Bugün 09.08.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

İHA Ticari Pilot Sertifikası

Merhaba;

İnsansız Hava Aracı Ticari Pilot Eğitimleri nedir, neler gereklidir, nasıl alınır gibi konularda sizlere faydalı bir içerik hazırladık. Aklınızdaki tüm sorulara cevap bulacağınız yazımız aşağıdadır. Droneturk ailesine hoşgeldiniz …

 

 

Türkiye’de 107 üzerinde eğitimle TRT, CNN TÜRK, AA ve 200 üzerinde Belediye, Üniversiteler ve Resmi kurumlara toplamda 3000 i geçen Sertifikasyon verdiğimizi , Sayısı 14 bini aşan  FACEBOOK grubumuzda merakınız olan tüm konularda hergün onlarca konu paylaştığımızı da bilmenizi istiyoruz. Amaç bu belgeyi almak değil, aldıktan sonra da sektörün içinde bulunarak tüm yenilikleri takip etmektir. Bunun için İHA Eğitimlerini gerçek anlamda çok önemsiyoruz.

Dilerseniz 0850 850 8875 nolu telefonumuzu arayarak da bilgilendirmeleri dinleyebilir veya bu yazılarımızı okuduktan sonra yine de aklınıza takılan birşey olursa 0552 266 1982 den bize ulaşabilirsiniz. Yada BURAYI TIKLAYARAK  Whatsapp üzerinden bize yazabilirsiniz.

Eğitimler SHGM’nün 11 No’lu yetkili uçuş okulu 19 Mayıs Havacılık Gençlik ve Spor Kulübü’ne ait Droneturk markası ile düzenlemektedir. Bulunduğunuz şehirde 20 kişilik bir talep olması halinde bulunduğunuz şehirde de eğitim organize etmekteyiz. Bunun için aşağıda yer alan forumdan şehrinizi seçmeniz yeterlidir. Yeniden talep açtığınızda şehrinizdeki sayının kaç olduğunu sistemden görebilirsiniz. Ay içinde en çok hangi şehirde talep açıldıysa o bölgeye eğitimi programlamaktayız. 

Şimdilik sizler gibi bu işe merak salan, yeni başlayan veya ileri düzey kullanıcıların bulunduğu 14bin kişilik büyük ailemize hoşgeldiniz …


İHA EĞİTİM TALEP FORMU :

EĞİTİM FİYATLARINIZ NE KADAR ?

Öncelikle ihtiyacınız olan hangi belge ise o eğitimi alın. Yani Otobüs kullanmayacaksanız E Sınıfı Ehliyeti almadığınız gibi 4Kg a kadar geçerli ( Phantom vb ) cihazlar için 12 saatlik İHA-0 Eğitimi sizler için yeterli olacaktır. Bu eğitimin ücreti 700 TL’dir. Üstelik ilerde İHA-1 almak istediğiniz zaman yeniden İHA-1 ücreti değil sadece aradaki fiyat farkı +500 TL yi almaktayız.

Fakat Polis, Askeri personel, Belediye çalışanı, Harita Mühendisi , Ziraat Mühendisi gibi mesleki alanlarda kullanım için İHA-1 Eğitimlerini önermekteyiz. Sebebi hem 4 günlük yani 36 saatlik eğitimde daha detaylı ve derinlemesine konular işlemekteyiz. Aynı zamanda bu mesleklerde 4Kg üstü cihaz kullanımları söz konusudur. İHA-1 Eğitiminin ücreti 1200 TL’dir. ( İstanbul dışındaki iHA-1 Eğitimlerinde fiyat artış gösterebilmektedir )

İHA0 eğitimlerini küçük şehirlerde yapabilmekteyiz, fakat İHA-1 Eğitimleri genellikle Ankara ve İstanbul’da sadece belli dönemlerde yapabilmekteyiz.

Belgeniz ömür boyu geçerlidir. Bunun için ilerde ne olacağını kestiremiyorsanız direkt iHA-1 eğitimlerine de katılabilirsiniz.

Aklınızda bir takım sorular var ve konuyu anlamaya çalışıyorsunuz, farkındayız. Yukarda eğitim talep ettiğinizde kurslarımıza ön ödeme yapmadan direkt çıkıp katılabilirsiniz. Eğitim yerinde ilk 1-2 saat İHA Hakkında ve buraya yazamayacağımız onlarca konu hakkında İHA Tanımı dersi işliyoruz. Dilerseniz dersi dinleyip hiç bir ödeme yapmadan çıkış yapabilirsiniz. Dilerseniz de salonlar ücretsiz ise dersin sonuna kadar, otellerde yapılıyorsa da 70-80 TL gibi toplantı paketi (yemek dahil) ücreti ile yine bu eğitimlere katılabilirsiniz. Yani belgeyi alıp almamaya eğitim yerinde de karar verebilirsiniz.

