Bugün 17.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

İHA EHLİYETİ ALMAK İSTİYORUM

SHGM İHA Talimatına göre Ticari uçuşlar için zorunlu olan Sertifika Eğitimleri Droneturk olarak bulunduğunuz şehire geliyoruz.19 Mayıs Havacılık Gençlik ve Spor Kulübü tarafından verilen ve Droneturk organizasyonu ile yapılan bu eğitimlerle ilgili aşağıda bulunan talep formumuz ile sizler de piyasanın yarı fiyatına İHA-0 ve İHA-1 Sertifikalarına sahip olabilirsiniz.

Aşağıda yer alan talebi oluşturmanızla birlikte arkadaşlarınızı da davet ederek hem bulunduğunuz ilde, hemde size en yakın bölgeye yapılacak eğitimler otomatik olarak cebinize SMS olarak gelecektir.

BU EĞİTİMİ NEDEN ALIYORUZ ?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yerleşim alanı içerisinde cihazınızı uçurmak için bir takım temel kuralları bilmeniz için yetkili uçuş okullarından bu eğitimi almanızı istemektedir. Bu eğitimleri de aşağıda yer verdiğimiz konulardan içeriğini belirlemiştir.

Eğitimi aldıktan sonra aşağıda gördüğünüz üzere yetkili eğitim kurumu size İnsansız Hava Aracı Ticari Pilot Sertifikasını vermektedir. Kimlik şeklinde verilen bu belge sizin gerekli mevzuatlara hakim olduğunuzun göstergesidir.

Eğitiminizi tamamlayıp okul tarafından verilen belgenizi aldıktan sonra SHGM Sistemine giriş yaparak yan bölümde görüldüğü üzere aldığınız eğitim türüne göre kendinizi İHA-0 veya İHA-1 Pilotu olarak tanımlamanız gerekmektedir. Yapmanız gereken bu işlemler eğitimlerde Hava Hukuku ve Sorumluluklar dersinde detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

NASIL İZİN ALIYORUZ ?

SHGM Sisteminde Sertifikanızı Yüklemeyip Pilotluk Yetkilerinizde İHA-0 Ticari veya İHA-1 Ticari olarak tanımlamazsanız Uçuş İzni Talep Et bölümünde sadece Sportif / Amatör seçeneği aktif olmaktadır. Yerleşim alanı içindeki uçuş izinlerinizde red olarak dönmektedir

Yan bölümde gördüğünüz üzere yerleşim alanı üzerinde uçuş yaparken Ticari bölümünü işaretlemeniz gerekmektedir.

Uçuş izinlerinde İrtifa 120m altında belirtmeyi ve uçuş saatlerinizde Gün doğumundan yarım saat sonra, Gün batımından yarım saat önce uçuş saatlerinizi belirtmeyi unutmayınız

Son olarak en altta İHA’lar için özel olarak tanımlanan 3. Şahıs Mali Mesuliyet Sigortasını da ( Yaklaşık 350bin TL teminatlı , yıllık 350 TL ye ) yaptırmayı unutmayınız

İzin süreci ile ilgili tüm detayları burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bu ve benzeri tüm konular, kesilen ceza örnekleri, uçuş yasakları, uymamız gereken kurallar ve daha fazlası İHA Eğitimlerimizde Hava Hukuhu ve Sorumluluklar dersinde çok detaylı şekilde anlatılmaktadır.

 

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 28.11.2017 tarihinde yayınlanan duyurusuna istinaden İHA Eğitimleri sonrasında yetkili uçuş okullarından aldığınız belgeler yan bölümdeki formata uygun olmak zorundadır. Aynı zamanda da eğitim kurumu belgenin doğruluğunu kontrol edebileceğiniz bir sistem ile geçerliliğini sunmak zorundadır.

Bu formata uymayan belgeler GEÇERSİZDİR ! Aldığınız belge bu formata uygun değilse yetkili uçuş okulu bu belgeyi tekrardan yayınlamak zorundadır.

Alacağınız İHA EĞİTİMLERİ bu standartlara uygun olarak düzenlenmektedir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün ilgili duyurusuna erişmek için tıklayınız 

 

Droneturk Sertifika sorgulama ekranını bu bölümü tıklayarak erişebilirsiniz

NEDEN DRONETURK’Ü TERCİH EDİYORLAR ?

