Bugün 17.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Drone Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar, Teminat Miktarı Ne Kadar ?

Sivil Hava Araçları Üçüncü Şahıs Mali Sorumluluk sigortası Hakkında Yönetmeliği Resmi gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

 

Bildiğiniz üzere Droneler ile resmi Ticari İzinlerin alınabilmesi için SHGM’nin bizden istediği iki kriter vardı. 1.si yetkili uçuş okullarından gerekli eğitimi tamamlayarak sertifikamızın alınması ve SHGM sistemine Ticari olarak kayıt edilmesiydi. Kamuoyunda özellikle resmi kurumlarda ( Belediyeler ve STK kuruluşlarında ) biz ücretli çekim yapmadığımız için bu sertifikasyona ihtiyacımız yoktur denilse de , Burada anlatılmak istenen Ticari kelimesi İnsan Faktörünün bulunduğu yerleşim alanlarındaki ortamlarda iş için yapılan uçuşları işaret etmektedir.

Uçuş izni almak istediğinizde uçacağınız yer yerleşim alanı içerisinde ise Uçuş Amacı bölümünde Ticari işaretlemediğiniz takdirde izin başvurunuz red olarak gelmektedir.

Bireysel uçuş izin talebi ile Ticari uçuş izni arasında bir fark bulunmaktadır.

Sağ pencerede gördüğünüz üzere Uçuş İzni talep ettiğiniz bölümde uçacağınız yerin adresini yazarak sistem tarafından otomatik koordinatları çıkmaktadır.

Uçacağınız bölge bir yerleşim alanı dışında ise Uçuş Amacı bölümüne Sportif/Amatör olarak seçim yapıp uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yerleşim alanı içerisinde uçacaksanız Uçuş Amacı bölümünde Ticari olarak seçim yapmanız gerekmektedir. Daha önce gerekli eğitimi alıp, sisteme kendinizi Ticari olarak kayıt etmediğiniz sürece bu bölüm aktif olmayacaktır.

Ticari uçuş izin talebinizin son aşamasında 3. Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası yer almaktadır. Yani cihazınız ile yerleşim alanında yapacağınız uçuşlarda karşı tarafa vereceğiniz hasarlarda ( Bu sigorta kapsamı kullandığınız cihazın hasarını ve kaza sebebiyle kendinize vereceğiniz zararlar hariç )  belirtilen teminat miktarı üst sınır olmak üzere verilen zararı ( maddi ve tazminatlar dahil olmak üzere ) karşılamaktadır.

 

27 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre ( İlgili yönetmelik için tıklayınız ) TİCARİ UÇUŞ YAPAN KULLANICILARIN Uçuş yapılırken sigorta poliçesi, hava aracında bulundurulacak. İHA kullanımlarında pilot, sigorta poliçesini beraberinde bulunduracaktır.

Hobi için şehir dışında yapılacak uçuşlarda 25 KG’a kadar olan İHA’larda sigorta zorunluluğu bulunmamaktadır …

Bu yönetmeliğe göre ;

İşletenler, faaliyetleri dolayısıyla üçüncü şahıslara verebilecekleri zararlardan kaynaklanan sorumluluklarına karşı savaş, terör, uçak kaçırma, sabotaj, kanun dışı müsadere ve halk hareketleri risklerini de teminat altına alacak şekilde sigorta yaptıracak.

Üçüncü şahısların maruz kalacağı kar ve kira kaybı dahil tüm dolaylı zararlar sigorta kapsamı dışında olacak. İşletenler, gerçekleştirdikleri her bir uçuşta sigortanın sürekliliğini sağlayacak. Sigorta yükümlülüğü yerine getirilmeyen hava araçlarıyla uçuş yapılmayacak.

Uçuş yapılırken sigorta poliçesi, hava aracında bulundurulacak. İHA kullanımlarında pilot, sigorta poliçesini beraberinde bulunduracak.

İşleten sigorta poliçesinin bir örneğini ya da sigorta sözleşmesinin varlığını gösteren ve yetkililerce imzalanan belgeyi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne (SHGM) ibraz edecek. SHGM gerekli gördüğü takdirde işleten veya ilgili sigorta şirketinden sigorta poliçesinin geçerliliğine dair ilave belge isteyebilecek.

Türkiye’de yerleşik sigorta şirketleri, yönetmelik kapsamında yaptırılan sigortanın herhangi bir nedenle sonlanması halinde durumu derhal SHGM’ye bildirecek.

Miminum Teminat Miktarları Ne Kadar ?

 • Zirai mücadele amaçlı uçuşlarda kullanılan hava araçları için 37.500 SDR ( Maksimum 200bin SDR ) Yaklaşık :
  186.000 TL

 

 • İHA-0 yani 4 Kg’a kadar olan İHA’lar için 60.000 SDR Yaklaşık :
  300.000 TL
 • İHA-1 yani 4-25 Kg’a kadar olan İHA’lar için 150.000 SDR Yaklaşık :
  745.000 TL

 

 • İHA-2 yani 25-150 Kg’a kadar olan İHA’lar için 300.000 SDR Yaklaşık :
  1.490.000 TL ( Burada kullanacağınız cihaz Zirai amaçlı ise 186.000 TL teminat uygulanmaktadır )

 

 • İHA-3 yani 150-500 Kg’a kadar olan İHA’lar için 600.000 SDR Yaklaşık :
  2.980.000 TL minimum teminat verilmesi gerekmektedir.

 

 

Devlet hava araçları, ayak gücüyle iniş ve kalkış yapabilen hava araçları (motorlu ve motorsuz yelken kanat ve yamaç paraşütü), savaş ve terör rizikolarına ilişkin sigorta yükümlülükleri bakımından ticari olmayan amaçlarla ve uluslararası sınırlar ihlal edilmemek kaydıyla yetkili kişilerce uçuş eğitimi vermek amacıyla ülke içinde gerçekleştirilen uçuşlarda kullanılan, planörler de dahil olmak üzere azami kalkış ağırlığı 500 kilogramın altında olan hava araçları hakkında bu yönetmelik hükümleri geçerli olmayacaktır.

Droneturk olarak resmi gazetede yer alan teminatlar kapsamında toplu olarak hareket edeceğimiz için avantajlı drone sigorta işlemleri için  bizi takip ediniz.

Not : Gelişmelerden SMS ile haberdar olmak istiyorsanız www.ihakayit.com sistemine GSM numaranızla kayıt olmanız rica olunur.

 

  е займсрочный займ на картузайм на киви кошелек что такое займ под материнский капиталчастный займ в ростовезайм 200000

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. hakan erarslan dedi ki:

  1 SDR ( Özel Çekme Hakkı ) Tutarı an itibariyle ( Günlük değişkenlik göstermektedir.) 8,61 ₺’dir Hesaplamaları buna göre yaptırabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?