Bugün 21.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Farklı Hava Şartlarında Drone Video Çekimi

Bu yazımızda farklı meteorolojik şartlarda drone’la havadan çekime yönelik dikkat edilmesi gereken hususlara değineceğim. Bu basit önerilerin takip edilmesi özellikle yeni başlayanlar için faydalı olacaktır.

Hava Müsaade Eder mi?

Drone havada hareket eden bir araç olduğu için, uçuş öncesinde ve esnasında hava şartları göz önüne alınması gereken hususların başında gelmektedir. Çekim zamanı ve yeri ayarlandı, alet kuruldu, bataryalar tam şarjlı ve takıldı, “her şey uçuş için hazır” dediğiniz anda bir bakıyorsunuz ki yağmur çiselemeye başladı ve hafif bir rüzgar çıkmış. Şimdi ne olacak? Tası tarağı toplayıp geri mi döneceksiniz yoksa bir denesem mi diyeceksiniz?

Bir çekim yapmadan önce elimizde olan her şeyi çok güzel organize etsek bile konu meteorolojiye, yani hava durumuna geldiğinde elimizden pek de bir şey gelmiyor. Bazen hava şartları, size çekimi başka güne erteleme dışında bir şans vermez. Ancak işin teslim süresinin gelmiş olması elinizi kolunuzu bağlar. Bu sancılı bir durum olsa da, aslında drone’lar parçalı bulutlu ve çok az rüzgârlı bir havada gerçekten uçmak istediğinizde, bunu yapabilecek küçük uçan makinelerdir. Her mevsimde de farklı görüntüler almak için uçuşa müsait zamanlar bulmak mümkündür.

Açık ve Güneşli Havada Uçuş

Açık ve güneşli bir havada yeryüzünde çeşitli sayıda gölgeler göreceksiniz. Bu gölgeler çekimin yapıldığı saate bağlı olarak farklılık gösterecektir. Doğal olarak, gün ortasında gölge boyları en kısa olacak ve nesnenin yakınına vuracaktır. Bu durum en canlı ve parlak görüntüleri ortaya çıkarır.

Parçalı Bulutlu Havada Uçuş

Parçalı bulutlu havalarda yeryüzünde bulutlardan vuran geniş gölgeler görülecektir. Bu renklerde kontrast sağlar ve görüntüde iyi bir derinlik hissi verir. Bazı sanatçılar bu derinlik hissinden çok zevk alacaktır. Ancak bu geniş gölgeler drone kamerasının pozlandırmasında zorluğa sebep olur.

Kapalı Havada Uçuş

Gökyüzünün tamamen bulutlarla kaplı olduğu “overcast” diye tabir edilen havalarda, ufuk hattı pek belirgin olmayacaktır. Ancak bulutlar, içine aldığı güneş ışığını yayan dev abajur etkisi yapacaktır. Bu videolarda yüksek doygunluk (saturation) ve düşük kontrast sağlar. Kapalı havalarda ufuk görüntüsünü azalttığınız müddetçe gerçekten güzel görüntüler elde edilebilir.

Rüzgârlı Havalarda Uçuş mu?

Drone çekimlerinde hiç haz etmediğimiz jöle etkisinin birinci sebebi kesinlikle rüzgârdır. Eğer mümkünse rüzgârlı havada uçmayın. Özellikle “gust” denilen darbeli rüzgârlar, aniden oluşurlar ve güçlü darbeler şeklinde eserler. Bu da ne kadar başarılı olsa da aletimizin kapasitesini aşabilir. Daha hafif ve küçük drone’ların rüzgara karşı daha hassas olduğunu unutmayın. Kullanıcı kitabında yazan aletinizin uçabileceği azami rüzgâr limitini geçmeyin.

Ne Zaman Uçulmaz?

Bazı günler uçuştan tamamen vazgeçmeniz gerekecektir. Yağmurlu, puslu ve yoğun sisli havalarda uçmaktan sakının. Özellikle soğuk havalarda sis içinde uçmak kanatlarda buzlanmaya sebep olur. Bu buzlanma da kaldırma gücünü azaltarak sıhhatli bir uçuş yapılmasını engeller.

İş bitti mi?

Çekimleri yaptıktan sonra bunaları çeşitli yazılımlarla mükemmel hale getirmeniz gerekecektir. Bu konuda DroneTürk ailesinin eğitim videolarından faydalanabilirsiniz. Böylelikle uçuş esnasında havanın istenmeyen olumsuz etkisini azaltma imkanınız olacaktır.

DroneTürk Eğitim Videoları

Sizin özellikle kötü hava şartlarında uçuş ve çekim tecrübeleriniz nelerdir? что такое займ под материнский капиталчастный займ в ростовезайм 200000

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?