Biz eğitim konusunda o kadar iddialıyız ki, eğitim yerimizi, eğitmenlerimizi, eski kursiyerlerimizin görüşlerini almadan kısacası faydasını görmeden bu eğitimlerin yapılmasını doğru bulmuyoruz. Bunun için BURAYI TIKLAYARAK her eğitim sonu fotoğraflarımızı paylaştığımız facebook sayfamızı incelemenizi istiyoruz.

 

BU EĞİTİMİ NEDEN ALIYORUZ ?

İnsansız Hava Araçlarının sayılarının artması üzerine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 2016 yılında yayınladığı talimatname ile İHA’ların yerleşim alanları içinde 50m. binalara yaklaşılmaması gerektiği belirtilmiştir. Eğer yerleşim alanı içinde uçacaksanız da kaç m. yüksekliğe çıkabilirsiniz, nerelerde uçurabilirsiniz, cihazınızın bakımı ve teknik konuları gibi bir takım bilgileri alarak , kendinizi ticari pilot kayıt ederek izin almanız gerekmektedir demektedir.

Bu belge sizin izin alabilmeniz için gerekli eğitimleri yetkili okuldan aldığınızı göstermek içindir. Araçlardaki ehliyetle birebir aynı konumdadır. Bu izin işlemi nasıl oluyor, mevzuatlar nelerdir, neler bilmem gerekmektedir, aklınızdaki tüm soruların cevabı bu eğitimin içindedir. Bunun için eğitime gelmeden ehrhangi birşey bilmenize gerek yoktur. Zaten İHA0 için 12 saat, İHA1 için 36 saat bu bilgiler size fazlasıyla verilmektedir.

Yukarda  SHGM sistemine kayıt olurken bireysel ve ticari arasındaki farkı görüyorsunuz. Bu belgeyi eğitim bitiminde sınav sistemi bulunmadan direkt alabilmektesiniz.

Kısacası 500Gr üzerinde bir cihaz uçuruyorsanız , uçtuğunuz yerde insan varsa meskun mahal üzerinde uçuyorsunuz demektir. Bunun için izin almanız gerekmektedir. İzin almak için de yasakları , kuralları bildiğinizi gösteren bu ehliyeti almak zorundasınız. Ticari uçuş tanımı bunun içindir. Ücreti mükabilinde yapılan ticaret yapılan uçuşlar değildir. Sistem size bir ticari faaliyetin varsa yerleşim alanı içinde uç, eğer ticari faaliyetin yani bir işin yoksa hobi amaçlı insanın olmadığı yerde uç der. Bunu da talimatname de binalara 50m. yaklaşma olarak tanımlar.

NASIL İZİN ALIYORUZ ?

SHGM Sisteminde Sertifikanızı Yüklemeyip Pilotluk Yetkilerinizde İHA-0 Ticari veya İHA-1 Ticari olarak tanımlamazsanız Uçuş İzni Talep Et bölümünde sadece Sportif / Amatör seçeneği aktif olmaktadır. Yerleşim alanı içindeki uçuş izinlerinizde red olarak dönmektedir

Yan bölümde gördüğünüz üzere yerleşim alanı üzerinde uçuş yaparken Ticari bölümünü işaretlemeniz gerekmektedir.

Uçuş izinlerinde İrtifa 120m altında belirtmeyi ve uçuş saatlerinizde Gün doğumundan yarım saat sonra, Gün batımından yarım saat önce uçuş saatlerinizi belirtmeyi unutmayınız

Son olarak en altta İHA’lar için özel olarak tanımlanan 3. Şahıs Mali Mesuliyet Sigortasını da ( Yaklaşık 350bin TL teminatlı , yıllık 350 TL ye ) yaptırmayı unutmayınız

İzin süreci ile ilgili tüm detayları burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bu ve benzeri tüm konular, kesilen ceza örnekleri, uçuş yasakları, uymamız gereken kurallar ve daha fazlası İHA Eğitimlerimizde Hava Hukuhu ve Sorumluluklar dersinde çok detaylı şekilde anlatılmaktadır.

