Bugün 16.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Dji Mavic Pro 2 En iyi Kamera Ayarları (Doğa için Uç Projesi için özel)

DJI Mavic 2 Pro İçin En İyi Kamera Ayarları

Mavic 2 Pro, DJI’nin bu tarihe kadar ürettiği en iyi drone diyebilirim(sınıfı olarak). DJI Mavic Pro ve hatta DJI Phantom 4 Pro ile karşılaştırıldığında harika özelliklere sahip. 

Mavic 2 Pro bir Hasselblad kameraya sahip olduğundan, en iyi ayarlar P4P’den farklı olacaktır.

Ayarların her biri ile derinlemesine gitmeye çalışacağız ve bu makaleyi okuduktan sonra, DJI Mavic 2 Pro için en iyi ayarların  ne olduğunu bileceksiniz .

Haydi başlayalım 🙂

Not: Doğa için uç projesi için özel hazırlanmıştır ve proje için HDR (yüksek dinamik aralık) konumuz ayrıca olacaktır..

DJI GO 4 uygulamasında Fotoğraf ve Video ayarları var , ancak  Mavic 2 Pro için en iyi kamera video ayarlarını sunacağız .

Menüye Genel Bakış Mavic 2 Pro6 kategorimiz var:

1. Video Boyutu

2. Video Formatı

3. Beyaz Dengesi

4. Stil

5. Renk

6. Kamera Video Kodlaması

7. Deklanşör Hızı

 

Video boyutu

Video Boyutu Ayarı

4K HQ – 55 derecelik FOV (görüş alanı) olan UHD çekimlerini sağlayacak. 
4K FULL FOV – 75 derecelik FOV ile UHD çekecek. Örneğin, 4k HQ’dan daha geniş, ancak Mavic Air’den daha az FOV göreceksiniz (örneğin 85 derece oturur).

Hem HQ hem FULL FOV 10bit modunu destekler.

DJI’ye göre, Full FOV aşağı 5.5K sensörden 4K çözünürlüğe kadar örnek alırken, HQ daha iyi görüntü kalitesi için daha az FOV için ortada basitçe kırpılır.

Biraz yavaş hareket için, çok daha yavaş çekimler için 2,7k’yi 60fps’de veya 120fps’de 1080p’yi seçebilirsiniz.

Video formatı

En İyi Video Ayarları DJIVideo Formatı ayarlarında iki seçeneğiniz var.

MOV ve MP4, H.264 (AVC) /H.265 (HEVC) görüntü sıkıştırması için aynı kalitede kaplardır.

MOV – Apple tarafından QuickTime için bir dosya formatı olarak geliştirildi ve bu nedenle çoğunlukla Apple ekosisteminde yaşıyor. 
MP4 daha sonra MOV’dan geliştirildi ve günümüzde MOV’dan daha yaygın desteği olan endüstri standardı.

Temel olarak, gerçekten seçmek istiyorsanız: bir Apple cihaz kullanıcısıysanız, MOV’ı seçin, aksi takdirde MP4’ü seçin.

Beyaz dengesi

Sinematik görüntüleri DJi Mavic 2 ProBeyaz dengesi mevcut hava koşullarına göre ayarlanmalıdır. Öyleyse ön ayarlardan birini seçin (gerçekten işe yararlar) veya tercihleriniz doğrultusunda özel bir WB profili oluşturun.

Ben şahsen her zaman White Balance’i Sunny’e bırakıyorum, genellikle uçtuğum zamandır, ancak tamamen özlememiş olsanız bile (dışarısı çok güneşliyse güneşliyse) Premiere Pro’da sadece 2 tıklama ile kolayca sabitlenir.

