Bugün 05.07.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Araştırmacılar mikro drone'ları yönlendirecek çip tasarladı

MIT(Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)’deki araştırmacılar boyut olarak arılara benzeyen mikro drone’ları yönlendirmek için mikro boyutlarda güç tasarruflu bir çip geliştirdi.

Bilim insanları tarım arazilerinde veya insanlar için tehlikeli olan bölgelerde görev alması için boyut olarak bir arı kadar küçük mikro drone’lar geliştirmeye çalışırken bu drone’lara yön verecek çipler halen büyük bir sorun teşkil ediyor. Hobi amaçlı kullanılan drone’larda yer alan navigasyon çipleri mikro drone’lar için oldukça ağır bu yüzden çok daha küçük çiplerin üretilmesi ancak bu çiplerin yeterince güçlü olması gerekiyor. Bu amaçla geçtiğimiz yıl mikro boyutlarda bir navigasyon çipi üreten MIT(Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)’deki araştırmacılar şimdi çok daha küçük bir çip üretmeyi başardı.

Bal arısı boyutundaki drone için uygun

Ekibin ürettiği Navion isimli navigasyon çipinin büyüklüğü sadece 20 milimetrekare. Bir madeni paradan yaklaşık 20 kat daha küçük olan çip ihtiyaç duyduğu güç ile de dikkat çekiyor. Mikro drone’larda enerji tüketiminin az tutulması gerektiğini belirten ekip çipin 24mW’lık güce ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Yani çip, enerji tasarruflu bir masa lambasının ihtiyaç duyduğu gücün sadece binde birine ihtiyaç duyuyor. Böylece çipin hem boyut hem de güç tasarrufu ile bal arısı boyutundaki bir drone’da kullanılması mümkün.

Araştırmacıların geçen yıl geliştirdiği mikro boyuttaki çip 2W’lık güce ihtiyaç duyuyordu. Bu yüksek değeri azaltmak için Navion’da tasarım anlayışını tamamen değiştiren ekip, çipin depoladığı veri miktarını en aza indirip enerji akışını artırmayı başardı. Yeni tasarım anlayışıyla daha az güce ihtiyaç duyan çip, saniyede 171 kare işleyebilecek kadar da güçlü. Ayrıca cihazın üzerindeki sensörler de çip tarafından yönetilerek drone’un konumunun uzaktan takip edilmesine olanak sağlıyor.

 

Günümüzde MIT’deki araştırmacıların hedeflediği mikro boyutlarda drone üretilmemiş olsa da Navion sayesinde mikro boyutlardaki drone çalışmalarının da hız kazanması bekleniyor. Öte yandan bu boyutlardaki bir çip sadece drone teknolojisi için ümit verici değil; nanorobotlarda veya başka küçük boyutlu aletlerde de Navion kullanılabilir. Araştırmacılar şimdi Navion’u oyuncak yarış arabasında test edip çipin gücünü ve kullanılabilirliğini gözlemleyecek.

займ без процентовзайм на карту онлайнмили займ займ без процентазайм экспресс сайтзайм на бизнес

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?