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 28.11.2017 tarihinde yayınlanan duyurusuna istinaden İHA Eğitimleri sonrasında yetkili uçuş okullarından aldığınız belgeler yan bölümdeki formata uygun olmak zorundadır. Aynı zamanda da eğitim kurumu belgenin doğruluğunu kontrol edebileceğiniz bir sistem ile geçerliliğini sunmak zorundadır.

Bu formata uymayan belgeler GEÇERSİZDİR ! Aldığınız belge bu formata uygun değilse yetkili uçuş okulu bu belgeyi tekrardan yayınlamak zorundadır.

Alacağınız İHA EĞİTİMLERİ bu standartlara uygun olarak düzenlenmektedir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün ilgili duyurusuna erişmek için tıklayınız 

 

Droneturk Sertifika sorgulama ekranını bu bölümü tıklayarak erişebilirsiniz

NEDEN DRONETURK’Ü TERCİH EDİYORLAR ?

 • Tüm mevzuatlara uygun şekilde eğitimlerimizi veriyoruz. Eğitimlerimi tamamlasak da , mevzuatlardaki gelişmelerden haberdar olmanız için dönem dönem ücretsiz etkinlikler düzenleyerek sizleri davet ediyoruz. Kısacası irtibatımızı hiç bir zaman koparmıyoruz …
 • Hizmetimize güveniyoruz ve İHA Eğitimlerimizde  ÖN ÖDEME ALMIYORUZ.  ( Ödemelerinizin tamamı kurs günü PEŞİN olarak yapılmaktadır. )
 • Hiç bir eğitimi kontenjan dolmaması sebebiyle İPTAL ETMİYORUZ
 • Tüm eğitimlerimizde SHGM Tarafınca Havalimanına 9Km yarıçaplı uçuşlarda zorunlu olan Telsizle Haberleşme Belgesini ÜCRETSİZ olarak veriyoruz. Eğitim kurumunuzdan bu belgeyi istemeyi unutmayın. Bu belge izin işlemleri aşamasında istenmektedir.
 • İHA-0 ‘a katılan kursiyerlerimiz ilerleyen dönemlerde İHA-1 eğitimine katılmak isterse sadece aradaki farkı alıyoruz. ( 500 TL )
 • Sertifikalarınız her an yanınızda. İstediğiniz zaman TC numaranızı yazarak sertifikanızı alabilirsiniz.
 • Sertifikalarınız dijital ortamda hazırlandığı için eğitim sonunda aynı gün alabilirsiniz
 • Otellerde yapılan eğitimlerimizde salon ödemesi , Belediye organizasyonları ile yapılan eğitimlerimizde sertifika ÜCRETSİZ OLARAK KATILIM SAĞLAYABİLİRSİNİZ.
 • Kaybolan kimliklerinizde ÜCRETSİZ olarak yeniden gönderim sağlıyoruz. Sertifikalarınız Uluslararası geçerliliğe sahip olup ÖMÜR BOYU GEÇERLİDİR.
 • Eğitimcilerimiz İHA konusunda ihtisas sahibi, uzman eğitimcilerden oluşmaktadır.
 • Bu kadar ayrıcalığa rağmen TÜRKİYE’NİN EN UYGUN FİYATI İLE EĞİTİM ORGANİZE EDİYORUZ

KAÇ YAŞINDA OLMAM GEREKİYOR ?

C: İHA-0 için 12, İHA-1 Eğitimi için 15 yaşınızı doldurmuş olmanız yeterlidir

ÖDEME NASIL YAPILIYOR ?

C: Kurs öncesi ödeme almıyoruz. Ödemeleriniz kurs günü yapılacaktır. Eğitim formunda belirtilmişse kursa katılıp bir kaç ay sonra da ödeme yapma imkanınız bulunmaktadır. Ön ödeme almadan kurs açmamız bile eğitimlerimize olan güveni ve talebi göstermektedir.

BENDE AMATÖR LİSANSI VAR ?

C: Amatör diye bir lisans türü yoktur. SHGM kaydında insanın olmadığı yerde cihazınızı uçuracaksanız kendinizi Sportif/Amatör olarak kayıt edersiniz. Tek sertifika türü iHA Ticari Pilot Sertifikası olup başka bir modeli yoktur. Ve bu belgeyi sadece yetkili uçuş okulları verebilir

BULUNDUĞUM ŞEHİRDE EĞİTİM ALAMAZ MIYIM ?

