Bugün 21.09.2020 - Türkiye'nin ilk özel İHA-2 ve İHA-3 Yetkili Kuruluşu portalına hoşgeldiniz ...

Bir Hava Yolu Şirketi, Uçakların Etrafında ‘İyi Bir Nedenden Dolayı’ Drone Uçuruyor

ustrian Airlines, uçaklarının yapısal sorunları ve boya hasarlarını tespit etmek için drone kullanmaya başladı. Şu an test aşamasında olan çalışma başarılı olursa, Austrian Airlines bundan sonra uçaklarının dış yapı denetimlerini dronelar aracılığıyla yapacak.

Avusturya’nın hava yolları şirketi olan Austrian Airlines, uçaklarının yapısal denetimleri için drone kullanımını test etmeye başladı.

Austrian Airlines’ın Viyana’da bir hangarda gerçekleştirdiği testlerde, drone aracılığıyla uçakların dış yüzeyinin yapısal sorunları ve boya hasarları tespit ediliyor. Uçakların etrafında uçurulan drone, uçağın dış yüzeyinin yüksek çözünürlüklü görüntülerini çekiyor. Bir saat süren görüntülerin alınması işleminin ardından, toplanan veriler özel bir yazılım aracılığıyla bir saat içinde analiz ediliyor. Analiz işleminden sonra sonuçlar, detaylı olarak incelenecek sorunlar ortaya çıkarılıyor.

Austrian Airlines drone

 

Austrian Airlines teknisyenleri, drone tarafından alınan görüntüleri bir tablet aracılığıyla daha detaylı inceleyebiliyor, gerekirse bakım ekipleri için detayları raporlar çıkarabiliyorlar. Şirket, inceleme işlemlerinin dronelar ile yapılmasına rağmen değerlendirmelerin sertifikalı uçak personelleri tarafından yapıldığını belirtti.

Avusturyalı hava yolu şirketi, drone kullanarak yaptığı bu çalışma ile beraber sistem teknisyenlerinin iş yükünü azaltmayı amaçlıyor. Sistem teknisyenleri tarafından 4 ile 10 saat arasında yapılabilen bu çalışma, drone aracılığıyla 2 saate düşürülmüş oluyor.

Austrian Airlines, dronelar aracılığıyla yaptıkları çalışmaları, yolcuların herhangi bir riske girmemesi için özerk uçuşlar gerçekleştiren 36 Airbus A320 üzerinde gerçekleştiriyor. Testler başarılı devam ederse çalışma bir 17 Embraer uçağı üzerinde de denenmeye başlanacak.

Dronelarla yapılan bu inceleme çalışmaları ilk defa Austrian Airlines tarafından yapılmıyor. Daha önce İngiltere merkezli easyJet firması da benzer bir sistem üzerinde çalışmalar yaptı. Airbus firması da robotların içerisinde olacağı bir “Geleceğin Hangarı” isimli bir girişimi açıklamıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba. Drone eğitimleri hakkında soruların için bize yazmak ister misin?