Bugün 09.08.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Sertifika Sorgulama

Droneturk markası ile 19 Mayıs Havacılık Gençlik ve Spor Kulübü üzerinden verilen İHA Ticari Eğitim Sertifikalarınızı TC Numaranızı yazarak sorgulayabilirsiniz. Her sorgulamada tarafınıza güvenlik amaçlı bilgilendirme SMS’i gidecektir.

Belgeniz sistem üzerinden bulunamaması halinde sağ bölümde bulunan chat üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Tarafınıza ulaşmayan veya kayıp olan ehliyetiniz için BURAYI TIKLAYARAK talep açabilirsiniz.

Lütfen formun altında  yer alan bilgilendirme yazımızı okumayı unutmayınız.

Yan tarafta ekranda yer alan resimdeki gibi vesikalık resminizi ve karşınıza çıkan ehliyetinizi indireceksiniz. OK İŞARETLİ OLAN EVRAKLAR HARİCİNDE BAŞKA EVRAK SHGMye YÜKLENMEMEKTEDİR. 

UNUTMAYIN. EHLİYETİNİZİ ALSANIZ DA , SHGM YE YÜKLEMEDİKTEN SONRA RESMİYETTE İHA PİLOTU OLMUŞ SAYILMAZSINIZ. ALT BÖLÜMDE YAZILANLARI OKUMAYI UNUTMAYINIZ !

 

Sertifikamı SHGM’ye Nasıl Yükleyeceğim

 1. Lisansınızı yüklemeden önce Aile Hekiminden “B Sınıfı Sürücü Olur” ibareli sağlık raporu almanız gerekmektedir. Aile hekiminize vesikalık resminizle gidip “Ben araç ehliyetimi yenileyeceğim, sağlık raporuna ihtiyacım var ” dediğiniz zaman hemen ücretsiz verecektir. Araç ehliyetiniz yoksa bile bunu söylediğiniz zaman tanımlı olan muayene tetkiki yapılarak size bu sağlık raporu verilecektir. Kesinlikle Drone ehliyeti vs söylemeyiniz. Eğer aile hekiminden bu raporu alamazsanız özel bir hastaneden cüzi bir ücret karşılığında hemen alabilirsiniz. Sağlık raporunuzu almadan kesinlikle SHGM ye belgenizi yüklemeyiniz. 
 2. SHGM’den kayıt açtınız mı ? Açtıysanız 3. maddeye geçiniz.
  Açmadıysanız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İHA Sistemine Giriş Yapınız ( iha.shgm.gov.tr ). Üstte yer alan Kayıt Oluştur butonuna basıp BİREYSEL seçerek kaydınızı olabilirsiniz. Önce BİREYSELİ seçiyorsunuz ki, kendinizi Pilot olarak tanımlıyorsunuz. Buradaki Ticari kayıt kurum/yada şirket olarak kayıt açıp, pilotları buraya eklemek içindir. Bu bölümle bir işiniz yoktur şu an için, aklınız karışmasın.
  TC Numaranızı , GSM ve Mail adresini doğru yazdığınızdan emin olunuz. Mail adresinize doğrulama gelecektir. Linki tıkladığınız zaman sisteme giriş yapabilirsiniz.
 3. Sisteme Giriş yapınca İHA PİLOT KAYIT BAŞVURUSU linkini tıklayınız. Bazen ilk kez kayıt olduysanız mernisten veri çekmediği için Oturma ve Çalışma İzni yazabilir. Sistemden çıkıp yeniden girerseniz bu bölümü yeniden görmezsiniz.
 4. Karşınıza çıkan ekrandan aldığınız eğitimin türüne göre İHA-0 TİCARİ veya İHA-1 TİCARİ linkini tıklayın. Ehliyetinizde hangisi işaretli ise ona kayıt olun ve kesinlikle ehliyetinizin dışında başka bir lisans kayıt yapmayın. Hobi için kayıt olmanıza gerek yok. Ticari üst bir lisanstır.
 5.  Üstte gösterdiğimiz üzere en üste sorgulamada çıkan vesikalık resminizi, Alınan Eğitim Dökümanında sorgulamada çıkan kimliğinizin önü ve arkası çıkmıştı, onu yükleyiniz. Kesinlikle kimliğinizin fotoğrafını çekip vs yüklemeyiniz. Sadece sistem sorgulamasından çıkan önlü/arkalı ehliyetinizi yükleyiniz.
 6. Aldığınız sağlık raporunu aşağıya yükleyiniz.
 7. Evrakları yükledikten sonra Adli Sicil Kaydınız da her hangi bir engel yoksa  1-3 gün içerisinde SHGM tarafından onaylanacak ve daha sonra E-Devlet üzerinde de Pilotluk Yetkinizi görebileceksiniz.

