Bugün 21.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

İHA TİCARİ KAYIT NASIL OLUR, DRONE SİGORTASI VE UÇUŞ İZİNLERİ

Bildiğiniz üzere SHGM Kayıt sisteminin güncellenmesi ile tüm kayıtlar İHA-0 Bireysel ( Eski Kaydı Ticari olanlar İHA-0 Ticari ) olarak sistemde görülmektedir. Bir çok İHA Eğitim alan kişilerin ortak sorduğu soru da neden kayıtlarının ticari olarak görülmediğidir

SHGM yeni yazılımında eski kayıtları baz almakta, ticari olarak görülenlerin de yeniden kayıtlarını evraklarını ibraz ederek güncellemeleri gerekmektedir.

Ticari ile Bireysel Kayıt Arasındaki fark nedir ?

Bireysel kayıtlar hobi uçuşları ile tanımlanmış bir kayıt şeklidir. Yani yerleşim alanı dışında hobi amaçlı uçuyorsanız Bireysel kayıt ile uçacaksanız, ve uçuş yapacağınız bölgede herhangi bir valilik yasağı bulunmuyorsa rahatlıkla hobi amaçlı uçuşunuzu yapabilirsiniz

Fakat bir yerleşim alanı içerisinde uçuş yapıyorsanız bu bir ticari uçuştur. Ticari uçuş demek ücreti karşılığında yapılan uçuş değildir. Tamamen iş amaçlı yapılan uçuşlardır.

İş İçin Neden Ticari Kayıt Yapmalıyım ?

SHGM Yeni kayıt sisteminde gerekli prosedürlerin tamamlanarak uçuş izinlerinin resmi yolla alınabildiği ve Notam’da uçuş bilgilerinizin yer aldığı bir sistemi faaliyete geçirdi. Yani yerleşim alanlarında yapacağınız uçuş izinlerinde aşağıda da göreceğiniz üzere Bireysel Pilot Lisansında Sportif/Amatör linki açılırken sadece Ticari kayıtlarda yukardaki Pilot Lisansından Ticari seçerek Ticari Uçuş Amacı linki aktif olabilmektedir.

 

Alınan Uçuş İzni Sonrası NOTAM’da yer alan bir İHA UÇUŞ İZNİ

Birden Fazla Pilotluk Yetkim Olabilir mi?

Evet. Eğitimlerde almış olduğunuz sertifikalarda İHA numaralarınızın kalkma sebebi de bu. Her İHA kullanıcısı yetkisi olduğu sınıflarda aşağıda görüldüğü üzere bir kaç sınıftan Pilot Kaydı gerçekleştirebilmektedir. Sistem her bir başvuru için yeni İHA numarası tanımlamaktadır. Bu pilotluk yetkileri Uçuş İzin Formunda seçilerek, kullandığı cihaz ve uçuş alanına göre izin işlemi tamamlanabilmektedir.

Ticari Uçuş Kaydı ve Uçuş İzni İçin Ne Yapmam Gerek ?

1) Alınan Eğitim Dökümanı :

SHGM Talimatında yer aldığı üzere ticari uçuşlar için 0-4Kg a kadar olan ( Maksimum İnspire Pro Dahil ) cihazlar için İHA-0,
4-25 Kg’ a kadar olan ( İHA-0 Sınıfı da dahildir) tüm cihazlar için İHA-1 Eğitim sertifikası yüklemek zorundadır.
Bu eğitimler hakkında detaylı bilgiyi BURAYI TIKLAYARAK alabilir ve bulunduğunuz şehirde bir eğitim düzenlenmesi için talep açabilirsiniz

Droneturk organizasyonu ile bir eğitim aldıysanız BURAYI TIKLAYARAK almış olduğunuz eğitim sertifikasını indirebilirsiniz. Yeni sistemde lisans tipine göre yeni iha numarası ürettiği için sisteme sadece buradan indirmiş olduğunuz sertifikayı yükleyiniz. Evrakınızın bilgilerini kontrol ediniz ve hata olduğunu düşünüyorsanız BURAYI TIKLAYARAK sorunu bize bildiriniz

2) Sağlık Raporu :

SHGM Talimatında yer aldığı üzere yetkili sağlık kuruluşundan ( İş Yeri Hekimi , Aile Hekimi , Özel Poliklinik , Devlet Hastanesi vb) bu sağlık raporunu alarak sisteme yükleme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Daha önce eğitim alarak rapor alan kullanıcılarımız, almış oldukları raporlar İHA KURS EVRAKI ile arşivde bulunduğu için ( Nasıl ki araç ehliyeti için almış olduğunuz sağlık raporunu başka bir kurumda kullanamadığınız gibi ) okuldan talebi yapılamamaktadır. Kısacası bu sağlık raporu SHGM artık kullanıcıların sorumluluğuna bırakmıştır. Çok yakında eğitim alan kursiyerlerimizin arşivden talep edilip tek tek taranarak Online Sertifikalar linki altında görülebilecektir. Fakat bu işlem için belli bir süre verilmemekte olup, işlem tamamlanınca kullanıcılara SMS ile bilgilendirme sunulacaktır.

