Bugün 18.05.2022 - Türkiye'nin en büyük İHA Eğitim Platformuna hoşgeldiniz

Amazon'un yeni teslimat drone'u havalandı

Geçtiğimiz hafta Las Vegas’ta düzenlenen MARS Konferansı (Makine öğrenimi, Otomasyon, Robotik ve Uzay) etkinliğinde teslimat drone‘unu tanıtan Amazon, Prime Air ismini verdiği yeni hava aracıyla, gelecek aylarda müşterilerin verdiği siparişleri kapılarına kadar götürmeye hazırlanıyor. Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) ticari drone teslimatlarına karşı temkinli yaklaşımı göz önüne alındığında Amazon‘un, bu projede oldukça cesur olduğunu söylemeliyiz.

5 KİLOYA KADAR PAKET TAŞIYABİLİYOR

6 adet pervaneye sahip teslimat drone’u, daha önce pek görmediğimiz bir tasarım ile geliyor. Pervaneleri korumak için altıgen şeklinde bir yapısı bulunan drone, 24 kilometrelik bir uçuş süresine ve 5 kilo ağırlığına kadar taşıma kapasitesine sahip.

amazon

İlk olarak 2013 yılında üretilen ve sürekli geliştirilen Amazon Prime Air drone’lar, verimlilik, istikrar ve güvenlik konularında aldığı güncellemeler ile son halini aldı. Gelişmiş algoritmalar ve makine öğrenmesi kullanan ve gelişmiş nesne algılama sistemleri ile donatılan yeni teslimat drone’u, müşterilerin bahçelerindeki çamaşır ipleri veya diğer teller gibi zorlu engelleri tespit edebiliyor ve evcil hayvanlar gibi hareketli şeyleri rahatlıkla algılayabiliyor.

 

Amazon’un hibrit teslimat drone’u
Amazon’un drone ile teslimat çalışmaları uzun zamandır devam ediyor. Her ne kadar hala genel kullanıma açılmamış olsa da, firmanın gelişmeleri sürekli gündemde. Bugün ise yeni geliştirilen hibrit drone tanıtıldı.

İniş ve kalkışlar dikey

Yeni drone’a hibrit denmesinin sebebi hem helikopter hem de uçak gibi hareket edebilmesi. İniş ve kalkışlar esnasında dikey olarak hareket eden drone, havada yatay hale gelerek uçak gibi yol alıyor. Altıgen yapıdaki çerçeve ile korunan altı adet pervanesi mevcut. Firmanın belirttiğine göre yeni drone, eski versiyonlara göre çok daha güvenli.

Hibrit yapısı sayesinde altı farklı yönde hareket edebiliyor. Böylece gelen rüzgarlara daha iyi tepkiler verilebilmesini sağlanıyor. Bu aşamada, geliştirilen yapay zeka kritik bir rol üsleniyor. Gerek rüzgara göre drone’u stabil tutma, gerekse de önüne çıkacak engelleri tanımakonusunda tek görevli yapay zeka. Özellikle elektrik telleri, çamaşır ipleri gibi görülmesi zor engellerin tespiti oldukça önemli.

Amazon’un, temel hedefi 25 kilometre çapındaki yerlere, 2-2.5 kilogram ağırlığında paketleri 30 dakika içerisinde gönderebilmek. Taşıma kapasitesi biraz az gibi görünse de Amazon’un elindeki verilere göre siparişlerin neredeyse yüzde 75-90’ı bu ağırlığın altında.

Amazon’un bu pazarda tek başına olmadığını hatırlatalım. Google da Project Wing ile kendi drone ile teslimat hizmetini geliştiriyor. Görünen o ki gelecekte kargolarımız dronelar tarafından getirilecek. Amazon’un yeni drone’unu aşağıdaki video üzerinde inceleyebilirsiniz.Tabii ki yeni drone hala geliştirilme aşamasında. Amazon da gerekli izinler ve lisanslar için çalışmalarına devam ediyor. Yani Prime Air ismindeki drone ile teslimat hizmetinin etkin olarak kullanılması için önümüzde uzun bir süre var.

деньги в займ красноярскэкспресс деньги займподать заявку на займ займ у петровича отзывыпервый займ беспроцентныйбыстро займ на карту

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Sohbeti Başlat
1
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
MEB Onaylı Uzaktan İHA Eğitimlerimize başladık. Bilgi almak ister misiniz?