Bugün 17.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

LTE Bağlantısı ile Drone Kontrolü Mümkün Oluyor

Yonga üreticisi Qualcomm LTE bağlantılı Drone’ları kullanarak yaptığı çalışmaların sonuçlarını yayımladı.

Drone’larla ilgili her yeni bir kullanım alanı ve bu kullanım denemesine yönelik yeni ihtiyaçlar çıkmaya devam ediyor. Drone’larla kargo servisi çalışmaları geliştikçe; şehir içinde drone’ların sağlıklı sinyal almasının zorlukları, araştırmacıları LTE sinyalleri üzerinden drone kontrolüne itti. Bu alanda çalışan yonga üreticisi Qualcomm LTE bağlantılı Drone’ları kullanarak yaptığı çalışmaların sonuçlarını yayımladı.

Teoride Mümkün Görünüyor

Qualcomm tarafından yayınlanan son araştırma raporuna göre, droneları LTE bağlatısı üzerinden de kontrol etmek mümkün. 1000’in üzerinde gerçekleştirilen denemelerden elde edilen verilere göre mevcut hücresel bağlantı üzerinden bile drone kontrolü mümkün görünüyor. Dronelar yerden 120  metre yüksekliğe kadar LTE bağlantısını alabiliyor.

Aşılması Gereken Zorluklar Var

Teorik olarak internetten drone kontrolü mümkün görünse de pratikte bazı zorluklar mevcut. Öncelikle baz istasyonların yeryüzündeki kullanıcılara göre tasarlanması nedeniyle, havada sürekli olarak sağlıklı bir bağlantı elde etmek mümkün olmuyor. Özellikle 120 metre yükseklikten sonra sinyal çok zayıflıyor. Bu sebeple daha yüksek irtifalara özel daha güçlü sinyal yayımlanması gerekiyor. Bu da çevre ve sağlık açısından pek hoş karşılanabilecek bir durum değil. Ayrıca havada frekans kirliliği çok daha fazla ve bu da sinyal kalitesini olumsuz etkiliyor. Sistem yazılımlarının da en güçlü sinyali yakalama konusunda geliştirilmesi gerekiyor.

Hayatımıza Ne Getirecek

Eğer söz konusu zorluklar aşılırsa, cep telefonumuzdan veya internet bağlantısı olan başka bir kıtadan bile drone uçurmak mümkün olabilecek. Ancak bu teknolojinin gelişmesi özellikle şehirlerde otonom drone kullanımının önünü büyük ölçüde açacak gibi görünüyor. Drone’lara özel belirlenmiş yollardan drone’ların internet bağlantısı ile bir paketi başka bir yere götürdüğünü hayal edebilirsiniz. Ya da kaza olan bir yerde trafik durumunu canlı yayında izlemek mümkün olabilir. Hatta trafikte beklerken pizza siparişi vermek bile çok uzak ihtimal değil.

Sizce böyle bir şehirde yaşamak daha mı güzel olurdu? займ домохозяйкамполучить займ с плохой кибыстрый займ новороссийск займ на карту без отказазайм онлайн на карту срочнобеспроцентный займ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?