 • Tüm mevzuatlara uygun şekilde eğitimlerimizi veriyoruz. Eğitimlerimi tamamlasak da , mevzuatlardaki gelişmelerden haberdar olmanız için dönem dönem ücretsiz etkinlikler düzenleyerek sizleri davet ediyoruz. Kısacası irtibatımızı hiç bir zaman koparmıyoruz …
 • Hizmetimize güveniyoruz ve İHA Eğitimlerimizde  ÖN ÖDEME ALMIYORUZ.  ( Ödemelerinizin tamamı kurs günü PEŞİN olarak yapılmaktadır. )
 • Hiç bir eğitimi kontenjan dolmaması sebebiyle İPTAL ETMİYORUZ
 • Tüm eğitimlerimizde SHGM Tarafınca Havalimanına 9Km yarıçaplı uçuşlarda zorunlu olan Telsizle Haberleşme Belgesini ÜCRETSİZ olarak veriyoruz. Eğitim kurumunuzdan bu belgeyi istemeyi unutmayın. Bu belge izin işlemleri aşamasında istenmektedir.
 • İHA-0 ‘a katılan kursiyerlerimiz ilerleyen dönemlerde İHA-1 eğitimine katılmak isterse sadece aradaki farkı alıyoruz. ( 500 TL ) Yeniden ödeme istemiyoruz
 • Sertifikalarınız her an yanınızda. İstediğiniz zaman TC numaranızı yazarak sertifikanızı alabilirsiniz.
 • Sertifikalarınız dijital ortamda hazırlandığı için eğitim sonunda aynı gün alabilirsiniz
 • Otellerde yapılan eğitimlerimizde salon ödemesi , Belediye organizasyonları ile yapılan eğitimlerimizde sertifika ÜCRETSİZ OLARAK KATILIM SAĞLAYABİLİRSİNİZ.
 • Kaybolan kimliklerinizde ÜCRETSİZ olarak yeniden gönderim sağlıyoruz. Sertifikalarınız Uluslararası geçerliliğe sahip olup ÖMÜR BOYU GEÇERLİDİR.
 • Eğitimcilerimiz İHA konusunda ihtisas sahibi, uzman eğitimcilerden oluşmaktadır. İHA-1 Eğitimlerimize UZAYTEM tarafından Uçak Mühendisi ve Pilot Teknisyenlerimiz katılmaktadır.
 • Bu kadar ayrıcalığa rağmen TÜRKİYE’NİN EN UYGUN FİYATI İLE EĞİTİM ORGANİZE EDİYORUZ

 

BULUNDUĞUM ŞEHİRDE EĞİTİM ALAMAZ MIYIM ?

Bir bölgede minimum 20 kişilik talep sayısına ulaştığımız an hemen eğitim programı düzenliyoruz. Bunun için yukarıdaki forma isminizi ve telefonunuzu şehir ile seçip kayıt yapıyorsunuz. Sonra sayıyı tamamlamak için linki arkadaşlarınıza gönderip onların da talep açmalarını rica ediyorsunuz. Sayımız 20 olduğunda whatsapp üzerinden sohbet gurubuna davet edip, ortaklaşa en uygun zamanı seçiyoruz. Bizler için haftaiçi/haftasonu hatta akşam saati bile fark etmeksizin sizlerle en uygun programı yapıyoruz. Hem Türkiye’nin en uygun fiyatı ile bu sertifikaya sahip oluyor, hem de Droneturk kalitesi ile çok çok kaliteli gerçek bir eğitimden istifade ediyorsunuz, hem de bundan sonra yapılacak tüm etkinliklerimiz ve mevzuatlarla ilgili gelişmeler sms sistemine kayıt olduğunuz için cebinize otomatik haberdar oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi için Talep formunu doldurmayı unutmayınız. Kursiyer sayımız 30’u aştığı zaman 2. Eğitimcimizle eğitimlerimizi düzenliyoruz.

İHA-0 VE İHA-1 NEDİR

SHGM Talimatlarına göre azami kalkış ağırlığı 4Kg’a kadar olan cihazlar ( Örnek : İnspire Pro’ya kadar )İHA-0 sınıfında, 25Kg’a kadar olan cihazlar da İHA-1 sınıfında yer almaktadır. İHA-1 eğitimi alan kişi aynı zamanda İHA-0 Sertifikasyonun da sahibidir”

İnspire 1 Pro İHA-0 , İnspire 2 x5s İHA-1 sınıfındadır.

DRONE KULLANMAK İÇİN BU SERTİFİKA ZORUNLUMUDUR?

İHA ile ticari uçuş yapıyorsanız ( Burada Ticari’den kastedilen şey insan faktörü olan kalabalık ortamlar ) bu sertifika eğitimini almak zorunluluğunuz bulunmaktadır. Eğer yerleşim alanlarına 50m. ye kadar yaklaşmıyor, insan faktörünün olmadığı alanlarda HOBİ için uçuyorsanız sadece SHGM sitesinde İHA kaydınızı yaparak rahatlıkla uçabilirsiniz. Aynı zamanda yerleşim alanlarında ticari uçuşlarınız için yapacağınız uçuşlar için izinler gerekmektedir. Bu izin dilekçelerinizde de alacağınız bu sertifikayı ibraz etmek zorundasınız. Gizli yapılan uçuşlarda olası bir kaza durumunda SHGM talimatnamesinde yer aldığı üzere gerekli şartları yerine getirmediğiniz için cezai yaptırımlara maruz kalabilirsiniz. Bu sebepten Ticari uçuşlarınızda yetkili okullardan ilgili eğitimleri almak ve SHGM sistemine İHA Ticari Pilot Sertifikasını yüklemek zorunludur. İHA Talimatnamesinde yer alan ilgili madde yukarıdadır.