Hazır ayarların her birini hızlı bir şekilde inceleyelim ve her birini ne zaman seçmemiz gerektiğini görelim:

Güneşli – güneşli, açık ve bulutlar ücretsiz, parlak… 
Bulutlu – bol bulutlar, doğrudan güneş ışığı yok, donuk havalarda… 
Akkor – mum ışığı veya sarı ışık ampul ışığı (iç mekan uçuşu)… 
Floresan – neon ışıklar, beyaz LED’ler…

NOT:  “Beyaz dengesini asla Otomatik olarak bırakmayın”. Videonun ortasında değişirse, post prodüksiyonda sabitlenmesi zor olacaktır. Ancak, neyi manuel olarak ayarlarsanız, videonuz kolayca değiştirilebilen sabit bir beyaz dengesine sahip olur ve tüm videonuz eşitlenir.

Stil

En İyi Kamera Ayarları DJI Mavic 2 Pro Hazır ayarlar kullanmak istediğiniz bir şey değildir. Genellikle çok genelleştirilmişlerdir, bu nedenle kullanmak istediğiniz şey şu ayarlardır:

1. Kolay bir iş akışı ve fotoğraf makinesinden hoş bir kamera görüntüsünden hoş bir görüntü elde etmek için Standart’ı kullanın (renkler Normal olarak ayarlanmış):

Netlik: 0    Kontrast: 0    Doygunluk: 0 

2. Son işlem gerektirecek daha profesyonel bir görünüm için, Stili elle ayarlamayı öneririz:

Netlik: +1   |   Kontrast: +1   |   Doygunluk: 0

NOT: +  1’deki keskinlik ve kontrast ile yazılarda biraz daha esnek olursunuz.

Renk

DJI Mavic 2 Pro

DLog-M ile gidin .

Görüntüler güzel bir dinamik aralığa sahip olacak ve çarpıcı videolarla biteceksiniz.

Mesajda, ilk adım, renk düzeltmesini istediğiniz gibi yapmak olmalıdır. Beyaz dengesini eşitlemek ve pozlamayı sabitlemek için.

Ardından, kesme, iletim, temel düzenleme için herhangi bir profesyonel video veya görüntü düzenleme yazılımını kullanabilirsiniz.

En popüler yazılım  Adobe Premiere Pro’dur. Sonra, Final Cut Pro X’imiz var   Bu profesyonel düzenleme programlarını karşılayamıyorsanız, daha ucuz programları ve hatta ücretsiz programları seçebilirsiniz. Drone videoları için en iyi video düzenleme yazılımı hakkındaki makalemizde onlar hakkında daha fazla bilgi edinin . 

Yani bu sinema görüntülerini istiyorsan, DLog-M gitmenin yolu bu.

GÜNCELLEŞTİRME:

Birçok kişi , belirli renk modlarında mercek bozulmalarında sorun olduğunu bildirdi ve DJI’yi bir yazılım güncellemesinde düzeltmesini istedi. Bilmen gereken birkaç şey var, açıklamak gerekirse:

Bütün mesele LOG  modunda sensör bunu “görür” olarak nihai görüntüleri tıpa tıp aynı görünmesi sahip olmaktır. Görüntü kamera içi işlemlerle hiç değişmiyor, bu yüzden kameranın içindeki lenslerin neden olduğu “normal” bir bozulma elde ediyorsunuz.

DJI Temsilcisi bu konuda şunları söyledi:

“Mavic 2 Pro’da DLOG-M ve HLG modlarında çekilen videolar fotoğraf makinesindeki bozulma için düzeltilemiyor, ancak işlem sonrası düzenlenebilir…”

Aslında, onu düzeltmekten kaçınmak istiyorsanız, Normal modu kullanın. Kendinizi hoş ve düz kenarlarla bulacaksınız (dinamik aralığını kaybetmiş olsanız bile).

Kamera Video Kodlaması

En iyi kamera ayarları

Burada sadece 2 seçenek var. “Eski” H.264 Codec’e ve yeni H.265 Codec’e sahibiz. H.265, H.264’ten% 50 daha fazla bilgi tasarrufu sağlayarak daha fazla ayrıntıyı korur.

Bunun üzerine, H.265 da açılımı HEVC adlandırılan HIGH e fficiency V ideo  oding.

Verimli video kodlaması? -Evet.

Dosya boyutu çok daha küçük, çünkü sıkıştırma HEVC ile çok daha iyi. H.264 ile H.265 ile çekim yaparken% 20 -% 50 daha küçük dosya boyutuna bakıyorsunuzdur.

