Bugün 16.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Ford, Drone'ları Yedek Sensör Olarak Kullanacak

Ford, arabanıza yedek sensörler kazandırmak için drone’ları kullanmak istiyor…

Ford, ilginç bir patent başvurusu yaptı. Patentin açıklamasında, otonom aracınızın sensörleri arızalanırsa aracınıza entegre olarak yedek sensör görevi görecek olan bir drone anlatılıyor.

Kulağa çılgınca geliyor, ama bunun yalnızca bir patent olduğunu ve uygulamaya geçme ihtimalinin düşük olduğunu unutmamalıyız. Patentlerin amacı genelde diğer üreticilerin bu fikri kullanmasını engellemek oluyor. Peki ama Ford bu fikri gerçekten kullanırsa, nasıl çalışacak?

Ford’un patent açıklamasına göre aracınız, sensörlerinden birinde hata meydana geldiğini algılıyor ve araçtan-araca ağı kullanarak bu drone’lardan biri ile iletişime geçiyor. Sonrasında ise bu drone gelerek aracınıza yaklaşıyor, kendini aracınıza entegre ediyor ve yedek sensör görevi görerek aracınızı en yakındaki onarım merkezine yönlendiriyor. Böylece aracınız orada kalıcı olarak onarılıyor.

Teoride kulağa çok güzel ve havalı geliyor ama pratikte, bu fikri geniş çapta uygulamak zor gibi görünüyor. Çünkü drone’lar zaten ucuz değiller ve özel sensörlere sahip drone’lar daha da pahalı olacaktır. Bazı bölgelerdeki drone uçuş sınırlamalarını düşününce mesele iyice karmaşık bir hal alıyor.

Kaynak : https://www.chip.com.tr/haber/ford-dronelari-yedek-sensor-olarak-kullanacak_74865.html взять займ без отказа на картуматеринский капитал займсрочный займ до зарплаты joymoney займ личный кабинетзайм онлайн 0%займ для пенсионеров

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?