Bugün 20.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Çin Seddi’nin bir kısmı savaş nedeniyle inşa edilmemiş

Araştırmacılar Çin Seddi’nin 740 kilometrelik Kuzey Hattı’nın haritasını ilk kez tam olarak çıkardıklarında ortaya çıkan bulgular, önceki varsayımlara meydan okudu.

Bu iki yıllık araştırmanın başındaki isim olan Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Gideon Shelach-Lavi, “Araştırmamızdan önce çoğu insan duvarın amacının Cengiz Han’ın ordusunu durdurmak olduğunu düşünüyordu.” dedi.

Ancak, daha çok Moğolistan sınırlarında kalan vadilerde uzanan Kuzey Hattı’nın yüksekliği nispeten daha düşük, yollara daha yakın ve bu da askeri olmayan işlevlere hizmet ettiğinin bir işareti.

Shelach-Lavi, “Bu duvarın, daha çok insanların ve çiftlik hayvanlarının hareketlerini izlemek ya da engellemekle ve hatta onları vergiye tabi tutmakla ilgili olduğu sonucuna vardık.” diyor.

Shelach-Lavi ayrıca, buradaki insanların, orta çağın dondurucu dönemi sırasında güneyde daha sıcak meralar arıyor olabileceğini öne sürüyor.

Binlerce kilometre boyunca uzanan birçok bölüme ayrılan Çin Seddi’nin inşası, ilk olarak MÖ 3. yüzyılda başladı ve yüzyıllar boyunca devam etti.

Efsanevi Moğol fatihine atıfta bulunarak “Cengiz Han’ın Duvarı” da denilen Kuzey Hattı, 11. ve 13. yüzyıllar arasında dövülmüş toprakla inşa edilmiş ve küçük kümeler halinde 72 yapı ile çevrelenmişti.

Shelach-Lavi ve ekibi, duvarın haritasını çıkarmak ve tarihleri ​​tespit etmeye yardımcı olan eserleri bulmak için drone, yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri ve geleneksel arkeolojik araçlar kullandılar.

Devam eden çalışmadan elde ettiği bulguları Antiquity dergisinde yayımlanan Shelach-Lavi’ye göre, Kuzey Hattı çağdaş bilim insanları tarafından büyük ölçüde göz ardı ediliyor. киви кошелек займзайм пайпсзайм на электронный кошелек займ киви онлайнмгновенный займ на карту без отказавзять займ на киви без привязки карты

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?