Bir bölgede minimum 20 kişilik talep sayısına ulaştığımız an hemen eğitim programı düzenliyoruz. Bunun için yukarıdaki forma isminizi ve telefonunuzu şehir ile seçip kayıt yapıyorsunuz. Sonra sayıyı tamamlamak için linki arkadaşlarınıza gönderip onların da talep açmalarını rica ediyorsunuz. Sayımız 20 olduğunda whatsapp üzerinden sohbet gurubuna davet edip, ortaklaşa en uygun zamanı seçiyoruz. Bizler için haftaiçi/haftasonu hatta akşam saati bile fark etmeksizin sizlerle en uygun programı yapıyoruz. Hem Türkiye’nin en uygun fiyatı ile bu sertifikaya sahip oluyor, hem de Droneturk kalitesi ile çok çok kaliteli gerçek bir eğitimden istifade ediyorsunuz, hem de bundan sonra yapılacak tüm etkinliklerimiz ve mevzuatlarla ilgili gelişmeler sms sistemine kayıt olduğunuz için cebinize otomatik haberdar oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi için Talep formunu doldurmayı unutmayınız. Kursiyer sayımız 30’u aştığı zaman 2. Eğitimcimizle eğitimlerimizi düzenliyoruz.

İHA-0 VE İHA-1 NEDİR

SHGM Talimatlarına göre azami kalkış ağırlığı 4Kg’a kadar olan cihazlar ( Örnek : İnspire Pro’ya kadar )İHA-0 sınıfında, 25Kg’a kadar olan cihazlar da İHA-1 sınıfında yer almaktadır. İHA-1 eğitimi alan kişi aynı zamanda İHA-0 Sertifikasyonun da sahibidir”

İnspire 1 Pro İHA-0 , İnspire 2 x5s İHA-1 sınıfındadır.

DRONE KULLANMAK İÇİN BU SERTİFİKA ZORUNLUMUDUR?

İHA ile ticari uçuş yapıyorsanız ( Burada Ticari’den kastedilen şey insan faktörü olan kalabalık ortamlar ) bu sertifika eğitimini almak zorunluluğunuz bulunmaktadır. Eğer yerleşim alanlarına 50m. ye kadar yaklaşmıyor, insan faktörünün olmadığı alanlarda HOBİ için uçuyorsanız sadece SHGM sitesinde İHA kaydınızı yaparak rahatlıkla uçabilirsiniz. Aynı zamanda yerleşim alanlarında ticari uçuşlarınız için yapacağınız uçuşlar için izinler gerekmektedir. Bu izin dilekçelerinizde de alacağınız bu sertifikayı ibraz etmek zorundasınız. Gizli yapılan uçuşlarda olası bir kaza durumunda SHGM talimatnamesinde yer aldığı üzere gerekli şartları yerine getirmediğiniz için cezai yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Bu sebepten Ticari uçuşlarınızda yetkili okullardan ilgili eğitimleri almak ve SHGM sistemine İHA Ticari Pilot Sertifikasını yüklemek zorunludur. İHA Talimatnamesinde yer alan ilgili madde yukarıdadır.

Belediyeler ve Kurum Çalışanları da bu eğitimi ve sertifikayı almak zorundadır 

Trafik memuru ehliyetsiz trafiğe çıkamadığı gibi bu sertifikayı almadan ticari izinler gerçekleştiremez ve yerleşim alanlarında uçuş yapamazsınız

 

SİZE NASIL ULAŞACAĞIM?

 1. Yukarıdan talep açtıysanız , eğitimlerin tarihleri belli omldukça cebinize SMS gelecektir. Eğer bulunduğunuz şehre geliyorsak da size muhakkak telefonla arayacağız
 2. Dilerseniz eski kursiyerlerimizin de bulunduğu Whatsapp chatine BURAYI TIKLAYARAK katılarak bize sorularınızı sorabilirsiniz. Biz olmasak bile eski kursiyerlerimiz bizim adımıza size cevap yazacaktır.
 3. Dilerseniz 0850 850 8875 Drone bilgi hattında hem yönlendirmeleri dinleyebilir, hem Eğitim yani 2 yi tuşladıktan sonra bize bağlanabilirsiniz
 4. Dilerseniz ( Bazen eğitimde olduğumuzda cevap veremesek te ) 0552 266 1982 iletişim numaramızdan ulaşabilirsiniz.
 5. Dilerseniz info@droneturk.com.tr ye mail atabilirsiniz ( Genellikle geç dönüş yapıldığı için tavsiye etmiyoruz )
 6. Dilerseniz facebook.com/droneturk.com.tr Facebook sayfamıza katılabilir ve buradan mesaj gönderebilirsiniz. ( Ortalama 1-2 saat içinde fark ediyoruz )
 7. Dilerseniz facebook.com/groups/droneturk Facebook grubumuza katılabilirsiniz. 14 bin üyemiz biz cevap yazmadan sorularınızı cevaplayacaktır. ( İlk girişinizi bizim onaylamamız gerekmektedir )

HABERİMİZİ İZLEDİNİZ Mİ?