Hekimler bu raporu neden yazmak istemiyor ?

Hekimlerin yazabileceği raporlar ve kodları Sağlık Bakanlığına bağlı sistemlerinde belirtilmiştir. Genellikle bir çok hekim ‘İHA Pilotu olup, olamayacağınızı ben nasıl karar verebilirim ki?’ diyerek veya ‘ Biz senin mental ve ruhsal halini nereden bilelim’ diyerek kolay kolay vermek istememektedirler. Bu konuda İş Yeri Hekiminizden, tanıdığınız bir Aile Hekiminizden veya Özel Polikliniklerden almanızı tavsiye ederiz.

Özel Hastaneler bu konuda zorluk çıkarmakta veya 300 TL karşılığında heyete sokmaya yönlendirmektedirler. Özel polikliniklerde 40 Tl karşılığında Dahiliye Polikliniğinde bir kaç soru, ayak üstü tedavi ve küçük bir renk körlüğü testi ile bu raporu kolayca verebilmektedirler.

Rapor almaya gitmeden önce aşağıda yer alan talimatı, bu linkin çıktısını ve rapor örneklerinin çıktısını yanınıza almayı ihmal etmeyiniz.

AİLE HEKİMİNDEN ALINAN BİR SAĞLIK RAPORU ÖRNEĞİNİ BURAYA TIKLAYARAK İNDİREBİLİRSİNİZ

ÖZEL BİR POLİKLİNİKTEN ALINAN SAĞLIK RAPORU ÖRNEĞİNİ BURAYA TIKLAYARAK İNDİREBİLİRSİNİZ 

 

3) Telsizle Haberleşme Belgesi : 

Ticari Pilot Kaydında en çok sorular sorulardan bir tanesi aslında bu bölüm. Her ne kadar İHA-0 sınıfı için bunun talep edilmemesi hususunda bir dilekçe yazılıp yüklenip onay alınsa da , SHGM bu belgeyi talep edileceği ( Ki özellikle iHA-1 Sınıfı için ) özellikle belirtmiş durumda.

Öncelikle bu belge talimatta nerelerde geçiyor diye küçük bir araştırma yaptık ve muhtemelen istenen evrakın aşağıda yer alan maddelere istinaden zorunlu kılındığını düşündük

Seyrüsefer Sistemleri Madde 23
(7) İHA sistemi, İHA sistemlerinin ve seyrüsefer durumunun, telsiz ve intercom muhaberesi kaydını yapan cihazlara sahip olacaktır. Bu cihazlar için de insanlı uçaklar için belirlenen standartlar geçerlidir. Ses kayıt cihazı yer kontrol istasyonu içerisinde olacaktır ve ilgili bütün telsiz ve intercom muhaberesi kaydının almanın yanı sıra, yer istasyonu mürettebatının konuşmalarını da bir alan mikrofonu ile kaydedecektir. İHA sistemlerinin ve seyrüseferin durumu, hem araçta hem de yer istasyonunda bulunan cihazlarla kaydedilecektir.

İletişim Gerekleri – Madde 22
(1) Araç Sorumlusu ve ilgili ATC ünitesi arasındaki muhabere, insanlı uçaklar için olan muhabere gereklerinin aynısıdır. İHA yer kontrol istasyonu, ATC personelinin Araç Sorumlusu ile normal bir uçağın pilotuymuş gibi konuşmasına müsaade eden bir muhabere sistemi kullanacaktır. Araç Sorumlusu, ATC personeli ile yaptığı anlaşmanın ardından, radyo muhaberesinin kaybolması durumunda ATC ünitesi ile temas kurmak için kullanacağı bir sabit telefon hattı numarası isteğinde bulunacaktır.

Peki nedir bu Telsizle Haberleşme Belgesi ve Nereden Alınır ?

SHGM Aslında burada Radyo Telefon Haberleşmesi belgesi talep etmektedir.

Aslında bir çok kişi burada Kıyı Emniyetinden alınan Kısa Mesafeli Telsiz Operatörü belgesi ile başvurularını yapmış ( Sadece İHA-0 için yapılan başvurular onaylanmış, İHA-1 Sınıfındaki başvurular red edilmiştir) ve kayıtlarını tamamlamışlardır.

