Bugün 18.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Depremde Cep Telefonları ve İnternet Çalışabilecek

Verizon havadan GSM ve internet hizmeti sağlayacak drone test etti.

Doğal afet sonrası çok büyük önem arz eden iletişim altyapısı, afette zarar görmesi durumunda enkaz kaldırma, hasar tespiti ve kurtarma faaliyetleri büyük zorluklarla karşılaşıyor. 1999 yılındaki büyük depremde iletişim altyapısının kesintiye uğraması faaliyetleri adeta felç etmişti.

Bu sorunların üstesinden gelmek için, ABD’nin en yaygın telekom şirketi Verizon, işbirliği yaptığı American Aerospace Technologies (AATI) firması tarafından uçurulan “uçan baz istasyonu” ile, havadan ne kadar büyüklükte bir alanın kapsama alanına alınabileceğine yönelik uçuş testini gerçekleştirdi.

Bu son teknik test, ABD New Jersey’deki Woodbine Havaalanında, doğal afet sonrası elektrik şebekesinin çöktüğü ve yerdeki baz istasyonlarının çalışmadığı bir durum canlandırılarak gerçekleştirildi.

Test uçuşu, ülke çapında Mayıs ayında New Jersey’de icra edilecek olan aynı zamanda yerel, federal ve ülke çapındaki acil durum kuruluşlarının katılacağı, genel acil durum tatbikatına hazırlık kapsamında yapıldı.

Verizon’dan Christopher Desmond “Bu yeni test, AATI ile birlikte geçen ekim ayında gerçekleştirdiğimiz, MALE (orta irtifa uzun havada kalış) sınıfı insansız hava aracı ile havadan kapsama alanı sağlama konusunda ülkedeki ilk başarılı denememizin de üzerinde liderliğimizi pekiştirdi.” dedi.

Farklı durumlara göre ne kadar geniş bir alanın kapsama alanına alınabildiğinin ölçüldüğü testin başarılı geçtiği ifade ediliyor.

Test edilen drone 5 metre kanat açıklığına sahip, 22.000 feet (6,7 km) irtifaya kadar çıkabiliyor. Havada kalış süresi 12-16 saat. Drone aynı zamanda acil yardım personeline anlık görüntü aktarabiliyor ve Verizone ağını kullanarak 4G LTE sinyallerini yere iletebiliyor.

Google’ın Loon projesi gibi havadan LTE hizmeti sağlamaya yönelik farklı çalışmalar da var, ancak Loon projesi daha çok kırsal alanlara sürekli iletişim hizmeti sağlamayı amaçlıyor. частный займ без обманачастный займ в екатеринбургезайм он лайн займ на займерпросто деньги займзайм наличных

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?