Bugün 18.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Dronelerde Nd, Polarize ve Uv Kullanımı

Öncelikle dronelerimizde kullanmak için sıklıkla duyduğumuz bazı terimlerin ne işe yaradığını izah ederek başlayalım yazımıza.

Yalnız yazımıza başlamadan öncelikle polarizenin ışığı kırmak harici bir görevi olduğunu belirtmek için şu videoyu ekleyelim

1- UV filtre ( Ultra Viole ) lens filtreleri veya objektif filtreleri.. öncelikle lensimizi dış etken veya darbelere karşı korumak için en çok kullanılanı lens filtreleri gurubudur. Bu filtreler öncelikle güneşten gelen mavi ve mor ötesi ( Ultra Viole )  ışınlarını  %99 oranında emerek berraklığı arttırırlar, ayrıca lensi bozucu etkisi olan bu ışınlara karşı korurlar, fotoğrafa olumsuz hiçbir etkisi ve zararı da yoktur. Fakat bu tip lens filtreleri alırken dikkatli davranıp kaliteli olanını seçmek zorundayız aksi halde gelişigüzel camdan üretilmiş ise, netlik konusunda ciddi sorun yaratacak ve çektiğimiz fotoğraflar net çıkmayacaktır. Özellikle Slim MC( Multi_Coated, çok katmanlı) olarak adlandırılan filtreler objektiflerin neden olduğu fotoğraf üzerindeki yansımaları engelleyip, keskin kontrast ve dengeli renk görüntüsü oluştururlar. Bunları tercih etmek doğru seçim olacaktır.
2- Polarize Filtreler.. Bu guruptaki filtreler su, cam, metal ve bitki yüzeyinden gelen ışığı polarize edip Ultraviole ışınlarını ortadan kaldırarak yansımaları ve parlamayı azaltmaya yardımcı olur. Bu sayede zengin ve canlı renkler elde ederek fotoğraflar da daha fazla ayrıntı algılanır . Polarize filtre nin bir diğer kullanım amacına örnek ise renk doygunluğunun sağlanması olayıdır, gök yüzünün belli bölümlerinin koyu mavi ve doygun hale getirilmesi, sisli ortamlarda sis etkisinin kaldırılması, deniz veya göl kenarı yüzeylerindeki parlamaların engellenmesi gibi durumlardır. Gök yüzü çekimi için dikkat edilmesi gereken husus koyulaştırılmak istenen bölüm ile fotoğraf makinası ve güneş arasındaki açının 90 derece civarında olmasına dikkat edilmelidir.

Polarize filtreler Fotoğrafçılıkta önemli hata sayılan yansımaları önlerken, gelen ışığın bir miktarını absorbe etmesi sebebi ile pozlamayı 1-2 stop değerinde arttırmanız gerekir.

 

3- ND ( Neutral Density ) yani doğal yoğunluk filtresi, Doğa ve manzara fotoğrafçılarının olmassa olmazı ekipmanlardan biri olan ND Filtreler in özelliği sayesinde dışarıdan objektifimize gelen doğal ışığın aynı yolla doğal olarak lensin içinden geçip sensöre azalarak gitmesini sağlamaktır. Bu filtrelerin “neutral” yani “doğal” yoğunluk ismiyle anılmasının en önemli sebebi sağlanan bu doğal ışığın filtreden geçerken azalma aşamasında, renk kaybına uğramamasıdır. Önemle dikkat edeceğimiz husus netlememizi filtre takmadan önce yapıp,  otomatik netleme seçeneğini iptal etmek. Aksi takdirde 10 Stop ND filtresi takılı iken denklanşöre bastığımızda fotoğraf makinasının netlemesi bozulur ve fotoğrafımız flu çıkar.

  • 2x için (1 durak F stop)
  • 4x için (2 durak F stop)
  • 8x için(3 durak F stop)
  • 64x için (6 durak F stop)
  • 1024x için (10 durak F stop)

ND filtreler ile Polarize filtreler  farklı görevlere sahiptirler. Polarize filtreler yansıma önleyici etkiye sahipken ayrıca renkleri güçlendiren yapıyada sahiptirler. ND filtrelerin görevi ise direkt olarak renk kaybı olmadan ışığı doğal şekilde azaltmaktır. Arzu edilirse polarize filtre ile beraber ND filtrede kullanabilir. veya üst üste birkaç nd filtreyi beraberce de kullanabilirsiniz

 

Şimdi de size basit bir anlatımla hangi stop aralığı, ne zaman kullanılır bunu izah edelim

 

  кредит плюс займлайм займ отзывызайм на киви без привязки карты взять займ в интернетебыстрый займ на карту мирзайм онлайн всем

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?