Bugün 27.11.2020 - Türkiye'nin ilk özel İHA-2 ve İHA-3 Yetkili Kuruluşu portalına hoşgeldiniz ...

SHGM’den uçuş izni nasıl alırım ?

SHGM’DEN UÇUŞ İZNİ NASIL ALIRIM ?

 
1. Uçuş izinlerinizi Bireysel kaydınızla değil Ticari kaydınızla yapın. Yani Bir Ticari kayıt açınız ( Vergi numaranız yoksa, Firma isminize adınızı, vergi numaranıza TC nizi yazabilirsini ) SHGM Ticari izin başvurularına öncelik tanımaktadır. Bireyselde bulunan cihazı sırasıyla Sat / Şirkete Satış diyip ticari kaydınıza devir edin ve uçuş iznini Ticari kaydınızla yapın
 
2. Pilot lisansınız muhakkak olmalıdır. Yoksa 3. şıkta Ticari seçeceği açılmaz. En büyük yanlış hobi olarak yerleşim alanı içinde yaptığınız uçuş izin başvurularıdır. Bunlar red olarak dönmektedir.
 
3. Uçuşun Amacını Ticari seçin. Mevzuat yerleşim alanına 50m. binalara yaklaşacaksanız izin almanız gerekmekte der. İzin için de lisansınızı yükleyerek Ticari talep açmanız gerekmektedir. Hobi lisansı ile yerleşim alanı içindeki izinler red olarak gelme sebebi budur. İHA Eğitimleri bu 2. ve 3. madde içindir.
 
4. Notam kontrollü alanlara dikkat edin. Burada izin işlemlerinde DHMİ ‘den görüş alınır ve iş biraz uzar. Gerçek anlamda uğraşmayacaksanız notam alanlarının dışında izin alın. İllaki bu alanda uçacaksanız 8. Maddedeki Telsiz belgesine ( Eğitimlerde verilir ) ihtiyacınız var. Birde 4. madde de izin alacaksanız İrtifayı hep 50-60m gibi düşük yazın.
 
Not: Normal izinlerde de kesinlikle 120m. altında izin talep edin. Yoksa izniniz onaylanmaz. 120m. üzerinde uçacaksanız izinsiz uçuş yapabilirsiniz ancak
 
5. Buradaik yarıçağı mümkün olduğunda küçük tutun. Bir şehri seçip çapı büyük tutunca içine emniyet, karakol vb girdiğini unutmayın. Mümkünse 0.3 yeterlidir. Çekim için de anca cihazınız bu mesafeyi kapsar zaten
 
6. Uçuş başlangıç saati gün doğumundan yarım saat sonra, gün batımından yarım saat önce bitmesi gerek. ( Google ye gün doğumu yazın, bulunduğunuz yerin saatini yazacaktır ) Bu ayrıntıya dikkat edin. Gece uçuş izni almayın, mevzuat gereği veremezler. Gece uçuşlarını hepsi izinsizdir
 
7. Mali Mesuliyet Sigortası : Drone sigortası dediğimiz şey bu işte. Sadece Ticari izin başvurularında çıkar karşınıza. Yıllık 360TL civarındadır. Sadece karşı tarafa vereceğiniz hasarı karşılar. Cihaza sigorta yapılamaz. Drone sigortasını Nerede yaptırırım derseniz 0850 850 8875 arayıp 6 yı tuşlayıp detayları dinleyebilirsiniz.
 
8. Notam sahası yani havalimanına 9km. çaplı uçuşlarda istenen bir belgedir. İHA Eğitimlerinde verilir ( En azından biz veriyoruz, diğer okulları bilmiyoruz )
 
Uçuş izninizi kısa süreli tutun ( Maksimum 15 gün gibi ) Daha uzun süreli uçuş izni alacaksanız FR-19 formu (droneturk.com.tr/izinler) linkinde detaylıca anlattığımız şekilde başvurup, güzel bir dosya hazırlayarak izninizi başvurun
 
Ben bir görüntü alıp indireceğim, bu kadar detaya gerek var mı diyorsanız da, uçacağınız yerde askeriye, polis ve güvenlik sorunu yoksa 155i arayın, ehliyetiniz olduğunu, cihazınızın kayıtlı olduğunu vs. anlatın. Tamam bilgimiz var uçun derlerse uçabilirsiniz. yada yanınıza bir ekip gönderecekler ve belgelerinizi kontrol edeceklerdir.
 
Valilik orada kesin yasağı varsa uçamazsınız deme hakkına sahiptir. O zaman yukardaki prosedürü uygularsınız ( FR-19 ile yol almak işiniiz kolaylaştırır. En azından 10 günde alacağınız izni 2 günde alabilirsiniz )
 
İzinsiz uçtunuz, polis geldi tutanak tuttu. Mümkünse tutanağa cihaz kalkış hazırlıkları yapmaktaydı diye yazdırın. Uçuyordu yazıldığı an tutanağa imza atarsınız ama ceza arkadan gelir adresinize. Polis tutanağı hareket merkezine gönderir, merkez SHGM ye. Çoğu Anadolu kasabasında bilgi vererek, ehliyetini göstererek müsaade etmektedirler ( İstanbul, Ankara hariç )
 
İzinsiz uçmanın cezası 6bin, Üzerinize devir edilen cihazı kabul etmemenin cezası 6bin, Cihazı SHGM ye kayıt etmemenin cezası 17bin’dir.
 
Lütfen kuralları öğrenelim, ceza yemeyelim. Birbirinizin cihazını emanet vermeyin. Cİhaz kimin üzerine kayıtlı ise ceza o kişiye yazılmaktadır.
 

SHGM üzerinden uçuş izni bu şekilde. Peki başvuru yaptığınızda bu işlem 10 günü bulabilmektedir bazen. Sebebi de Mülki İdare’den cevabın geç gelmesi.

Kendi imkanlarınızla bu süreyi daha kısaltmak ve 2 günde Notam kontrollü uçuş izni almak istemez misiniz

Bir başka yazımda da bunu dile getirdim. BURAYI TIKLAYARAK 2 GÜNDE NASIL İZİN ALIRIM BU YAZIMI OKUMANIZI İSTİYORUM. 

 
Siz uçmaya adım atın
Biz kollarınızdan tutarız
 
UÇUŞ İZNİ NASIL ALINIR BİLMEDİĞİMİZ TAKDİRDE , İZNİNİZ ONAYLANMAZ VE İHA EHLİYETLERİ BİR İŞE YARAMIYOR ŞEKLİNDE KARALAMA YAZILARI YAZILIR. LÜTFEN EĞİTİMLERDE ANLATILANLARI HARFİYEN DİNLEYİP UYGULAYINIZ. EĞİTİMLERDE SADECE İZİNLER DEĞİL, CİHAZINIZI NEDEN DÜŞÜRDÜĞÜNÜZÜ, NELERE DİKKAT ETMENİZ GEREKTİĞİNİ VE GELECEKTE NELER OLABİLECEĞİNİ KISACASI HERŞEYİ ANLAYIYORUZ. İHA EĞİTİMLERİMİZ HAKKINDA TALEP AÇMAK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ ….

 

UÇUŞ İZNİ NASIL ALINIR BİLMEYEN DRONE PİLOTU ( TEMSİLİ )

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba. Drone eğitimleri hakkında soruların için bize yazmak ister misin?