Droneturk olarak bu evrakın nasıl alınabileceği hususunra yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde SHT-TBÖ Talimatına göre Görerek Şartlarda Uçuş Konusunda 91 nolu (ATPL 091 VFR İLETİŞİMLER)  ve 92 nolu  IFR İLETİŞİMLER konulu eğitimlerini tamamlayarak bu konuda yetkili eğitmen tarafından verilecek bir eğitimle bu belge tahsis edilebilmektedir.

TEORİK BİLGİ ÖĞRETMENİ YETKİLENDİRME TALİMATI (Rev02) (SHT-TBÖ) na göre yetkili UZAYTEM tarafından çok basit bir şekilde toplu küçük bir eğitim programı ile bu belgenin sağlanması konusunda bir çalışma süreci içerisindeyiz. Fakat bunun zamanı hakkında bir süre verememekle ve söz vermemekle birlikte tahmini 1 ay gibi bir zaman içerisinde bu çalışmayı tamamlayabileceğimizi bildirmek istiyoruz.

Kısacası çok yakında yapacağımız bir etkinlikle

– Telsizle Haberleşme Belgesi
– Eğitim yerine çağıracağımız bir hekimle Sağlık Raporu
– Anlaşmalı Sigorta Şirketi ile izinler için mecburi olan Drone Sigorta poliçeniz kesilerek
eğitim mekanına kuracağımız danışma deskleri ile ticari pilot kayıtlarınızı destek ekibimizle gerçekleştirebileceğiz. Bunun programını da şu an hazırlama aşamasındayız …

Sigorta Hangi Aşamada İsteniyor ?

SHGM’nin burada talep ettiği kesinlikle talimata uygun ve geçerli bir Drone Sigortasıdır. Bu konuda bir çok acente SHGM ‘nin istediği şartların dışına çıkarak özel sigorta poliçesi kesebilmekte ve kullanıcıların başvuruları red olarak dönebilmektedir.

Droneturk olarak mevcut 900 Eğitim alan Ticari kullanıcımız ve 8bin üzeri aktif İHA Kullanıcımızla bu poliçeye ek maddeler ekletip , toplu fiyat çalışması gerçekleştirerek , mevcut bilgileriniz sistemde kayıtlı olduğu için TC numaranızı yazarak karşınıza çıkan Sertifika ve şu an altyapı çalışmaları ile çıkacak olan Sağlık Raporu , Telsizle Haberleşme Belgesi altında bu Sigorta Poliçeniz de otomatik yer alacaktır

Yani Ticari bir Drone kullanıcısı sadece TC numarasını yazarak , talep edilen tüm evraklara kolayca ulaşabilecektir.

Aynı zamanda izin dilekçesi konusunda bir destek ekibi çalışmalarımız da devam etmekte olup, çok yakında özel iletişim numarası ile danışmanlık faaliyetlerimiz de hizmete girecektir.

Özellikle sigorta aşamasında toplu yapılacak bu işlem sayesinde , bir sonraki yıl poliçe yenilemesinde 900 ( Veya o zamana kadar 3 bin sertifika ve kursiyer hedefinde olarak ) Tüm sigorta şirketlerinden ihale usulü özel fiyat ve Droneturk’e özel ek paketler satın alabileceğiz

Kısacası bu konuda Droneturk çatısı altında ortak hareket etmek hem ekonomik, hem daha hızlı , hemde doğru bir şekilde yol almamıza vesile olacaktır

İzin ve SHGM Süreci ile ilgili Droneturk olarak inanılmaz fazla sorular almaktayız ve maalesef ki bireysel soruları ancak Droneturk Facebook Gurubumuz üzerinden yorumlara biz veya diğer kullanıcılar olarak cevap vermekteyiz.

Çok yakında bu konuda teknik altyapımızı tamamlamamız halinde sizlere profesyonel danışmanlık hizmeti de vereceğimizin müjdesini sunar, sistemin daha sağlıklı çalışması konusunda SHGM ‘nin özverili bir şekilde çalıştığını ve sorunların tarafımızca rapor edilerek kendilerine sunulduğu için bireysel sorularınızın SHGM ‘ye değil de Facebook Gurubumuza sorulmasını ve sizlerin bireysel sorularınız yerine asıl yapılması gereken iyileştirme çalışmalarının hız kazanacağını bildirir, bu yazımızı her drone kullanıcısına ulaştırmanızı rica eder, başarılar dileriz

Mustafa KAÇAN
Droneturk

займ студентам на картузайм 80000займ под залог птс в кемерово оформить быстрый займ на картусмс займ онлайнзайм под залог недвижимости срочно

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?