Bugün 16.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Dünyada İlk Kez Drone, İnsülin İlacı Taşıması İçin Kullanıldı

Arkansas’ta bulunan Tıp Bilimleri Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, diyabet ilacı taşıyan bir drone geliştirdi. UAMS’de geliştirilen drone, sağlık alanında kullanılan ilk drone oldu.

UAMS’de yapılan çalışmayı, Dr.Spyridoula Maraka başkanlığında bir ekip gerçekleştirdi. Maraka ve ekibinin geliştirdiği ilaç taşıyan drone, geçtiğimiz cuma günü tanıtıldı.

İnsülin taşıyacak drone fikri, geçtiğimiz yıl İrlanda’da meydana gelen şiddetli fırtınadan sonra ortaya çıktı. İrlanda’da gerçekleşen fırtına nedeniyle, birçok insan sağlık hizmetlerine ve ilaçlarına ulaşamadı. UAMS’deki ekipte bu engelin nasıl üstesinden gelinebileceğini kafa yordular.

Ekip, Kuzey Atlantik Okyanusu üzerinde uçacak bir drone üzerinde çalışmaya başladı. Drone üzerinde yapılan çalışmaların ardından, diyabet ilacı taşıyan bir drone İrlanda’dan Aran Adaları’na 20 dakikalık bir uçuş gerçekleştirdi.

Çalışmayı gerçekleştiren ekipte bulunan Dr.Spyridoula Maraka, “Bu çalışmanın sağlık hizmetinin ulaştırılması açısından büyük bir kilometre taşı olduğunu düşünüyorum. Drone teknolojisi, hastalarımıza sunduğumuz bakımı iyileştirmemize yardımcı olacak sınırsız yeteneklere sahip” dedi.

Maraka, yapılan başarılı denemenin ardından droneların, doktorların hastalarına doğal afet sonucunda ulaşamadıkları koşullarda ilaç sağlamalarına izin verecek.

UAMS’de geliştirilen ilaç taşıyabilen drone aracılığıyla hastalardan kan örneği de alınabilecek. конга займзайм экспрессонлайн займ на карту деньги в займ для снгполучить займ на карту быстровзять займ в хабаровске

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?