Belgem Sistemde Çıkmadı, Sebebi Nedir ?

Kursumuza katıldınızda ödeme yapmadığınız zaman ONAY BEKLEYEN EVRAK olarak sistemde görülmektesiniz. Bu konuda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız  BURAYI TIKLAYARAK bize Whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz. Sorgulama yaptığınız zaman cebinize bilgilendirme SMS ‘i otomatik olarak gelecektir.

 

 

 

 

 

 

 

Ticari Pilot Olduğumu Nasıl Anlarım ?

 1. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İHA Sistemine Giriş Yapınız ( iha.shgm.gov.tr )
 2. Üst menüde sırasıyla Bilgilerim ve Pilotluk Yetkilerim Kısmını tıklayınız. Pilotluk yetkinizi orada göreceksiniz.
 3. Eski SHGM sistemlerinde Vergi numaranızla kendinizi ticari kayıt yaptıysanız ve pilotluk yetkileriniz Ticari görülüyorsa, SHGM Uçuş izni Aldığınız bölümde Ticari seçeneğinin aktif olmadığını göreceksiniz. Eski sistemde Ticari’nin tanımı vergi mükellefi olan kişilerdi, şimdi Eğitim almış kişiler olarak tanımlanıyor. Yani YENİDEN İHA-0 Ticari olarak başvurunuzu yapmanız gerekmektedir.

 

Aldığım sertifika nerede işime yarayacak ?

 1. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü İHA Sisteminden uçuş izni talep ediniz. ( Haritanın çıkması için Google Chrome kullanınız )
 2.  Sağ ekranda görüldüğü üzere Pilot Lisansınız ticari olarak tanımlandıkran sonra uçuş izniniz bölümünde Ticari seçeneği aktif olacak. Böylelikle yerleşim alanı içerisinde yapacağınız uçuş izin başvurularınız red olarak geri dönmeyecektir
 3. Piyasada maalesef Hobi Lisans türü ile uçuş izni talep edilerek izin red edildiği için Uçuş İzinleri Reddediliyor şeklinde açıklama dönmesi bu sebeptendir.Unutmayınız ki sizler artık Ticari Pilot’dan ziyade Sorumlu pilotsunuz. Yani yapacağınız yasak uçuşlardan sorumlusunuz. İHA Talimatlarına uygun olarak kurallara riayet ederek uçmaya, 120m. üzerinde ve gece uçuşu yapmamaya en önemlisi de uçacağınız bölgede uçuş öncesi güvenlik sorunu yaşamamak adına izinli bile olsanız 155’e bilgi vererek uçmayı unutmayınız.İHA PİLOTLUĞUNUZ HAYIRLI VE UĞURLU OLMASI DİLEĞİYLE

 

Şu yazılarımızı da okumayı unutmayınız :

İzin işleminde istenen Sigorta Evrakı Nedir ?

 

Sigorta Nereden Yaptırabilirim, ne kadar tutuyor, neleri kapsıyor, poliçe örneğini görebilir miyim ?

Telsiz Belgesi Nedir, Bana nerede işime yarar ? 

Uçuş izinlerini daha kısa sürede almak ve 2 günde Notam’da yer almak için ne yapmam gerekiyor ? 

 

 

Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?