HEVC, 8K UHD veya 8192 piksel × 4320 piksel çözünürlüğe kadar videoları kodlayabilir ve görüntü kalitesi standardı sürekli bir yükselişe geçtiğinden, H.265’in yakın gelecekte film endüstrisinde lider kodlayıcı olmasını bekleyebiliriz.

Deklanşör hızı

Mavic 2 Pro En İyi Kamera AyarlarıDeklanşör hızını, deklanşör kare hızınıza göre ters çift olacak şekilde ayarlayın .  Örneğin, kare hızınız 4k’ta 25fps’ye ayarlandı mı, deklanşörünüzü 1 / 50s olarak ayarlayın.

Diyafram F2.8’den F11’e gider, F2.8 daha fazla ışığa izin verir, böylece görüntüler daha parlak olur ve F11 sensöre çarpan ışık miktarını önemli ölçüde düşürür.

Ayrıca, F2.8 size daha yakın bir konuya odaklanırsanız arka plana güzel bir bulanıklık katabilecek daha sığ bir alan derinliği verecektir. Manzaralar için, aydınlatma koşulları uygunsa, mümkün olan en yüksek F-stop konumuna gitmelisiniz. Bu şekilde her şey odakta olacak.

F11 hala fazla pozlanmışsa, ND Filtresini ekleyin.

GÜNCELLEŞTİRME:

Birçok okuyucu, ışığı azaltmak için diyaframı F11’e getirme önerimizle ilgili geri bildirim bıraktı ve bununla ilgili bir sorun var. Açıklık ne kadar düşük olursa, görüntü kalitesi o kadar kötü olur.

Gerçekte, en iyi görünen görüntü kalitesi için tatlı nokta F4 kullanıyor .

Işık miktarını daha da azaltmak istiyorsanız, buradaki en iyi adım, dronunuz için bir dizi güzel, kaliteli ND filtresi almak olacaktır. Önerimiz, bu güzel PolarPro filtre seti.  Renkleri daha canlı hale getirecek ve parlamayı azaltan Polarizer katmanına sahip ND4 / ND8 / ND16’dır. Onları kontrol et!


Mavic 2 Pro ND Filtresi
Mavic 2 Pro için PolarPro ND Filtre

Bu filtreler kameraya giren ışık miktarını sınırlandırır, böylece iyi pozlamayı korurken daha düşük bir enstantane hızı ayarlamanıza izin verir. Onları kamera için güneş gözlüğü olarak düşün.

Uçağı videografisi için olmazsa olmaz bir aksesuar.

NOT: ND Filtrelerini Ne Zaman ve Nasıl Kullanacağınızı  bilmek istiyorsanız ,

“BONUS”

Uygun ışıkla çekim için doğru zamanı seçin .

Bulutlu veya çok parlak günler önermiyoruz. Çok yüksek kontrastlı gölgeler ve çok koyu renkler manzara genellikle videoda iyi görünmüyor. (Kara bulutlar gizemi tetiklemesine ve bazı yoğun duyguları tetiklemesine rağmen)

Sabahın doğuşundaki güneş ışığı altın gibi değerlidir ve sabahın 5’inde gerçekten hoş bir ışık var, böylece en popüler uçuş alanlarının bile eşsiz görüntülerini elde edebilirsiniz.

Yaygın olarak bilinen “ Altın Saat ” sadece gün batımı değildir.

Bu nedenle, doğru uygulama süper parlak günlerde çok yardımcı olsa da, doğru zamanı seçmek daha iyidir.

Çekimlerinizin harika görünmesini istiyorsanız, profesyonel ayarlar ve yaklaşımlar izlenmelidir.

NOT: Hafifçe aydınlatılmış sabahlar ve akşamlar belli bir büyülü etki yaratır!

 

 

 

 

 

 

 

 

микрозайм первый займ без процентовзайм 35000быстро займ онлайн заявка займ до 80 летзайм онлайн на золотую коронугде взять займ на яндекс деньги

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?