Bugün 16.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Facebook drone helikopter ile kablosuz internet arayışında

Havadan internet

İlk olarak Google’ın Loon projesi ile erişimi olmayan bölgelere internet bağlantısı sağlamaya yönelik çalışmaların ardından, bu ay içinde ABD’li Verizon şirketinin doğal afet sonrası iletişimin kesilmesi durumunda kullanılacak uçan baz istasyonu tanıtılmıştı. Facebook havadan internet hizmetine yönelik güneş enerjisi ile çalışan sabit kanatlı drone Aquila projesinin yanında, bu sefer de döner kanatlı  droneTether-tenna projesini duyurdu.

Yeni Drone Helikopter Aylarca Havada Kalabilecek

Facebook doğal afetlerde internet altyapının zarar görmesi durumunda araba büyüklüğündeki drone helikopter ile internet hizmeti sunmayı hedefliyor.

Tether-tenna adını verdiği drone helikopter, internet sağlanması gereken yerin 30-60 metre üzerinde uçarak fiber kablolardan aldığı sinyalleri wi-fi olarak yayınlayacak. Facebook’un “anlık-altyapı” adını verdiği yöntem sayesinde internet bağlantısı geri kazanılabilecek. Drone yere bağlı olarak kablolardan aldığı elektrik ile aylarca çalışabilecek.

Yael Maguire Facebook’un düzenlediği F8 konferansında  “Teknolojinin geliştirilmesi tamamlandığında, acil internet bağlantısı gereken yerlere aylarca kesintisiz bağlantı sunabileceğiz. Bu sayede altyapı tamir olana kadar insanlar internetten kopuk şekilde beklemek zorunda kalmayacaklar.” şeklinde açıklama yaptı.

Aquila gecikecek, Wi-Fi projesi geliyor

Ayrıca Aquila projesinin hayata geçmesi için on yıla ihtiyaç duyulduğu, kablosuz internet kapsama alanının genişletilmesine yönelik Terragraph projesinin devam ettiği açıklandı. Facebook’un yere bağlı olarak kullanacağı bir balon yerine, neden bir helikopter drone seçtiği ise merak konusu. Projenin hayata geçmesi için biraz zaman gerektiği aşikar.

займ на киви срочнозайм с 18 лет на картувзять займ срочно

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?