. Çünkü doygunluk ve kontrast işlenmiş bir görüntüye hazır lut dosyaları kullanamazsınız.

Her zaman bu işleme geçmeden önce Color Correction işlemini tam olarak yapmanız gerektiğini ve temel bilgileri bilmeniz gerektiğini hatırlatmadan geçmeyelim.

Aşağıda konuyla ilgili bir video izleyeceksiniz. Ve sizler için hazırladığımız Lut dosyalarını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Sizler için hazırlan Lut dosyalarından bazıları :
GoPro Lut / Dji İnspire Lut / Cinema Lut / Canon Lut / Kodak Lut….

Not : İndirdiğiniz lut dosyasını Premier , Final Cut gibi programlar aracılığı ile uygulayabilirsiniz …

  частный займ срочно без предоплатзайм или заёмфаст займ как получить займ на картубыстрый займ краснодарзайм с плохой ки на карту

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. bora temel dedi ki:

    Ellerinize saglık teşşekkür ederiz. Çok değerli bilgiler

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?