Bugün 05.07.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Özel geliştirilen dronelar, bir günde 100.000 ağaç ekebiliyor.

Özel geliştirilen dronelar, bir günde 100.000 ağaç ekebiliyor.
Yaşadığımız gezegeni, maalesef hızlı bir şekilde kirletiyoruz. Geri dönüştürülmeyen atıklarımız birikerek geleceğimizi tehlikeye sokarken, petrol yakıtlı araçların yarattığı kirlilik de ciddi bir sorun. Küresel ısınma da insanoğlunun yarattığı problemler arasında.

Neyse ki son yıllarda pek çok devlet ve kuruluş, bu tehlikelerin farkına vararak bazı önlemler almaya başladı. Elektrikli otomobiller hızlı bir şekilde gelişimini sürdürüyor, yenilenebilir enerjiye yapılan yatırım artıyor.

Karşımızdaki bir diğer sorun ise kesilen ağaçlar. World Economic Forum’un yaptığı araştırmaya göre dünyada her yıl 15 milyar ağaç kesiliyor. Ekilen yıllık ağaç sayısı ise yalnızca 9 milyar. İnsan gücüyle ağaç dikmek, oldukça yavaş ve masraflı bir iş. Bu sorunu gören BioCarbon Engineering, yıllık 6 milyar ağaç kaybının önüne geçmek için bir drone geliştirdi.

Geliştirilen drone, belirlenen bölgede tur atarak ağaç ekiyor. Özel kapsüller içine yerleştirilen tohumları bırakan drone, 300 tohumluk kapsülünü 18 dakikada boşaltarak görevini tamamlayabiliyor. 300 tohum ile 1 hektar alan ağaçlandırılabiliyor.

Altılı gruplar halinde kullanılan drone’lar, ağaç ekilecek bölgelerin 3 boyutlu haritasını çıkarıyor. Konumunu belirlemek için GPS’ten faydalanan drone grubu, herhangi bir çarpışma yaşanmaması için kendine özel bir yol belirliyor. 300 tohumu bitiren drone’lar, geri dönerek haznesini yeniden dolduruyor. Saniyede yaklaşık 1 ağaç dikebilen drone’lar, bir günde toplam 100.000 ağaca ulaşabiliyor.

Sistemin kullanımına Myanmar’da, Hindistan Sakız Ağacı dikmek amacıyla başlandı. BioCarbon Engineering, 150 drone filosu kullanarak önümüzdeki 30 yıl içinde 500 milyar ağaç dikmeyi planlıyor.

займ на карту сбербанка срочно без отказавзять займ онлайн на киви кошелекденежный займ онлайн мониста займзайм от частного лица под расписку спбзайм без звонков на карту

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?