Belediyeler ve Kurum Çalışanları da bu eğitimi ve sertifikayı almak zorundadır 

Trafik memuru ehliyetsiz trafiğe çıkamadığı gibi bu sertifikayı almadan ticari izinler gerçekleştiremez ve yerleşim alanlarında uçuş yapamazsınız

 

EĞİTİMLER KİM TARAFINDAN VERİLİYOR?

Eğitimler SAMSUN 19 MAYIS HAVACILIK GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ tarafından yetkilendirilmiş eğitmenler tarafından verilmektedir. Aynı zamanda eğitimlerimize sektörün içindeki konusunda uzman gönülü Droneturk gurubundaki arkadaşlarımız da tecrübelerini paylaşmak adına zaman zaman derslerimizin bitiminde sohbet şeklinde katılım sağlamaktadır.

 

 

EĞİTİMLER KAÇ SAAT SÜRÜYOR, FİYATI NEDİR?

İHA-0 Sınıfındaki eğitimler Toplamda 12 Saat ( 2 Gün ) sürmektedir. Bu eğitimin ücreti 700 TL’dir. Aynı eğitimde Telsizle Haberleşme Belgesini de eğitim yanında ücretsiz vermekteyiz.

İHA-1 Sınıfındaki eğitimler Toplamda 36 Saat ( 4 Gün ) sürmektedir. Minimum 30 kişilik talepler halinde gerçekleştireceğimiz bu eğitimleri uygun konaklama ve eğitim salonu imkanları ve Anadolu’dan direkt uçuşların bulunması sebebiyle şimdilik sadece ANKARA ve İSTANBUL’da organize etmekteyiz.

İHA-1 Eğitimlerinde minimum 4 Eğitmenle eğitim vermenin daha verimli olduğuna inanıyoruz.

İHA-1 Eğitimlerini 1200 TL’ye organize etmekteyiz.

 

CİHAZIM OLMADAN SERTİFİKA EĞİTİMİ ALABİLİR MİYİM?

Evet. Tıpkı otomobiliniz olmadan araç ehliyeti aldığınız gibi cihazınız olmadan da bu seritikayı alabilirsiniz. Önemli olan gerekli olan eğitimleri almanızdır

EĞİTİME GELİRKEN NE GETİRMELİYİM ?

Öncelikle eğitimlerimize cihaz getirmenize gerek yoktur. Çünkü fazla sayıda cihaz mevcuttur. Eğitim müfredatlarında 12 saat boyunca cihaz uçurup drone kullanması öğretilmiyor. Aşağıda yer alan ders konularından eğitimler görmektesiniz.

EĞİTİMDE HANGİ KONULARDAN DERS GÖRÜYORUZ ?

SHGM Talimatnamesinde yer alan konulara göre İHA-0 ve İHA-1 sınıfındaki eğitimlerin ders konuları aynıdır. Sadece İHA-1 Sınıfı Eğitimin ders saati yoğunluğundan dolayı konusunda uzman bir kaç eğitmenle bu eğitimleri vermekteyiz. Aşağıda her iki eğitim sınıfındaki ders konuları ve saatleri verilmiştir

 

 

SHGM KAYDIM YOK, OLMAK ZORUNDA MIYIM?

Eğitime gelirken gerek yok. Eğitimde size ayrıca nasıl kayıt olunur, cihaz nasıl eklenir, izin nasıl alınır gibi konularda bilgilendirmeler sunmaktayız.

BU BELGE BENİM NE İŞİME YARAYACAK? BU BELGEYİ ALINCA RAHATLIKLA DRONE UÇURABİLECEK MİYİM?

SHGM Sisteminde şehir merkezinde uçuş yapmak ve iş için alınacak izinlerde kendinizi TİCARİ pilot olarak kayıt etmek zorundasınız. Ticari Pilot olarak kendinizi kayıt etmek için de bu belgenin haricinde , Sağlık Raporu, Telsizle Haberleşme gibi belgeler talep edilmektedir.

 

BU KONULARDA DAHA DETAYLI BİLGİYE ERİŞMEK İÇİN BURAYI TIKLAYABİLİRSİNİZ

Türkiye’de Drone Uçurmak Yasal mı ?

займ через контактчто будет если не платить займнародная казна займ займ в хабаровске100% займзайм онлайн киви

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?