 

VİDEOMUZU İZLEDİNİZ Mİ?

 

 

EĞİTİMLER KİM TARAFINDAN VERİLİYOR?

Eğitimler SAMSUN 19 MAYIS HAVACILIK GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ tarafından yetkilendirilmiş eğitmenler tarafından verilmektedir. Aynı zamanda eğitimlerimize sektörün içindeki konusunda uzman gönülü Droneturk gurubundaki arkadaşlarımız da tecrübelerini paylaşmak adına zaman zaman derslerimizin bitiminde sohbet şeklinde katılım sağlamaktadır.

 

 

EĞİTİMLER KAÇ SAAT SÜRÜYOR, FİYATI NEDİR?

İHA-0 Sınıfındaki eğitimler Toplamda 12 Saat ( 2 Gün ) sürmektedir. Bu eğitimin ücreti 700 TL’dir. Aynı eğitimde Telsizle Haberleşme Belgesini de eğitim yanında ücretsiz vermekteyiz.

İHA-1 Sınıfındaki eğitimler Toplamda 36 Saat ( 4 Gün ) sürmektedir. Minimum 30 kişilik talepler halinde gerçekleştireceğimiz bu eğitimleri uygun konaklama ve eğitim salonu imkanları ve Anadolu’dan direkt uçuşların bulunması sebebiyle şimdilik sadece ANKARA ve İSTANBUL’da organize etmekteyiz.

İHA-1 Eğitimlerinde minimum 4 Eğitmenle eğitim vermenin daha verimli olduğuna inanıyoruz.

İHA-1 Eğitimlerini 1200 TL’ye organize etmekteyiz.

 

CİHAZIM OLMADAN SERTİFİKA EĞİTİMİ ALABİLİR MİYİM?

Evet. Tıpkı otomobiliniz olmadan araç ehliyeti aldığınız gibi cihazınız olmadan da bu seritikayı alabilirsiniz. Önemli olan gerekli olan eğitimleri almanızdır

EĞİTİME GELİRKEN NE GETİRMELİYİM ?

Öncelikle eğitimlerimize cihaz getirmenize gerek yoktur. Çünkü fazla sayıda cihaz mevcuttur. Eğitim müfredatlarında 12 saat boyunca cihaz uçurup drone kullanması öğretilmiyor. Aşağıda yer alan ders konularından eğitimler görmektesiniz.

EĞİTİMDE HANGİ KONULARDAN DERS GÖRÜYORUZ ?

SHGM Talimatnamesinde yer alan konulara göre İHA-0 ve İHA-1 sınıfındaki eğitimlerin ders konuları aynıdır. Sadece İHA-1 Sınıfı Eğitimin ders saati yoğunluğundan dolayı konusunda uzman bir kaç eğitmenle bu eğitimleri vermekteyiz. Aşağıda her iki eğitim sınıfındaki ders konuları ve saatleri verilmiştir

 

 

SHGM KAYDIM YOK, OLMAK ZORUNDA MIYIM?

Eğitime gelirken gerek yok. Eğitimde size ayrıca nasıl kayıt olunur, cihaz nasıl eklenir, izin nasıl alınır gibi konularda bilgilendirmeler sunmaktayız.

BU BELGE BENİM NE İŞİME YARAYACAK? BU BELGEYİ ALINCA RAHATLIKLA DRONE UÇURABİLECEK MİYİM?

SHGM Sisteminde şehir merkezinde uçuş yapmak ve iş için alınacak izinlerde kendinizi TİCARİ pilot olarak kayıt etmek zorundasınız. Ticari Pilot olarak kendinizi kayıt etmek için de bu belgenin haricinde , Sağlık Raporu, Telsizle Haberleşme gibi belgeler talep edilmektedir.

 

36 SAAT SÜREN İHA-1 EĞİTİMİMİZDEN SADECE 1 SAATLİK İTKİ SİSTEMLERİ DERSİNDEN BİR BÖLÜMÜNÜ SİZLER İÇİN GÖRÜNTÜLEDİK :

Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?