Bugün 16.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

kullanılan parçaların tamamı ABD icadı mı ?

Geçtiğimiz günlerde biliyorsunuz ABD, DJI’ı karalisteye almıştı. DJI alınan bu kararla ABD patentli teknolojileri kullanamaz hale geldi.
Ancak ürünleri ABD’de satılmaya devam edecek, en azından şimdilik. Çin’in ünlü drone haber sitelerinden Kanzhaji, bu konu üstünde bir çalışma yapmış. Mavic serilerinde kullanılan yarı-iletken ABD icadı neler var?
Neredeyse Mavic’de kullanılan parçaların tamamı ABD icadı. Gelin tek tek bakalım,
IMG IE1000-dual-frequency WIFI solutions chip (Wifi üzerinden görüntü aktarma devresi), ATSAME70Q21 (merkez kontrol devresi), XT PTZ and dual optical infrared CMOS (görüntü kontrol devresi), The MCU processor (genel hesaplar devresi), AD9363-AD80403 (bu iki devre telsiz frekanslarıyla ilgili), MachXO3 CPLD (yer konumlamayla ilgili devre), Ambarella (görüntü işleme devresi), AR1021X dual-band WiFi chip (Wifi üzerinden haberleşme devresi), MP6536 PTZ (motorların dönüşleriyle ilgili genel kontrol devresi), MPU-6050 gyroscope chip (cihazın havada kendi konumunu anlamasına yarayan devre), ACT8846 (akım ve güç ile ilgili bir devre), Qorvo (ara kat köprüleme devrelerinden biri), Asymmetric AlphaMOS (komşu devrelere doğru akımı dağıtma birimi, en önemli parçalardan), CY7C68013A USB-FPGA (hafıza kartı slotuyla diğer devreleri bağlayan devre), XiLinx (görüntü işleme devresi), Magnesium light memory chip (hafıza bölümü depolama ve kontrolcü devresi), MA2155 (görüntü işleme devrelerinden biri), Movidius MA2100A (akım dağılımıyla ilgili devre), Cyclone V FPGA (İntel’den gelen gene idareyle ilgili bir devre, bu da oldukça önemli bir parça), TI-OPT3101 ToF chip & Davinci DM385AAAR01 (dijital görüntü işleme), OPT3101 (sensörlerin çalışmalarını denetleyen devre), TMS320F28027\DV8301 (köprü devreler), BMS (batarya devresi, Texas Instruments’dan bu parça ve bu da oldukça önemli)
Mavic’de ABD icadı olmayan pek birşey yok KLMAG1JETD-EMMC devresi var, ROM ve flaş hafıza devresi, Samsung’dan alıyorlarmış. SK Hynix-H9HCNNN8KUML diye yine bir hafıza devresi kullanıyorlarmış, bunu da yine Güney Kore’den bir firmadan alıyorlarmış, Samsung değil. Japon Panasonic’den aldığı bir iki kamerayla ilgili devre var.
Ana depolama konusundaki hafıza devrelerini Japon Elpida’dan alıyorlarmış. İsviçreli bir firmadan altı eksenden ölçüm devresi alıyorlarmış, onun da kodu STM32F303.
Tayvan’dan aldığı ultrasonic ölçüm devresi var, MO58ZDN. Bir de kendi fabrikalarında ürettiği 4-5 tane yardımcı devre var, özellikle barometreyle ilgili.
Yani tabloya baktığınızda bizim droneları ABD patentleri ayakta tutuyor(muş) DJI bakalım bu ABD icatlarının alternatiflerini bulabilecek mi?
Biden başkan olduktan sonra bu konuda geri adım atar mı? (genelde yeni gelen başkanlar geleneğe göre eski alınmış kararları bozmuyorlar), DJI’ı zor günler bekliyor, biz DJI sevenleri de…

займ на карту без работывеббанкир повторный займзайм 100 рублей займ онлайн на карту с открытыми просрочкамибыстрый займ в иркутскезайм рф на карту

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?