Bugün 20.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Ticari kayıtlarda yaşanan sorunlar ve çözümleri

Bildiğiniz üzere SHGM ilk girişte Tİcari ve Bireysel olarak iki kayıt çeşidi sormakta.Her ne kadar kullanıcı Ticari olsa da bireysel olarak pilotluk yetkilerini kayıt edebilmesi için öncelikle bir bireysel kaydını muhakkak gerçekleştirmesi gerekiyor.

Sonrasında Ticari Pilot olarak kendini ataması ile uçuş izin kısmına geçiş yapıyor

Normalde Bireysel’de Ticari’de kayıt olsa kişi, aldığı eğitimin dökümanını yükleyerek İHA-0 Ticari veya İHA-1 Ticari pilot oalrak kendini tanımlamakta ve uçuş izninde bu ekrana ulaşabilmektedir.

ESKİ SİSTEMDE VERGİ LEHVAMLA KENDİMİ TİCARİ OLARAK KAYIT ETMİŞTİM, ŞİMDİ SHGM ‘YE EVRAKLARIMI YÜKLEMEK İSTEDİĞİMDE BU LİSANSTA KAYDINIZ BULUNMAKTADIR UYARISI ALIYORUM

Bu konuda bizim öngörümüz çok yakında talimatın değişmesi ile ticari ve hobi kavramı kaldırılarak sadece risk bazlı operasyonlar temel alınacak. O yüzden şu aşamada zaten değişecek olan kavramlar üzerinden güncelleme yapmamakta kurum. Bu konuda ilgili karışıklıklar sebebiyle yazılım tarafındaki karışıklık çözüme kavuşturulacağını tahmin ediyoruz. .

 

Eski sistemde çoğu kişi İHA-1 Sportif / Amatör olarak kayıtlarını girmişti. Şimdi İHA-0 Ticari lisansını alsa da Uçuş izni kısmında da büyük lisans ön plana çıktığı için İHA-0 Ticari seçeneği görülmediği için uçuş izninde yukarıdaki gibi Ticari sekmesi görülmemekte. BU sorunu yaşayan arkadaşlarımız kendilerine TİCARİ kayıt açıp,Pilot Ekle kısmından kendilerini ekleyebilir.

SHGM Kayıt Oluştur sekmesinde Ticari seçeneğini tıkladığınızda zaten sistem “Daha önce kaydınız var mı” diye sormaktadır. Evet derseniz aynı kullanıcı adı ile Ticari / Bireysel olarak seçerek girebilirsiniz.

Yine Bireyselinizdeki cihazı da Ticari’ye aktarabilirsiniz …

Belirttiğim gibi size de bu işlemler çok karışık geliyor ama çok yakında talimat değişikliği ile bu kavramlar da açıklık kazanacağından şüphemiz yok.

 

Zaman zaman kayıt sistemlerinde yanlış bilgi girilen yapılan işlemlerde güncelleme yapılamamakta ve sorunlar yaşanmakta. Bu konu ile pilot kaydının pilotun yetkisi dahilinde silinip, temiz bir kayıt açılmasını SHGM sıcak bakmamakta. Gerekçe olarak da geriye dönük log kayıtlarının da bu silme işlemi ile silinmesi. Bu yüzden kayıt aşamalarında bilgilerinizi doğru girmeniz şu aşamada önem arz etmekte

Yarılım Tarafında nasıl bir gelişmeler var ?

Talebimiz olan SHGM ekranında TC numarası yazılarak yapılacak bir sorgulama ile Kişinin vesikalık resmi, aldığı sertifika, uçuş izinleri, üzerine kayıtlı araç vb bilgilerin yer aldığı sorgulama ekranını kurum “Gizlilik Açığı Yaratır” endişesi ile sıcak bakmamakta.
Fakat yazılım tarafında eğitim kuruluşlarının verdiği tüm eğitim sertifikalarının ve bilgilerinin girileceği bir ekran hazırlama çalışmaları devam etmektedir. Bu da aldığınız belgelerin SHGM ekranında kontrolünün yapılması demek. Bunun arayüzünün nasıl olacağı konusunda da bekleyişimiz var. En başta ehliyetlerin SHGM tarafından verilmesi talebinde biliyorsunuz kimliklerin standarta getirilmesi bu işin çözümü olmuştu. Yetkili Eğitim kuruluşlarına ilgili şablonu dağıtan kurum kimliklerin tek tip olmasının da sağlamıştır.

Güvenlik konusunda cihazınızın üzerine yapıştıracağınız bir QR kodu bulunmakta  ve bu kod ile cihazın kimin üzerine kayıtlı olduğu bilgisi erişilmekteydi. Bu sorgulama ekranının genişletilmesi, kolluk kuvvetlerinin daha fazla bilgiye erişmesini talep etmiştik. Bu konuda sadece kolluk kuvvetlerine özel bir yazılımla sistemde kayıtlı tüm bilgilere erişim ( Şirketin kaç pilotu var, daha önce aldığı izinler, sigorta, pilotluk yetkisi , üzerinde bulunan cihazlar vb ) detaylı bir erişim de kapıda.

Kısacası yeni talimat ve yazılım kapıda. Bu konuda Droneturk üyerlerinden aldığımız talepler ve bunlara istinaden zaman zaman vermiş olduğumuz Feedbacklere kurum tek tek cevaplamakta ve talep listesine işlemekte.

Yine de bu konuda farklı düşünceleriniz varsa raporlayıp bizlere ulaştırmanız halinde bu oluşumun gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz

Daha detaylı sorularınız için eğitimlerimize MİSAFİR olarak katılabilir ve tüm detayları eksiksiz öğrenebilirsiniz.

Herkese sağlıklı uçuşlar …

  займ с залогомбезпроцентный займ онлайноформить кредит займ займ экспресс орелэкспресс займ подольскбыстрой займ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?