Bugün 20.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Gopro yeni hamlesi ne olacak ?

GoPro İçin Tehlike Çanları Çalıyor

Aksiyon kamerası denilince pek çok kişinin aklına gelen ilk marka halini alan GoPro için işler pek de istenilen şekilde gitmiyor. Özellikle yılbaşı tatili satışlarının çok iyi gitmemesi ve 2017 son çeyreğinde şirketin zarar ilan etmesi bunu gösterir nitelikte. 2017’nin son çeyreğinde yüzde 37’lik bir düşüş sergileyen GoPro, bu dönemde kazancını 470 milyon dolardan 340 milyon dolara düşürmüş durumda. Bu da GoPro için pek iyi bir havadis değil elbette.

Bunun sebebi kuşkusuz GoPro’nun yalnızca aksiyon kamerası işinde değil, onun yanı sıra Drone tarafında da rakipsiz olmamasına bağlı elbette. Şirketin amiral aksiyon kamerası Hero5 ve Karma Drone cihazını satışlarının pek beklendiği gibi gitmemesi de buna bağlı elbette. Kamera tarafında karşısında Nikon, Olympus ve Canon gibi klasik fotoğraf makinesi şirketlerinden, Sony, Samsung ve Panasonic gibi elektronik endüstrisinin titanlarına kadar çok sayıda marka yer alırken, Drone tarafındaki rekabet oldukça zorlu. GoPro’nun düşen satışları da -ki yüzde 37 ciddi bir düşüş- şirketin geleceğini belirsizliğe itiyor.

Ancak bardağın dolu tarafından bakarsak, GoPro’nun halen aksiyon kamera pazarında ABD özelinde yüzde 80, Avrupa’da da yüzde 44 ünite hacmi ile lider konumda olduğunu söyleyebiliriz. Bakalım şirketin bu yılki satışları nasıl gidecek.

GoPro’nun Yeni Planı Belli Oldu

GoPro‘nun zorlu bir zamandan geçtiği rahatlıkla söylenebilir: Satışlar düşüyor, drone planları sonlandırılmış durumda ve firmanın sadece Hero6 gibi aksiyon kameralarının satışları ile hayatına devam edip edemeyeceği belli değil. Görünene göre bu yüzden de firma, teknolojisini diğer firmalara lisanslamaya karar veriyor. GoPro’nun yaptığı açıklamaya göre Jabil ile, firmanın kamera lensi ve algılayıcı teknolojisini geniş bir ürün yelpazesinde kullanmasına imkan tanıyan bir lisans anlaşması imzalamış durumda. Bu ürünlerin tam olarak neleri içereceği belli olmasa da Jabil, video konferanslara ve otonom araçlara kadar pek çok farklı kullanım alanı gördüğünü söylüyor. Doğal olarak bu lisans anlaşması, rakip aksiyon kameraların üretilmesine izin vermiyor.

GoPro’nun Hero4’ten itibaren kameralar üzerinde Jabil ile beraber çalıştığı düşünülürse bu anlaşmanın çok şaşırtıcı olmadığı söylenebilir. Yine de bir firmanın sırlarını başka bir firma ile paylaşmasının sık rastlanan bir durum olmadığı kesin. GoPro’nun başka firmalarla başka anlaşmalar imzalayıp imzalamayacağı belli değil ancak firma, ayakta kalabilmek ve büyümesine devam edebilmek için bundan sonra lisans anlaşmalarına güveniyor olabilir…

Kaynak : Chip займ под залог недвижимости в москвелегкие деньги займзайм деньги взаймы займ денег москвасрочный займ на киви без отказамтс займ денег

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?